Podwójne opodatkowanie spółek komandytowych

Opodatkowanie spółek komandytowy będzie problemem dla przedsiębiorców i doradców podatkowych. Źródło: Adobe Stock

Opodatkowanie spółek komandytowych i jawnych to jedna ze zmian, które szykuje Ministerstwo Finansów w ramach dużej nowelizacji wszystkich ustaw o podatkach dochodowych.

Reforma podatków dochodowych nabiera tempa. Projekt zmian opublikowano i skierowano do konsultacji. To duża i kontrowersyjna nowelizacja, bo spora cześć zmian będzie niekorzystna dla podatników. Jedną z takich propozycji jest opodatkowanie spółek komandytowych.

Opodatkowanie spółek komandytowych i jawnych

Resort finansów chce opodatkowania spółek komandytowych i części jawnych podatkiem dochodowym od osób prawnych, o czym już na naszym portalu informowaliśmy. Te zmiany mają wpłynąć na szczelność systemu podatkowego.

CZYTAJ TEŻ: Nowa matryca stawek VAT – w wielu przypadkach stawka wzrosła

Zakres CIT nie obejmie spółek jawnych, jeśli wszyscy wspólnicy będą zgłoszeni do organów podatkowych. Natomiast w przypadku spółek komandytowych jeśli powiązania między wspólnikami nie będą wskazywać na charakter optymalizacyjny wspólnicy będą mogli skorzystać ze zwolnienia. Jednak uwaga, zwolnienie to będzie ograniczone. W projekcie przewidziano, że zwolnieniu podlegałoby 50 proc. uzyskanych przez komandytariusza przychodów z tego tytułu, nie więcej jednak niż wartość 60 tys. zł takiego przychodu rocznie. Zdaniem Ministerstwa Finansów przy takim ustaleniu warunków dla spółek komandytowych i wspólników, poziom opodatkowania ma zostać na dotychczasowym poziomie.

CZYTAJ TEŻ: Nowy JPK_VAT ruszy w październiku

Warto też dodać, że w projekcie znajduje się wyłączenie z zakresu stosowania klauzuli ogólnej przeciwko unikaniu opodatkowania dochodów komandytariusza osiągniętych z tytułu uczestnictwa w zysku spółki komandytowej prowadzącej działalność operacyjną, która nie ma sztucznego charakteru.

CZYTAJ TEŻ: Wycofanie auta z firmy nie zawsze spowoduje skutki w VAT

Skąd ten pomysł? Z danych MF wynika, że spółki komandytowe, w których komplementariuszem z minimalnym prawem do udziału w zysku jest spółka kapitałowa, są rozpoznanym wehikułem optymalizacyjnym. Wówczas to podatnik uzyskuje korzyść podatkową związaną z jednokrotnym opodatkowaniem dochodu, który wypracowany został za pośrednictwem spółki komandytowej. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy spółka komandytowa powstaje z przekształcenia spółki kapitałowej.

CZYTAJ TEŻ: Zapłata za towar gotówką pozbawi prawa do ujęcia wydatków w kosztach

Jak podkreślono w uzasadnieniu objęcie opodatkowaniem spółek komandytowych i części spółek jawnych wyrówna obecne nierówności i przyczyni się do zwiększenia sprawiedliwości społecznej. Trzeba tylko podkreślić, że w efekcie zmian w spółkach komandytowych dojdzie do podwójnego opodatkowania: pierwszy raz na poziomie spółki, drugi raz na poziomie wspólników.

Kto będzie sporządzał sprawozdanie z realizacji strategii podatkowej?

To niestety nie koniec zmian dla podatników CIT. Będą oni musieli także sporządzać i publikować sprawozdania z realizacji strategii podatkowej. Obowiązek ten ma objąć podatników o przychodach przekraczających w poprzednim roku 50 mln euro, a także takich, którzy działają jako Podatkowe Grupy Kapitałowe. Ujawnianie takich danych firm ma być m.in. dowodem na to, że nie unika ona opodatkowania. Pytanie tylko, co w takim przypadku z tajemnicą przedsiębiorstwa i jej konkurencyjnością wobec innych podmiotów, działających na tę samą skalę i w takiej samej branży.

Jaki będzie limit przychodów, aby stosować 9 proc. stawki CIT?

W ustawie o CIT zostanie zaproponowano także podwyższenie limitu przychodów z 1,2 mln euro do 2 mln euro, uprawniających do stosowania 9 proc. stawki CIT. W konsekwencji, po zmianie podatek według stawki 9 proc. będą płacić podatnicy, których przychody osiągnięte w roku podatkowym nie przekroczą wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2 mln euro.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wolni strzelcy po godzinach

Niemal połowa polskich freelancerów traktuje dochody ze zleceń tylko jako dodatek do stałej pensji. ...

Doradzą, jak zdobyć dofinansowanie na innowacje

Przedsiębiorcy z woj. warmińsko-mazurskiego będą mieli możliwość dowiedzieć się, jak otrzymać dofinansowanie na innowacyjne ...

Specjaliści z MŚP najczęściej wynajmują auto na wyjazd służbowy

Osoby pracujące na stanowiskach specjalistycznych w małych i średnich firmach (MŚP) to grupa, która ...

Gwarancje napędzają mikro-, małe i średnie firmy

Sześć na dziesięć mikro-, małych i średnich firm ma problem z pozyskaniem kredytu, podaje ...

Minister finansów przedłuża zerowy VAT na niektóre darowizny

Tylko na podpis ministra finansów i publikację w Dzienniku Ustaw czeka rozporządzenie, które ma ...

Karty sportowe dla pracowników są kosztem

Szef, który zdecyduje się na finansowanie ze środków obrotowych firmy kart na zajęcia fitness ...