Sytuację odmienił zapis w tarczy antykryzysowej przedłużający wizę cudzoziemców na cały czas obowiązywania stanu epidemicznego i 30 dni po jego zakończeniu. Już 46 proc. firm dzięki tej regulacji zatrzymało pracowników z Ukrainy w swojej firmie. To tym istotniejsze, że rekrutacja jest teraz utrudniona. Twierdzi tak aż 54 proc. pracodawców.

CZYTAJ TEŻ: Polska trzecim największym partnerem handlowym Ukrainy

Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service, wskazuje, że odpowiedni zapis w tarczy antykryzysowej pozwolił zatrzymać nawet do 500 tys. osób ze Wschodu. Potwierdzają to wyniki „Barometru Polskiego Rynku Pracy” – niemal co drugi pracodawca deklaruje, że jego pracownicy z Ukrainy skorzystali z możliwości przedłużenia wizy. Gdyby nie tarcza, odpływ kadry ze Wschodu byłby dużo większy. A to – zdaniem Inglota – spowodowałoby trudności w wielu sektorach, które pomimo pandemii nadal potrzebowały pracowników. – Chodzi m.in. o logistykę, przemysł, produkcję spożywczą czy budowlankę – wylicza.

CZYTAJ TEŻ: Firma w Czechach? Weryfikujemy czeskie realia

Już 38 proc. pracowników z Ukrainy ze względu na wprowadzone w Polsce obostrzenia związane z Covid-19 zrezygnowało lub opóźniło swój przyjazd do naszego kraju. Tego typu przeszkód nie zaobserwowało 60 proc. pracowników. 54 proc. firm przyznaje, że jest teraz trudniej znaleźć pracownika z Ukrainy. Co więcej, już 17 proc. firm wskazuje, że ich pracownicy z Ukrainy ze względu na pandemię zapowiadają powrót do ojczyzny, a 30 proc. obawia się tego, że straci kadrę ze Wschodu.