Jednym z rozwiązań z tarczy branżowej jest dodatkowe jednorazowe świadczenie postojowe.
Tarcza branżowa to m.in. postojowe. Ustawa przewiduje wprowadzenie jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego dla osób, które prowadziły na dzień 30 września 2020 r. jeden z określonych rodzajów działalności. O pomoc z tzw. tarczy branżowej będą mogły ubiegać się firmy z branż: gastronomicznej, kulturalno-rozrywkowej (działalność estradowa, targowa, fotograficzna, filmowa, muzealna), fitness, sportowej i rekreacyjnej, sprzedaży detalicznej (stragany i targowiska), turystycznej i edukacyjnej.
Postojowe, czyli 2080 zł
Świadczenie postojowe przysługuje w wysokości 80 proc. minimalnego wynagrodzenia, obowiązującego w 2020 roku, tj. 2 080,00 zł.
Warunkiem jego otrzymania jest uzyskanie w październiku lub w listopadzie 2020 r. niższego, o co najmniej 40 proc., przychodu z tej działalności w stosunku do przychodu uzyskanego odpowiednio w październiku albo listopadzie w 2019 r.
CZYTAJ TEŻ: Którym firmom pomoże tarcza branżowa?
Podobnie jak w przypadku świadczenia postojowego wprowadzonego wiosną br., będzie ono wynosić 80 proc. minimalnego wynagrodzenia, a dla osób rozliczających się w formie karty podatkowej – 50 proc. minimalnego wynagrodzenia.
Potrzebne oświadczenie o PKD
Tym razem wsparcie kierowane jest do konkretnych branż. Dlatego konieczne będzie załączenie do wniosku dodatkowych dokumentów, czyli oświadczenia o rodzaju przeważającej działalności (PKD) oraz oświadczenia o spadku przychodów.
CZYTAJ TEŻ: Tarcza branżowa – które firmy nie zapłacą składek ZUS?
Rząd będzie mógł, w drodze rozporządzenia, przyznać ewentualną wypłatę kolejnych świadczeń za inne okresy rozliczeniowe, jeżeli będzie tego wymagała sytuacja i będzie pozwalał na to stan finansów publicznych.
Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o wypłatę świadczenia postojowego do 30 czerwca 2021 r.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.