Minął rok od kiedy pracujemy zdalnie. Jak odczucia mają pracownicy biurowi w Polsce? Z badań platformy webinarowej ClickMeeting wynika, że Polacy oswoili się już z trybem home office, choć coraz częściej towarzyszy im zmęczenie i niepewność. Niezależnie od tego wiele wskazuje na to, że szybko nie wrócimy do biur. Jedynie 25 proc. firm planuje powrót pracy stacjonarnej w pełnym wymiarze jeszcze w tym roku. Z kolei 24 proc. pracowników nie wie, jakie plany w tym zakresie ma ich pracodawca. Badania pokazują, iż co trzecie ankietowane przedsiębiorstwo myśli o wdrożenie pracy w formie hybrydowej. Tymczasem nadal aż 37 proc. pracowników ma tylko częściowo odpowiednie warunki do pracy zdalnej lub nie ma ich wcale – brakuje przede wszystkim ciszy i odpowiedniej przestrzeni.

CZYTAJ TEŻ: Home office po polsku – pracownicy bez służbowego sprzętu

Choć – jak podaje ClickMeeting – spada liczba osób oczekujących od firmy rekompensaty w związku z wyższymi rachunkami za prąd, wodę czy internet, to gros naszych rodaków liczy na „bonusy” za pracę w domu.

Niemal 22 proc. chciałoby, aby firma zapewniła im możliwość dobrowolnych konsultacji z psychologiem, ale aż 42 proc. oczekuje podwyżki. Niezależnie od wszystkiego 84 proc. z nas uważa, że warunki pracy zdalnej powinny zostać jak najszybciej uregulowane w kodeksie pracy.

CZYTAJ TEŻ: Pracownicy się przebranżawiają. Z gastronomii do IT?

Wspomniana pomoc psychologiczna to bardzo ważny aspekt. Z badania Dailyfruits wynika, że 21 proc. naszych rodaków na home office odczuwa przygnębienie i frustrację. Samotność dotyka 19 proc. respondentów, zaś stres – 11 proc. Oznacza to, że co drugi respondent, biorący udział w badaniu odczuwa psychiczne skutki przedłużającego się lockdownu w biurach. W efekcie co trzeci ankietowany przyznaje, że zmniejszyła się jego efektywność.