Czy spółki komandytowe powinny płacić podatek dochodowy?

Ministerstwo Finansów chce objąć spółki komandytowe podatkiem dochodowym. Miałoby to nastąpić od 2021 roku. Adam Abramowicz, rzecznik MŚP uważa, że będzie to oznaczać nadmierne obciążenia podatkowe dla tych podmiotów. Inne zmiany chwali.

Publikacja: 11.09.2020 12:25

Adam Abramowicz, rzecznik MŚP

Adam Abramowicz, rzecznik MŚP

Foto: Fot. mat. pras.

Jak „Rzeczpospolita” informowała w środę, Ministerstwo Finansów planuje, że wspólnicy spółek komandytowych od nowego roku będą musieli zapłacić podatek dwa razy. Obecnie płacą 19 proc. od dochodów, ale już w przyszłym roku sama spółka będzie musiała płacić także kolejne 19 proc. CIT.

CZYTAJ TEŻ: Od 2021 r. sporo niekorzystnych zmian w podatkach dochodowych

Ministerstwo Finansów twierdzi, że jest to odpowiedź na tworzone przez podatników struktury optymalizacyjne. Powody wprowadzenia podatku tłumaczył także Tadeusz Kościński, minister finansów, podczas „Śniadania z Rzeczpospolitą” na Forum Ekonomicznym w Karpaczu.

CZYTAJ TEŻ: Kościński: Zmieniamy całą administrację finansową

– Chodzi o to, by podatki był równe dla wszystkich. Nie widzę powodu do tego, że jak jest spółka z o.o., to się płaci podatek, a jak jest spółka komandytowa, to poprzez inżynierię finansową unika się płacenia podatku – powiedział minister. Podkreślił, że celem planowanego rozwiązania jest wyrównanie szans rynkowych. Bo, jak mówił, nie może być tak, że część firm prowadzi biznes i uczciwie płaci podatki, a inne próbują tego unikać poprzez tworzenie różnych struktur optymalizacyjnych.

Rzecznik MŚP na nie

Plan objęcia spółek komandytowych podatkiem dochodowym krytykuje rzecznik małych i średnich przedsiębiorców. Adam Abramowicz wskazuje, że rozwiązanie to może prowadzić do podwójnego opodatkowania tych podmiotów i w konsekwencji zwiększenia wobec nich obciążeń podatkowych. Zwracając uwagę na sukcesywny wzrost popularności tej formy prowadzenia działalności gospodarczej, rzecznik MŚP twierdzi, że „nowe przepisy mogą odwrócić ten pozytywny trend”.

CZYTAJ TEŻ: Stawki VAT bez zmian, ale SLIM VAT nadal w grze

Rzecznik MŚP negatywnie zaopiniował także propozycje wprowadzenia obowiązku sporządzania i podania do publicznej wiadomości polityki podatkowej przez podatników CIT oraz zwiększenia obowiązków dokumentacyjnych dla tzw. cen transferowych. W opinii rzecznika rozwiązania te mogą naruszać zasadę proporcjonalności i adekwatności, zagwarantowaną w art. 67 pkt 1 ustawy Prawo przedsiębiorców.

Pozytywne zmiany

Proponowane zmiany w podatku dla spółek komandytowych znalazły się w projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten został już opublikowany w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Przy czym planowanych zmian w podatkach jest więcej niż już wspomniane wyżej. Część z nich wychodzi naprzeciw postulatom zgłaszanym przez rzecznika MŚP.

CZYTAJ TEŻ: Wycofanie auta z firmy nie zawsze spowoduje skutki w VAT

Po pierwsze, projekt przewiduje podwyższenie obecnego limitu uprawniającego do korzystania przez przedsiębiorców – osób fizycznych – z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego z 250 tys. euro do 2 mln euro, o co Rzecznik MŚP wnioskował już w kwietniu ubiegłego roku.

CZYTAJ TEŻ: Nowa matryca stawek VAT – w wielu przypadkach stawka wzrosła

Po drugie, projekt zakłada podwyższenie limitu przychodów z bieżącego roku podatkowego z 1,2 mln euro do 2 mln euro uprawniających do korzystania z obniżonej 9-proc. stawki podatku CIT. Rozbieżność między tym limitem, a limitem uprawniającym do korzystania ze statusu „małego podatnika” przy rozliczaniu CIT (wynoszącym 2 miliony euro za rok ubiegły), była przedmiotem wielu wniosków przedsiębiorców do Rzecznika MŚP.

Jak „Rzeczpospolita” informowała w środę, Ministerstwo Finansów planuje, że wspólnicy spółek komandytowych od nowego roku będą musieli zapłacić podatek dwa razy. Obecnie płacą 19 proc. od dochodów, ale już w przyszłym roku sama spółka będzie musiała płacić także kolejne 19 proc. CIT.

CZYTAJ TEŻ: Od 2021 r. sporo niekorzystnych zmian w podatkach dochodowych
Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo i Podatki
Certyfikat ma ułatwić firmom udział w przetargach publicznych
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo i Podatki
Samochody osobowe do testów mają być zwolnione z akcyzy
Prawo i Podatki
Deregulacja ma ułatwić życie firmom. Resort rozwoju ogłosił swoje pomysły
Prawo i Podatki
Rząd szykuje ułatwienia dla przedsiębiorców. Wiemy, co znajdzie się w ustawie
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Prawo i Podatki
Nowy pomysł rządu: zatrudnisz seniora, dostaniesz dofinansowanie