Wycofanie auta z firmy nie zawsze spowoduje skutki w VAT

W praktyce gospodarczej zdarza się dość często, że przedsiębiorcy chcą wycofać z firmy (a więc i ze środków trwałych) wykorzystywane samochody. Co wtedy z VAT? Źródło: Adobe Stock

Jeśli przedsiębiorcy w momencie nabycia samochodu nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT oraz nie montował w tym aucie części składowych, które podnosiłyby jego wartość rynkową przy wycofaniu pojazdu z firmy nie powstaną obowiązki w VAT.

W praktyce gospodarczej zdarza się dość często, że przedsiębiorcy chcą wycofać z firmy (a więc i ze środków trwałych) wykorzystywane samochody. Czasem podatnicy wycofują auto z firmy i wykorzystują je prywatnie bądź chcą go podarować, np. komuś z rodziny, bo w przedsiębiorstwie nie jest już potrzebne. Wtedy pojawiają się wątpliwości co ze skutkami w zakresie podatków, a zwłaszcza VAT.

CZYTAJ TEŻ: Nowa matryca stawek VAT – w wielu przypadkach stawka wzrosła

Konieczne jest łączne spełnienie warunków

W celu rozwiania tych wątpliwości konieczne jest sięgnięcie do przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Wynika z nich, że nieodpłatne przekazanie towaru (nieodpłatne przekazanie towaru na cele osobiste podatnika bądź darowizna członkowi najbliższej rodziny podatnika) podlega opodatkowaniu po łącznym spełnieniu warunków zawartych w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, tj. jeżeli:

  • dokonujący nieodpłatnego przekazania jest podatnikiem podatku od towarów i usług,
  • przekazane towary należą do jego przedsiębiorstwa,
  • przedmiotem nieodpłatnego przekazania jest towar, w stosunku do którego podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tego towaru lub jego części składowych.

CZYTAJ TEŻ: Resort finansów zapowiada SLIM VAT. Ma on ułatwić firmom rozliczenia

Ważne prawo do odliczenia

W konsekwencji nieodpłatne przekazanie towarów uznane będzie za odpłatną dostawę towarów, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z ich nabyciem, importem lub wytworzeniem, w tym części składowych. Przy czym w przypadku części składowych istotnym jest, czy ich wymiana spowodowała trwały wzrost wartości samochodu.

CZYTAJ TEŻ: Kościński: Zmieniamy całą administrację finansową

Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu lub wytworzeniu towaru bądź części składowych towaru powodujących podwyższenie wartości towaru, to nieodpłatne przekazanie tych towarów pozostaje poza zakresem opodatkowania (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania), bez względu na cel, na który zostały one przekazane.

CZYTAJ TEŻ: Nowy JPK_VAT ruszy w październiku

Podobne stanowisko prezentuje dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w jednej z najnowszych interpretacji – z 20 lipca 2020 r., nr 0114-KDIP1-3.4012.309.2020.1.JF).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Koronawirus. Dla kogo postojowe? Minister wyjaśnia

Co oznacza przestój w biznesie? Kiedy z postojowego mogą skorzystać przedsiębiorcy? I czy przysługuje ...

Koronawirus. Ulgi w płatnościach na rzecz ZUS

Specustawa wprowadziła uzyskanie ulg w zapłacie należności ZUS. I nie chodzi tu tylko o ...

Nikt nie podpisze w UE umowy o wolnym handlu z Chinami

Chińczycy są bardziej zainteresowani ekspansją gospodarczą przez eksport niż importem żywności czy czegokolwiek innego ...

ZEA. Kryzys szansą dla polskiego sektora cybersecurity

Społeczeństwo Bliskiego Wschodu jest ważnym odbiorcą technologii, rozrywki online, mediów cyfrowych i  społecznościowych. A ...

Nowe idee w sprzedaży żywności do Chin

W Państwie Środka w sektorze żywnościowym coraz częściej ważnym elementem negocjacji handlowych są innowacyjne ...

Samozatrudniony rozliczy się jak przedsiębiorca

Fiskus zgadza się, że osoba, która przechodzi z etatu na działalność gospodarczą, może rozliczać ...