Zgłoszenie o pracy w szczególnych warunkach tylko do końca marca

Praca o szczególnych warunkach są to m.in. ta na morskich platformach wiertniczych.
Pracami o szczególnych warunkach są m.in. te na morskich platformach wiertniczych. Źródło: Adobe Stock

Pracodawca ma obowiązek przekazać dane do ZUS o pracownikach, za których był zobowiązany opłacać składki na Fundusz Emerytur Pomostowych. Jest to zgłoszenie o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Zgłoszenia za 2020 r. należy złożyć do 31 marca 2021 r.

Pracodawca zobowiązany jest przekazać informację o okresach pracy, w których zatrudniał pracowników przy wykonywaniu pracy o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach. Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o emeryturach pomostowych ,,Prace w szczególnych warunkach to prace związane z czynnikami ryzyka, które z wiekiem mogą z dużym prawdopodobieństwem spowodować trwałe uszkodzenie zdrowia, wykonywane w szczególnych warunkach środowiska pracy, determinowanych siłami natury lub procesami technologicznymi, które mimo zastosowania środków profilaktyki technicznej, organizacyjnej i medycznej stawiają przed pracownikami wymagania przekraczające poziom ich możliwości, ograniczony w wyniku procesu starzenia się jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego, w stopniu utrudniającym ich pracę na dotychczasowym stanowisku; wykaz prac w szczególnych warunkach określa załącznik nr 1 do ustawy.”

Prace o szczególnych warunkach, czyli jakie?

Pracami o szczególnych warunkach są m.in.: prace rybaków morskich, na morskich platformach wiertniczych, na statkach żeglugi morskiej, przy kuciu ręcznym w kuźniach przemysłowych. Natomiast praca o szczególnym charakterze wymaga szczególnej odpowiedzialności oraz sprawności psychofizycznej. Sposób ich należytego wykonania, który nie zagrażałby bezpieczeństwu publicznemu, zmniejsza się przed osiągnięciem wieku emerytalnego na skutek pogorszenia sprawności psychofizycznej, związanej z procesem starzenia się.

CZYTAJ TEŻ: Składki ZUS 2021 r. to już prawie 1500 zł

Ustawa określa, że pracami o szczególnym charakterze są m.in.: prace pilotów statków powietrznych, kontrolerów ruchu lotniczego, kierowców autobusów i pojazdów uprzywilejowanych.

Jak dokonać zgłoszenia do ZUS?

Zgłoszenia dokonuje się na formularzu ZUS ZSWA ,,Zgłoszenie/ korekta danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.” W zgłoszeniu podaje się dane identyfikacyjne płatnika składek oraz osób wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, kod tej pracy oraz okres, w którym była wykonywana.

Komu przysługuje emerytura pomostowa?

Ustawa określa jakie warunki pracownik musi spełnić aby ubiegać się o emeryturę pomostową. Po pierwsze, z pracownikiem musi nastąpić rozwiązanie stosunku pracy. Emeryturę pomostową mogą otrzymać osoby, które urodziły się po 31 grudnia 1948 r., wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przez co najmniej 15 lat. Kobiety muszą osiągnąć wiek 55 lat, natomiast mężczyźni 60 lat. Okres składkowy i nieskładkowy, ustalony na zasadach określonych w art. 5-9 i art. 11 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, musi wynosić co najmniej 20 lat dla kobiet i co najmniej 25 lat dla mężczyzn.

CZYTAJ TEŻ: Ile można dorobić na emeryturze? ZUS podał nowe dane

Kolejnym warunkiem jest to, że pracownik wykonywał prace w szczególnych warunkach lub prace w szczególnym charakterze, w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3 ustawy lub art. 32 i art. 33 ustawy o emeryturach i rentach z FUS przed 1 stycznia 1999 r. Natomiast po 31 grudnia 2008 r. wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Jak może wyglądać gospodarka po pandemii

Katastrofa gospodarcza może być bardziej przerażająca niż skutki samej pandemii. Konieczne były regulacje, które ...

Azja Centralna, Turkmenistan, Aszchabad.

Azja Centralna – jak biznes robią tam Brytyjczycy?

Azja Centralna, choć odgrywa istotną rolę w światowej geopolityce, nadal nie jest postrzegana w ...

Zwycięzcy Kyiv Tech Hub 2020 to: Elomia, RE-leaf PAPER i Caretech.Human.

Kyiv Tech Hub 2020 – które start-upy wygrały?

W finale programu mentoringowego Polish-Ukrainian Startup Bridge wybrano trzy najbardziej obiecujące start-upy działające na ...

Koronawirus. Włoski dekret płynności. Co da firmom?

Włoski rząd wprowadza kolejne dekrety pomocowe dla przedsiębiorców, ale ci nie kryją zniecierpliwienia. Chcą ...

Teraz każda pomoc dla szpitali jest ważna.

Wydatki na wynajem aut dla szpitali można ująć w kosztach

Spółka, która w ramach pomocy w walce z COVID-19, ponosi wydatki na wynajem samochodów ...

Przedstawiciele sektora MŚP spotkają się w Katowicach

Tegoroczny, dziewiąty już, Europejski Kongres MŚP odbędzie się pod hasłem – smart safe solutions. ...