Od 2021 r. wszystkie limity podatkowe idą w górę

Nowe wyższe limity podatkowe wynikają z kursu euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski 1 października 2020 r. Źródło: Adobe Stock

Już 1 stycznia 2021 r. przedsiębiorcy będą musieli stosować nowe limity podatkowe. Ustala je się zarówno dla potrzeb podatków dochodowych, VAT czy obowiązków rachunkowych. Wszystkie w przyszłym roku będą wyższe niż te obowiązujące obecnie.

Będziemy więc stosować nowe, wyższe limity podatkowe, ale skąd ten wzrost? Otóż z kursu euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski (NBP) 1 października 2020 r. Kurs ten musi być stosowany do przeliczeń limitów, określonych w ustawach podatkowych w euro. Zgodnie z tabelą kursów NBP z pierwszego dnia października kurs euro wyniósł 4,5153 zł. Jest to o 0,1419 zł więcej niż w 2019 r.

Jednorazowa amortyzacja

Zacznijmy od kursów stosowanych w podatkach dochodowych. Na początek limit jednorazowej amortyzacji. Przepisy podatkowe przewidują, że przedsiębiorcy w roku podatkowym, w którym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej oraz mali podatnicy, mogą dokonywać jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych, z wyłączeniem samochodów osobowych. Odliczenie to jest jednak limitowane i nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty 50 tys. euro. Przeliczając tę kwotę na złote w 2021 roku limit ten wyniesie 226 tys. zł. Teraz jest to 219 tys. zł.

Limity podatkowe, a mały podatnik

Kursu euro z 1 października br. musimy też użyć do przeliczenia limitu, od którego zależy klasyfikacja podatników do kategorii małego podatnika. Mały podatnik jest definiowany na potrzeby podatków dochodowych oraz VAT. W tym ostatnim przypadku obliczeń dokonuje się dla dwóch wartości. Za małego podatnika będzie uznany od 2021 roku ten podatnik, którego roczny obrót nie przekroczy 5 418 000 zł. Dziś jest to 5 248 000 zł. Przeliczenia dokonujemy z kwoty określonej w przepisach (PIT oraz VAT) na 1,2 mln euro.

CZYTAJ TEŻ: Nowy JPK_VAT – dużo zmian, nowe kary

W tym miejscu warto dodać, że Ministerstwo Finansów w ramach dużej nowelizacji podatków dochodowych planuje podnieść limit dla małego podatnika z 1,2 mln euro do 2 mln euro. Dokładnie ta wartość, a więc 2 mln euro, obowiązuje dziś w zakresie podatników CIT. Dla nich zatem limit na przyszły rok wyniesie 9 031 000 zł. Teraz jest to 8 747 000 zł (w ramach noweli podatków dochodowych również do 2 mln euro z obecnych 1,2 mln euro ma być podniesiony limit dla podatników, którzy będą mieć prawo do korzystania z 9 proc. stawki CIT).

CZYTAJ TEŻ: Zapłata za towar gotówką pozbawi prawa do ujęcia wydatków w kosztach

Druga wartość dla celów VAT dotyczy małego podatnika pośrednika. Tu przeliczenia należy dokonać z kwoty 45 tys. euro. Od 2021 r. wyniesie więc ona 203 tys. zł. Obecnie jest to kwota 197 tys. zł.

Ryczałt dla przedsiębiorców

Kolejny limit do przeliczenia dotyczy przedsiębiorców, którzy chcą kontynuować płacenie podatków na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Zgodnie z ustawą o tej formie opodatkowania jest to możliwe jeśli roczne przychody z działalności gospodarczej (nie wyłączonej z ryczałtu) mieszczą się w limicie przychodów 250 tys. euro. Po dokonaniu stosownych obliczeń, w przyszłym roku limit ten wyniesie 1 128 825 zł. Teraz jest to 1 093 350 zł.

CZYTAJ TEŻ: Kościński: Zmieniamy całą administrację finansową

I jedno ważne zastrzeżenie w tym miejscu. Również w obszarze tego limitu resort finansów chce dokonać zmian. Ten limit miałby wzrosnąć do 2 mln euro. Wszystko po to, aby więcej osób miało możliwość korzystania z ryczałtu.

Limity podatkowe, a pełna rachunkowość

Ostatnim ważnym limitem do przeliczenia jest ten, od którego zależy sposób prowadzenia ewidencji rachunkowej. Po przekroczeniu przychodów w wysokości 2 mln euro przedsiębiorstwo musi przejść na pełną rachunkowość. Limit ten w złotych od przyszłego roku wyniesie 9 030 600 zł. Obecnie jest to 8 746 800 zł.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Europa za mało korzysta z badań

Europejscy naukowcy zwykle dużo publikują, ale nie mają wynalazków czy patentów – mówi Ingmar ...

Wyłączność dystrybucyjna w Chinach – czy to się opłaca

Przyznanie chińskiemu dystrybutorowi przez polskiego producenta wyłączności na Chiny jest bardzo często warunkiem koniecznym ...

Koronawirus to kolejna szansa dla branży fintech

Dzięki pracy w środowisku internetowym i automatyzacji kluczowych procesów fintechy są w stanie ograniczyć ...

PARP pomaga firmom w zapaści, przygotowując grunt pod dyrektywę

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości finiszuje z projektem Early Warning Europe realizowanym też w Grecji, ...

Szczepienie przeciw grypie bez podatku.

Szczepienie przeciw grypie od szefa bez podatku

U pracowników, którzy mogą skorzystać ze szczepionek przeciw grypie sfinansowanych przez pracodawcę nie powstanie ...

Wsparcie PARP dla ekspansji zagranicznej firm z Polski Wschodniej

Trwa ostatnia runda tegorocznego konkursu „Internacjonalizacja MŚP”. Przedsiębiorcy z Polski Wschodniej mogą otrzymać nawet ...