Praca cztery dni w tygodniu? W Hiszpanii tak, a w Polsce?

Praca cztery dni w tygodniu? Tak, ale nie w Polsce.
Praca cztery dni w tygodniu? W Hiszpanii to już bliska rzeczywistość. Źródło: Adobe Stock

Na Półwyspie Iberyjskim pracownicy mogą mieć trzy dni tygodniowo wolne od pracy, a nie jak dotychczas dwa. Taki długi weekend to projekt, który chce wdrożyć Hiszpania.

Z zaciekawieniem przygląda się tym rozwiązaniom jednak cała Europa. Rząd w Madrycie uważa bowiem, że pracownicy, którzy spędzają 32 godziny tygodniowo pracując, są bardziej wydajni. Takie były też wnioski z japońskiego biura Microsoftu, gdzie w ramach eksperymentu czterodniowy tydzień pracy przyniósł imponujące owoce. Okazało się, że pracownicy koncernu zwiększyli swą produktywność o 40 proc.

Praca cztery dni w tygodniu – korzyści

Eksperci wśród pozytywów takiego rozwiązania wskazują poprawę kondycji psychicznej i kreatywności wśród pracowników, wzrost efektywności oraz walkę z globalnym kryzysem klimatycznym. Jak obliczyli naukowcy z uniwersytetu w Massachussets skrócenie czasu pracy o 10 proc., wystarczy, aby nasz ślad węglowy zredukował się aż o prawie 15 proc.

Praca cztery dni w tygodniu – zagrożenia

Taka rewolucja niesie jednak też i sporo zagrożeń. I niestety skrócenie tygodnia pracy o jeden dzień w Polsce wydaje się mało realne. Mikołaj Zając, prezes Conperio, wskazuje, że część polskich przedsiębiorców mogłaby najzwyczajniej w świecie nie wytrzymać skróconego czasu pracy od strony kosztowej, organizacyjnej i mentalnej. Z punktu widzenia pracodawców, szczególnie w branżach produkcyjnych, wydaje się, iż wprowadzenie systemu pracy od poniedziałku do czwartku brzmi jak utopia.

CZYTAJ TEŻ: Składka zdrowotna – samozatrudnieni jednak z ryczałtową?

– W firmach produkcyjnych nie ma możliwości zmieścić pięciodniowego tygodnia pracy w czterech dniach. W takim przypadku pracowników musiałyby zastąpić maszyny. Dla firm z tego sektora oznaczałoby to konieczność zatrudnienia dodatkowych pracowników potrzebnych do wykonania tej samej pracy. W innym przypadku przedsiębiorstwa te mogłaby dopaść zwyczajna zapaść produkcyjna – wyjaśnia Zając.

– Dzisiaj w całej Polsce potrzeba niekiedy nawet kilku godzin oczekiwania w kolejce na zarejestrowanie auta. Wyobraźmy sobie teraz, iż urzędnicy pracują nie pięć, a cztery dni. Takie przykłady można mnożyć. To wąskie gardła – zaznacza Mikołaj Zając.

CZYTAJ TEŻ: ZUS planuje zmienić termin opłacania składek za pracowników

Jego zdaniem ta kwestia nieco inaczej wygląda w firmach, w których pracownicy wykonują pracę kreatywną lub umysłową. Nie zmienia to jednak faktu, że na czterodniowy tydzień pracy w Polsce się nie zanosi.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

We Włoszech można znaleźć nie tylko piękne krajobrazy, ale też zrobić biznes.

Opodatkowanie oddziału spółki zagranicznej we Włoszech

Rozważając ustanowienie zakładu zagranicznego we Włoszech polskie przedsiębiorstwo będzie zobowiązane przygotować się do prawidłowego ...

Estoński CIT ma być uproszczony.

Estoński CIT przez Polski Ład wkrótce dla większej liczby firm

Warunki, które trzeba spełnić, aby rozliczać się na zasadach estońskiego CIT zostaną w części ...

Polscy przedsiębiorcy podbijają rynki Bliskiego Wschodu

Polskie firmy, także te średnie i małe, coraz śmielej wchodzą na zamożne rynki takich ...

EXPO Live czeka na pierwszego polskiego laureata

Światowa wystawa EXPO 2020 w Dubaju to nie tylko okazja do zaprezentowania osiągnięć krajowych ...

400 mln zł dla małych i średnich firm na wschodzie kraju

To łączna kwota dotacji z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia, o które będą mogły ubiegać ...

StentSolution ma przyczynić się do rozwiązania problemu, jakie jest utrzymanie drożności wykonanych pomostów tętnic.

Polacy pracują nad biodegradowalnym stentem zewnętrznym

Eksperci zrzeszeni wokół StentSolution pracują nad biodegradowalnym stentem zewnętrznym, wykorzystywanym w najczęściej wykonywanej procedurze ...