Urlop wychowawczy – rezygnacja a powrót do pracy

Urlop wychowawczy jest udzielany zarówno kobietom, jak i mężczyznom.
Urlop wychowawczy jest udzielany na okres nie dłuższy niż do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończyło 6. rok życia. Źródło: Adobe Stock

Urlop wychowawczy to szczególny rodzaj urlopu bezpłatnego. Oto kilka  zasad korzystania.

Pytanie:

Czy pracodawca może nie wyrazić zgody na powrót do pracy po wcześniejszej rezygnacji z urlopu wychowawczego?

Odpowiedź:

Urlop wychowawczy jest zwolnieniem od obowiązku świadczenia pracy udzielanym pracownikom w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Stanowi on szczególny rodzaj urlopu bezpłatnego. Przysługuje w wymiarze do 36 miesięcy zarówno kobietom, jak i mężczyznom. I jest udzielany na okres nie dłuższy niż do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończyło 6. rok życia.

Urlop wychowawczy – prawo do rezygnacji

Pracownik nie musi wykorzystać urlopu wychowawczego w wymiarze, na który tego urlopu mu udzielono. Przysługuje mu prawo do rezygnacji z dalszego korzystania z urlopu wychowawczego na zasadach określonych w art. 1863 kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem, pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego za zgodą pracodawcy – w każdym czasie, a po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy – najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.

CZYTAJ TEŻ: Urlop okolicznościowy – czy można go odmówić?

Oznacza to, że wniosek pracownika w sprawie rezygnacji z urlopu wychowawczego jest wiążący dla pracodawcy. Pracodawca musi wyrazić zgodę na powrót pracownika do pracy po zakończonym wcześniej, niż pracownik pierwotnie planował, urlopie wychowawczym. Nie musi natomiast wyrazić zgody na dzień powrotu do pracy, proponowanym przez pracownika we wniosku. Termin podjęcia pracy zależy od możliwości i woli pracodawcy, który jednak jest obowiązany dopuścić pracownika do pracy w ciągu 30 dni od zawiadomienia go przez pracownika o rezygnacji z urlopu wychowawczego.

CZYTAJ TEŻ: Rezerwa na niewykorzystany urlop – kiedy warto ją utworzyć?

Co ważne, pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu wychowawczego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym. Po powrocie do pracy z urlopu wychowawczego pracownikowi przysługuje wynagrodzenie nie niższe od wynagrodzenia za pracę przysługującego w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem.

CZYTAJ TEŻ: Co z urlopem przy czasowym zamknięciu zakładu?

W sytuacji, w której pracownik nie rozpoczął jeszcze urlopu wychowawczego, wniosek o jego udzielenie może wycofać nie później niż na 7 dni przed rozpoczęciem tego urlopu, poprzez złożenie pisemnego oświadczenia w tej sprawie (art. 186 § 7 kodeksu pracy).

Odpowiedzi udzieliła Katarzyna Robak, radca prawny z MGM Kancelaria Radców Prawnych Mirosławski, Galos, Mozes. Kancelaria jest zrzeszona w sieci Kancelarie RP działającej pod patronatem dziennika „Rzeczpospolita”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Są szczegółowe wytyczne jak korzystać z ulgi IP Box

Z preferencji IP Box mogą korzystać podatnicy PIT oraz CIT prowadzący działalność, która kwalifikuje ...

Kompleksowa pomoc dla polskich firm w Wielkiej Brytanii

Bank Gospodarstwa Krajowego otworzył w Londynie zagraniczne przedstawicielstwo. Ma ono m.in. wspierać polskie firmy. ...

Koronawirus. Włoska tarcza dla firm

Włoskie firmy są wielkimi ofiarami pandemii koronawirusa. Czy pomoc im przyznana może mieć zastosowanie ...

Tarcza 4.0: Nowe zasady dematerializacji akcji dla spółek w upadłości

Przepisy tarczy 4.0 wprowadzają zawieszenie stosowania wymogów dotyczących obowiązkowej dematerializacji dla spółek w upadłości. ...

Amazon wszedł do Polski.

Amazon w Polsce – co to oznacza dla małych i średnich firm?

Imperium Jeffa Bezosa już oficjalnie wchodzi na nadwiślański rynek, a sprzedawcy mogą rejestrować swe ...

Uzupełnij swoje dane o rachunek bankowy. Inaczej możesz mieć kłopoty

Przedsiębiorcy, którzy nie podali w zgłoszeniu rejestracyjnym działalności gospodarczej lub w urzędzie skarbowym firmowego ...