Workation – Polacy chcą łączyć pracę z wakacjami

Workation podbija USA, teraz czas na Polskę.
W USA z workation korzysta już 10 mln osób. Jak będzie w Polsce? Źródło: Adobe Stock

Workation to nowy trend, który opanował już USA. Teraz czas na Polskę. Chodzi o łączenie pracy i wakacji.

Już co trzeci pracodawca od wybuchu pandemii przyznaje, że największy benefit jaki oferuje pracownikom to elastyczność w zakresie miejsca i czasu wykonywania obowiązków – wynika z analiz Personnel Service. Zatrudnieni chętnie z tej opcji korzystają. Badania MBO Partners pokazują, że np. w USA zapanowała moda na tzw. workation. To, w sytuacji zdalnej pracy, łączenie pracy i wakacji. Z takiej formuły za oceanem korzysta ok. 10 mln pracowników. Trend zyskuje na popularności i nad Wisłą, choć nie wszyscy pracodawcy są temu rozwiązaniu przychylni.

CZYTAJ TEŻ: Praca zdalna wciąż czeka na uregulowanie. Są wątpliwości

W czasie workation pracownicy, których przymusowo wysłano na home office, zamiast siedzieć we własnych czterech ścianach, organizują dłuższy wyjazd za granicę i jednocześnie pracują. Rozwiązanie, które wcześniej było dostępne głównie dla freelancerów oraz firm, które wysyłały na workation całe swoje zespoły w ramach płatnej delegacji, dziś jest w zasięgu ręki niemal każdego. Osoby, które dotychczas pracowały w taki sposób nazywano potocznie nomadami. Okazuje się, że w naszym kraju nomadami chciałoby zostać aż 75 proc. pracowników – wskazują badania Grant Thornton.

CZYTAJ TEŻ: Praca zdalna a ryzyko dyskryminacji pracowników

– Pracownicy chcą korzystać z możliwości, jakie daje im rozwijająca się technologia. Już teraz, w rok po odesłaniu pracowników na home office, nikogo nie dziwią zdalne spotkania, cotygodniowe statusy przesyłane mailem czy telekonferencje. Zaadaptowaliśmy się do pandemicznej rzeczywistości, a teraz chcemy ją urozmaicić, zwłaszcza, że zdecydowaną większość zadań możemy wykonać zdalnie z każdego miejsca na świecie. A wizja pracy z kraju, gdzie jest lepsza pogoda i ciekawe możliwości spędzania wolnego czasu, jest przyciągająca – komentuje Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Koronawirus a biznes, pytania i odpowiedzi: co potrzeba do zasiłku

Na podstawie jakiego dokumentu pracownik ma prawo do zasiłku opiekuńczego w sytuacji nieoczekiwanego zamknięcia ...

20 pomysłów na innowacyjny biznes

20 start-upów pochwaliło się w Warszawie efektami swoich prac. Okazją stał się Unicorn Hub ...

Kazachstan - panorama Nur-Sułtan

Kazachstan stawia na specjalne strefy ekonomiczne

Kazachstan systematycznie rozwija specjalne strefy ekonomiczne. Mają one wpływ na zróżnicowanie struktury gospodarki i ...

100 mln zł dla firm z woj. opolskiego

Niemal 500 lokalnych biznesów – aż 375 mikroprzedsiębiorców oraz 75 małych firm – sięgnęło ...

Praca zdalna ma bowiem zastąpić określenie “Telepraca”

Praca zdalna wciąż czeka na uregulowanie. Są wątpliwości

Po konsultacjach społecznych projekt nowelizacji Kodeksu Pracy wrócił do resortu rozwoju, pracy i technologii. ...

Tarcza finansowa. Jak weryfikować wielkość firmy?

Minister rozwoju wydała objaśnienia prawne dotyczące weryfikacji wielkości przedsiębiorstwa przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu ...