Wzrosną kary za wykroczenie i przestępstwo skarbowe

Przestępstwo skarbowe - od 1 stycznia 2021 r. jego popełnienie będzie karane surowiej.
Od 1 stycznia wykroczenie bądź przestępstwo skarbowe oznacza wyższą sankcje. Źródło: Adobe Stock

Już 1 stycznia 2021 r. podatnicy, którzy popełnią wykroczenie bądź przestępstwo skarbowe będą musieli liczyć się z wyższymi sankcjami za takie przewinienie. To efekt podwyżki płacy minimalnej do 2800 zł.

Wynagrodzenie minimalne jest jednym z kryteriów, na podstawie którego można ustalić wysokość kar, które przewiduje kodeks karny skarbowy (kks). Obecnie płaca minimalna wynosi 2600 zł. W przyszłym roku wzrośnie o 200 zł. Ten wzrost to również podwyżka wspomnianych kar.

Wykroczenie, czyli co?

Zgodnie z przepisami kks wykroczeniem skarbowym jest czyn zabroniony pod groźbą kary grzywny określonej kwotowo, jeżeli kwota uszczuplonej lub narażonej na uszczuplenie należności publicznoprawnej albo wartość przedmiotu czynu nie przekracza pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia w czasie jego popełnienia. Jeśli zatem uszczerbek dla budżetu nie przekracza obecnie 13 tys. zł, to mamy do czynienia z wykroczeniem. W przyszłym roku limit ten wyniesie 14 tys. zł.

CZYTAJ TEŻ: Zapłata za towar gotówką pozbawi prawa do ujęcia wydatków w kosztach

Oczywiście wykroczeniem może być też czyn, który wprost określono w kks i nie jest on limitowany kwotą uszczuplenia.

Jeśli chodzi o wysokość kar to te w przypadku wykroczenia zazwyczaj są penalizowane w formie mandatu. Kodeks przewiduje też przypadki ukarania w formie wyroku nakazowego.

CZYTAJ TEŻ: Zaliczka a zadatek – jaka jest różnica i kiedy ma znaczenie?

Jeśli chodzi o wysokość kar to przypomnijmy, że mandat może być ustalony w granicach od 1/10 do dwukrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. W konsekwencji w 2021 roku mandat za wykroczenie będzie mógł być ustalony w granicach od 280 zł do 5600 zł (dziś jest to przedział od 260 zł do 5200 zł). Z kolei kara grzywny może być ustalona na poziomie od 1/10 do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. To zaś oznacza, że jej granice od przyszłego roku wyniosą od 280 zł do 56 tys. zł (dziś jest to odpowiednio od 260 zł do 52 tys. zł). Przepisy precyzują również widełki przy ustalaniu grzywny w wysokości wyroku nakazowego. Może być on określony w przedziale od 1/10 do dziesięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Oznacza to w przyszłym roku opcję od 280 zł do 28 tys. zł (dziś jest to od 260 zł do 26 tys. zł).

Przestępstwo skarbowe – kiedy do niego dochodzi?

W przypadku przestępstw skarbowych w grę wejdą znacznie surowsze sankcje. To dość oczywiste, gdyż przestępstwo skarbowe jest czynem znacznie poważniejszym niż wykroczenie. Możliwe do orzeczenia kary mogą mieć postać grzywny wyznaczonej w stawkach dziennych, ograniczenia wolności, a czasem nawet pozbawienia wolności. Wszystko zależy od wagi popełnionego czynu.

CZYTAJ TEŻ: TSUE: polska ulga na złe długi w VAT narusza prawo unijne

Przy przestępstwach najniższa liczba stawek, która może zastosować sąd może wynieść 10, a najwyższa – 720. Wyrok nakazowy nie może wskazywać na sankcję wyższą niż 200 stawek dziennych. I w tym miejscu znów musimy sięgnąć po wysokość wynagrodzenia minimalnego, gdyż stawka dzienna nie może być niższa od jednej trzydziestej minimalnego wynagrodzenia, a także nie może przekraczać jej czterystokrotności. W związku z nowym wymiarem płacy minimalnej od przyszłego roku najniższa taka stawka wyniesie 93,34 zł, a najwyższa 37 333,33 zł. Natomiast minimalna grzywna będzie wynosić 933,40 zł, a maksymalna może sięgnąć nawet 26 879.997,60 zł.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Innowacyjna szczepionka na COVID-19 wchodzi w fazę testów

Testy szczepionki na COVID-19, którą przygotowuje biotechnologiczna firma CureVac, rozpoczną się na początku lata. ...

StentSolution ma przyczynić się do rozwiązania problemu, jakie jest utrzymanie drożności wykonanych pomostów tętnic.

Polacy pracują nad biodegradowalnym stentem zewnętrznym

Eksperci zrzeszeni wokół StentSolution pracują nad biodegradowalnym stentem zewnętrznym, wykorzystywanym w najczęściej wykonywanej procedurze ...

Gospodarka lekko zwalnia, ale coraz mniej firm upada

W sierpniu 2019 r. upadłość ogłosiły 42 firmy. Oznacza to spadek liczby upadłości przedsiębiorstw ...

Szczepionki na koronawirusa z zerową stawką VAT.

Testy i szczepionki na koronawirusa z 0 proc. VAT

Minister finansów wprowadzi preferencyjny VAT na dostawę testów oraz szczepionek na koronawirusa. Do tej ...

Kinga Zacharjasz, dyrektor zarządzająca w Banku BNP Paribas

W biznesie do pewnych rzeczy już nie wrócimy

Elektroniczna, szybka i bezpieczna wymiana dokumentów, w tym umów, wejdzie do kanonu działania w ...

Polska branża motoryzacyjna przeżywa zapaść w eksporcie

W 2020 r. zagraniczna sprzedaż polskiego przemysłu motoryzacyjnego może się skurczyć nawet o jedną ...