Home office – pracodawcy skontrolują warunki pracy zdalnej

Home office na skutek pandemii zyskał na popularności i w części firm pozostanie standardem.
Home office na skutek pandemii zyskał na popularności i w części firm pozostanie standardem. Źródło: Adobe Stock

Niemal pewne jest, że home office wpisze się na stałe w kanon oferowanych form pracy. Wielu to cieszy, ale część pracodawców chce wiedzieć co robi pracownik.

Pracę zdalną uregulowano w art. 3 Ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19. Taka formuła wiąże się z szeregiem benefitów dla pracodawców – jak chociażby niższe koszty powierzchni czy utrzymania biura. Pojawiają się jednak i wyzwania. Jednym z nich jest konieczność weryfikacji warunków, w jakich pracownik wykonuje swoje obowiązki. Eksperci twierdzą, że w natłoku spraw związanych z reorganizacją pracy na czas pandemii element ten często się pomija.

CZYTAJ TEŻ: Praca zdalna, a awaria internetu. Kto zapewnia internet?

– Chodzi o warunki techniczne i lokalowe pracownika. Oczywisty jest brak możliwości osobistej ich weryfikacji ze względu na skalę, szczególnie w dużych firmach, czy z uwagi na ochronę prywatności osób zatrudnionych. Rozwiązaniem jest deklaracja pracownika, w której potwierdza, że posiada warunki umożliwiające mu bezpieczne wykonywanie pracy w domu – mówi Magdalena Włastowska, dyrektor w W&W Consulting.

Home office – audyt zrobimy samemu?

Nieodpowiednie warunki pracy mogą po dłuższym czasie powodować np. dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego, a w konsekwencji leczenia, a co się z tym wiąże nawet dłuższą absencję pracownika. Sama deklaracja będzie więc niewystarczająca. Jak zaznacza Włastowska, wskazane jest sprawdzenie przez pracownika swojego miejsca pracy przy pomocy listy kontrolnej, która służy ocenie zgodności stanowiska z wymaganiami ergonomii w celu zapobiegania chorobom zawodowym.

CZYTAJ TEŻ: Praca zdalna: czy firma zwróci ci za prąd? Prawnik wyjaśnia

– Pytania w ramach listy weryfikują m.in. dostęp do biurka, stołu czy innej stabilnej powierzchni, na której można ustawić laptop, dostęp do oświetlenia dziennego i sztucznego czy posiadanie sprawnej instalacji elektrycznej, do której będą podłączone urządzenia służące do pracy – wylicza.

Jak zaznacza, cykliczny audyt swojego miejsca pracy będzie również pewnego rodzaju przypomnieniem zasad bezpieczeństwa, a tym samym zmniejszy ryzyko wypadków.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

We Włoszech można znaleźć nie tylko piękne krajobrazy, ale też zrobić biznes.

Opodatkowanie oddziału spółki zagranicznej we Włoszech

Rozważając ustanowienie zakładu zagranicznego we Włoszech polskie przedsiębiorstwo będzie zobowiązane przygotować się do prawidłowego ...

Pracownicy uważają, że firmy muszą angażować się społecznie

Pracownicy w coraz większym stopniu oczekują od pracodawców pozytywnego wkładu w rozwiązywanie ważnych kwestii ...

Opakowanie w Chinach to czynnik sukcesu

W Chinach opakowanie produktu żywnościowego jest wizytówką firmy oraz stosunku do klienta. Inne podejście ...

Czy spółki komandytowe powinny płacić podatek dochodowy?

Ministerstwo Finansów chce objąć spółki komandytowe podatkiem dochodowym. Miałoby to nastąpić od 2021 roku. ...

Łódzkie firmy mogą sięgnąć po 300 mln zł unijnego wsparcia

Przedsiębiorcy z sektora MŚP z woj. łódzkiego w obecnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej mogą ...

Czy już czas na łagodzenie kryteriów kredytowych przez banki?

Zapewnienie finansowania działalności gospodarczej w ostatnich dwóch kwartałach jest dla wielu firm wyzwaniem, które ...