Minister finansów przedłuża zerowy VAT na niektóre darowizny

Aby zastosować zerowy podatek przedsiębiorcy muszą darować określone prawem przedmioty. Chodzi m.in. o szkło laboratoryjne. Źródło: Adobe Stock

Tylko na podpis ministra finansów i publikację w Dzienniku Ustaw czeka rozporządzenie, które ma wydłużyć możliwość stosowania 0 proc. stawki VAT na niektóre darowizny, przekazywane na rzecz określonych podmiotów.

Pomysł z wprowadzeniem zerowego VAT na część darowizn powstał w marcu br., zaraz po tym, jak wprowadzono ograniczenia w związku z panująca pandemią koronawirusa. Chodziło bowiem o nakłonienie przedsiębiorców do wsparcia części instytucji niezbędnymi darowiznami, które pomogą w walce z pandemią. Pierwsze regulacje w tym zakresie zakładały obowiązywanie preferencyjnego VAT do końca sierpnia 2020 r. Teraz minister finansów chce tę opcję wydłużyć, aż do momentu ogłoszenia ustania stanu epidemii na terenie Polski.

CZYTAJ TEŻ: Firmy nie zapłacą mniejszego VAT – stawki pozostaną bez zmian

Datek dla odpowiedniej instytucji…

Oczywiście preferencyjna stawka nie obejmuje ani wszystkich przekazywanych darowizn, ani wszystkich podmiotów, na rzecz których datki są dokonywane. Przepisy ściśle regulują tę materię. Lista darowizn i podmiotów je otrzymujących jest dość wąska.

CZYTAJ TEŻ: Stawki VAT bez zmian, ale SLIM VAT nadal w grze

Rozporządzenie ministra finansów definiuje, że 0 proc. VAT ma dotyczyć darowizn na cele związane ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzenianiu się, profilaktyką oraz zwalczaniem skutków choroby zakaźnej wywołanej wirusem SARS-CoV-2, dokonywanych na rzecz:

  • Agencji Rezerw Materiałowych oraz Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych,
  • podmiotów wykonujących działalność leczniczą wpisanych do wykazu, określonego w pierwszej tarczy antykryzysowej, a więc takich, których zadaniem są działania w zakresie zwalczania COVID-19,
  • określonych jednostek pomocy społecznej – tj. domów dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych, w tym z usługami opiekuńczymi, ośrodków wsparcia, rodzinnych domów pomocy oraz domów pomocy społecznej.

… i tylko w określonej formie

Aby zerowy podatek miał zastosowanie przedsiębiorcy muszą darować określone prawem przedmioty. Chodzi tu dokładnie o: wyroby medyczne oraz wyroby medyczne do diagnostyki in vitro; szkło laboratoryjne i aparatura laboratoryjna; produkty lecznicze oraz substancje czynne; produkty biobójcze – wyłącznie środki dezynfekujące; specjalistyczne testy diagnostyczne służące do analizy i wykrywania czynników patogennych w organizmie człowieka, wodzie, powietrzu i glebie; czy środki ochrony indywidualnej – wyłącznie maski, osłony/szyby ochronne na twarz, gogle, okulary ochronne, kombinezony, ochraniacze na buty, czepki i rękawice.

CZYTAJ TEŻ: Zapłata za towar gotówką pozbawi prawa do ujęcia wydatków w kosztach

Do zmiany też inne stawki

Opracowując rozporządzenie dotyczące przedłużenia stosowania 0 proc. stawki VAT na darowizny pomagające w walce z COVID-19 minister finansów postanowił naprawić jeszcze inny obszar w zakresie wysokości stawek. A mianowicie w lipcu, po wprowadzeniu nowej matrycy stawek VAT i ujenoliceniu nomenklatury i PKWiU do klasyfikacji towarów i usług podlegających opodatkowaniu okazało się, że na część towarów i usług VAT wzrósł. Takie skutki były sygnalizowane przez przedsiębiorców i ekspertów przed 1 lipca 2020 r., bo nowa matryca stawek VAT miała m.in. za zadanie pogrupowanie zbliżonych towarów w jedną kategorię i objęcie ich jedną stawką VAT. Naturalnym więc było, że część stawek pójdzie w górę, a część oczywiście się obniży.

CZYTAJ TEŻ: Nowa matryca stawek VAT – w wielu przypadkach stawka wzrosła

Problem jednak w tym, że podwyżka objęła w części towary dość wrażliwe, jak np. te pomagające ociemniałym jak komputery czy maszyny do pisania Braille’a. Stawka VAT wzrosła w tym przypadku z 8 do 23 proc. Minister rozporządzeniem przywraca więc niższe opodatkowanie. Podobnie jest w zakresie nasienia zwierząt.

Proces legislacyjny: https://legislacja.gov.pl/projekt/12337305/katalog/12711087#12711087

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Spotkanie nauki i biznesu w Puławach

8 października w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym odbędzie się I Forum Dialogu Polski Wschodniej Innowacje ...

Kwarantanna i auto firmowe. Koronawirus mnoży problemy

Co zrobić z samochodem, który zaparkował pod domem pracownik na kwarantannie? Czy pracodawca może ...

Damian Piwowar, dyrektor zarządzający Merserwis

Pomagają innowacje i uniezależnienie od Chin

Jeśli koniec roku nie zakończy się katastrofą gospodarczą przez drugą falę pandemii to osiągniemy ...

Rząd chce zwiększyć płacę minimalną o 200 zł

Resort rodziny i pracy proponuje, by wynagrodzenie minimalne wynosiło w 2020 r. 2450 zł ...

Ruszyła akcja PIT 2019. Przedsiębiorcy rozliczają się sami

Od soboty 15 lutego Ministerstwo Finansów udostępniło możliwość rozliczania PIT za 2019 rok w ...

Polska żywność – czas na wartość dodaną

Eksport polskiej żywności korzysta na pandemii, ale przyszłość to sprzedaż wartości dodanej dotyczącej produktu. ...