Szczepienie przeciw grypie od szefa bez podatku

Szczepienie przeciw grypie bez podatku.
Szczepienie przeciw grypie od szefa bez podatku. Źródło: Adobe Stock

U pracowników, którzy mogą skorzystać ze szczepionek przeciw grypie sfinansowanych przez pracodawcę nie powstanie przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń. Projekt rozporządzenia w tym zakresie jest już gotowy.

Ministerstwo Finansów, zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami, opracowało projekt przepisów, które zwolnią z PIT wartość świadczeń pozapłacowych w postaci szczepionek przeciw grypie. Dziś przychód ten podlega opodatkowaniu. W praktyce jest obecnie tak, że w sytuacji, gdy np. pracodawca (nie będąc do tego zobowiązanym) sfinansuje pracownikowi szczepienie przeciw grypie, po stronie pracownika powstaje przychód ze stosunku pracy lub stosunków pokrewnych. Przychodem tym jest wartość szczepionki

CZYTAJ TEŻ: Zapłata za towar gotówką pozbawi prawa do ujęcia wydatków w kosztach

Przychód ten podlega opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, tj. według stawki w wysokości 17 proc. w odniesieniu do podstawy opodatkowania nieprzekraczającej 85 528 zł oraz stawki w wysokości 32 proc. w odniesieniu do nadwyżki ponad tę kwotę. Stąd konieczne było przygotowanie przepisów, które ten stan rzeczy zmienią.

Szczepienie przeciw grypie bez podatku

Na podstawie projektowanego rozporządzenia wartość nieodpłatnych świadczeń z tytułu szczepień przeciw grypie, nie będzie rodziła obowiązku zapłaty podatku, a podatek wcześniej zapłacony zostanie zwrócony podatnikowi (co do zasady w rozliczeniu rocznym). Adresatami nowych przepisów mają być osoby, dla których wartość wspomnianego świadczenia stanowi przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1, art. 13 lub art. 20 ust. 1 ustawy o PIT. W konsekwencji korzyść z tego rozwiązania odczują zarówno pracownicy, którym szczepienie przeciw grypie sfinansuje pracodawca, jak i zleceniobiorcy, którzy otrzymają je od zleceniodawcy, odpowiednio członkowie rad nadzorczych od firm, emeryci od byłych zakładów pracy, czy członkowie związków zawodowych np. od organizacji związkowych.

Szczepienie przeciw grypie – jakie koszty?

Co istotne, nieodpłatne świadczenie z tytułu szczepień ochronnych przeciw grypie obejmuje koszt: badania kwalifikacyjnego, szczepionki, przeprowadzenia szczepienia oraz konsultacji specjalistycznej (niezbędnej w celu wykluczenia przeciwwskazań do wykonania szczepienia).

CZYTAJ TEŻ: Próbki i prezenty w świetle przepisów ustawy o podatku VAT

Na pewne preferencje mogą też liczyć pracownicy, którzy szczepienie przeciw grypie mają zapewnione w ramach pakietów medycznych, które firma wykupuje dla zatrudnionych osób. W tym przypadku zwolnienie z PIT obejmie wartość świadczenia do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 100 zł. Oznacza to, że opodatkowaniu będzie podlegać jedynie nadwyżka ponad 100 zł rocznie.

CZYTAJ TEŻ: Kiedy odszkodowanie podlega VAT? Są i takie sytuacje

Zwolnienie z PIT na podstawie projektowanego rozporządzenia ma objąć dochody (przychody) uzyskane w okresie od 1 marca 2020 r. do końca miesiąca, w którym odwołany zostanie ogłoszony na obszarze Polski stan epidemii w związku z COVID-19.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wyłączność dystrybucyjna w Chinach – czy to się opłaca

Przyznanie chińskiemu dystrybutorowi przez polskiego producenta wyłączności na Chiny jest bardzo często warunkiem koniecznym ...

Brytyjczycy kupując w necie preferują mniejsze firmy.

Brytyjczycy lubią kupować w internecie od małych firm

Oblicze zakupów online zmieniło się drastycznie w ciągu ostatniego roku, podobnie jak nasze nawyki ...

Koronawirus a biznes, pytania i odpowiedzi: dla kogo zasiłek opiekuńczy

Komu w okresie epidemii przysługuje zasiłek opiekuńczy – wyjaśniają prawnicy. Pytanie: Komu przysługuje zasiłek ...

Mazowieccy przedsiębiorcy mogą zaprezentować się w eksportowym katalogu

Samorząd województwa mazowieckiego przygotowuje pierwszy mazowiecki katalog produktów eksportowych. Firmy z Mazowsza mają czas ...

Polskie firmy radzą sobie coraz lepiej we Francji

Polsko-francuskie relacje gospodarcze, w kontrze do stosunków politycznych, mają się bardzo dobrze. Francja jest ...

Faktura do paragonu na nowych zasadach

Od początku roku obowiązują nowe zasady wystawiania faktur VAT do paragonów. Podatnik w momencie ...