Jest paragon z NIP, jest faktura. Tak wskazuje resort finansów

Paragon z NIP staje się fakturą uproszczoną. Źródło: Adobe Stock

Jeśli sprzedawca wystawił paragon z NIP nabywcy oznacza to, że wystawił fakturę uproszczoną. W takim przypadku nie ma opcji wystawienia kolejnej faktury do takiego paragonu. Żądanie takiego dokumentu jest bezpodstawne – wynika z najnowszych wyjaśnień Ministerstwa Finansów.

Ministerialne wytyczne dotyczą dokumentacji sprzedaży nie przekraczającej 450 zł (100 euro). Nowe regulacje w tym obszarze obowiązują bowiem od 1 stycznia 2020 r., ale nadal budzą wątpliwości, stąd Ministerstwo Finansów zdecydowało o ponownym wyjaśnieniu sprawy/sytuacji gdy w grę wchodzi paragon z NIP.

W momencie sprzedaży potrzebna jest decyzja

O tym, z jaką sprzedażą mamy do czynienia decyduje nabywca w momencie zakupu. Jeśli bowiem chce on dokonać zakupu (nie przekraczającego 450 zł), jako podatnik VAT, powinien powiadomić o tym sprzedającego przed transakcją i podać mu NIP, aby ten mógł zawrzeć go na paragonie. W takiej sytuacji paragon z NIP staje się fakturą uproszczoną. A jak wiadomo, faktura uproszczona jest traktowana jak standardowa faktura. Na jej podstawie podatnik może m.in. skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego, jak również zaliczyć wydatek do kosztów uzyskania przychodów.

CZYTAJ TEŻ: Zapłata za towar gotówką pozbawi prawa do ujęcia wydatków w kosztach

To zaś oznacza, że w przypadku dokumentowania sprzedaży na kwotę nieprzekraczającą 450 zł (lub 100 euro) paragonem fiskalnym zawierającym numer NIP nabywcy, który stanowi w istocie fakturę uproszczoną, nie wystawia się z tytułu tej sprzedaży dla nabywcy kolejnej faktury. W takim przypadku sprzedawca musi odmówić kupującemu wystawienia faktury standardowej. Jak podkreśla resort finansów, jedna sprzedaż nie może być bowiem dokumentowana dwoma fakturami (fakturą uproszczoną – paragonem z NIP oraz fakturą standardową).

CZYTAJ TEŻ: Kiedy odszkodowanie podlega VAT? Są i takie sytuacje

Inne zasady obowiązują w przypadku sprzedaży na rzecz konsumentów. Ci mają prawo wystąpić z żądaniem wystawienia faktury do paragonu. Na takie zgłoszenie są 3 miesiące licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty.

Paragony nie znajdą się w fakturze zbiorczej

W swoich objaśnieniach resort finansów wyjaśnia także jak postępować w sytuacji faktur zbiorczych przy paragonach jako fakturach uproszczonych. Zdaniem ministerstwa obecnie nie ma możliwości wystawienia faktur zbiorczych do paragonów fiskalnych stanowiących faktury uproszczone. Dlaczego? Skoro paragony te uznane są za faktury, to nie ma możliwości wystawienia faktury zbiorczej do faktury. Faktura zbiorcza może dokumentować sprzedaż towarów lub usług z danego miesiąca czy innego okresu rozliczeniowego. Natomiast nie może dokumentować sprzedaży już zafakturowanej.

CZYTAJ TEŻ: Wycofanie auta z firmy nie zawsze spowoduje skutki w VAT

Obowiązki w nowym JPK_VAT

Do wyjaśnienia została jeszcze jedna kwestia. A mianowicie – jak ewidencjonować paragony, będące fakturami uproszczonymi w nowym JPK_VAT, który po raz pierwszy będzie wysyłany do skarbówki już w listopadzie.

CZYTAJ TEŻ: Nowy JPK_VAT – dużo zmian, nowe kary

Ministerstwo zapewnia, że do końca roku nie trzeba ich wykazywać odrębnie w nowym JPK_VAT (deklaracja + ewidencja). Jednak od 1 stycznia 2021 r. wszyscy podatnicy będą musieli wykazywać odrębnie w nowym JPK_VAT (deklaracja + ewidencja) paragony fiskalne uznane za faktury uproszczone.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wiele sposobów, aby trafić na EXPO 2020 w Dubaju

Misje handlowe, sponsoring, stoiska na targach – to propozycje dla firm, które chcą wykorzystać ...

Walkę z COVID-19 można ująć w rozliczeniach z fiskusem

Firmy, które opracują produkty niezbędne do walki z koronawirusem, mają prawo ująć ten fakt ...

Robotyzacja w sektorze MŚP będzie postępować

Prawie jedna trzecia małych i średnich firm w Polsce, Czechach, Rumunii i na Węgrzech ...

Kompleksowa pomoc dla polskich firm w Wielkiej Brytanii

Bank Gospodarstwa Krajowego otworzył w Londynie zagraniczne przedstawicielstwo. Ma ono m.in. wspierać polskie firmy. ...

PIT-28 za 2019 r. Ostatnie dni na rozliczenie

2 marca 2020 roku upływa termin rozliczenia PIT-28 za rok 2019. Przy jego pomocy ...

Samoizolacja za zgodą pracodawcy.

Czy pracownik może sam zdecydować o samoizolacji?

Często pracodawcy i pracownicy mają dylemat, co zrobić w sytuacji, gdy pracownik miał kontakt ...