Benefity pracownicze w czasie pandemii. Co się zmieniło?

Benefity pracownicze to m.in. szkolenia.
Benefity pracownicze - do najpopularniejszych należą szkolenia. Źródło: Adobe Stock

Benefity pracownicze to tuż za pensją kolejny czynnik, który często decyduje o podjęciu zatrudnienia w konkretnej firmie. Jak pokazują badania, aż 78 proc. osób uważa, że pakiet świadczeń pozapłacowych jest istotny w trakcie przeglądania ofert pracy.

Benefity pracownicze wciąż są ważne dla potencjalnych pracowników, choć sytuacja się zmienia. Jeszcze przed pandemią wielu pracodawców kusiło kandydatów różnymi propozycjami. Jednak wirus zweryfikował rynek w tym obszarze. Jak więc będzie wyglądać przyszłość oferowanych przez pracodawców benefitów?

Benefity pracownicze – branża IT miernikiem

Najbardziej reprezentatywnym rynkiem pod względem pozapłacowych świadczeń pracowniczych jest branża IT. To tutaj, mimo pandemii, pracodawcy nadal prześcigają się w benefitach, które mają skusić ekspertów do podjęcia pracy. Najpopularniejszymi propozycjami do tej pory były prywatna opieka zdrowotna (pojawiająca się w prawie 75 proc. ogłoszeń), karta sportowa (68 proc.) czy udział w międzynarodowych projektach (58 proc.). Nie bez znaczenia jest również demografia. Do 2025 roku 75 proc. osób aktywnych zawodowo będą stanowić tzw. millenialsi. Należy więc dobrze się przygotować, aby właśnie do nich dopasować ofertę.

CZYTAJ TEŻ: Pracownicy tych zawodów zmienią branżę. Na IT

– Z doświadczenia wiemy, jak dużą wartością dla pracowników IT jest ciągłe zachęcanie i motywowanie ich do podejmowania kolejnych wyzwań zawodowych. Istotne jest tutaj zagwarantowanie również wsparcia w poszerzaniu umiejętności, np. finansowanie zdobywanych certyfikatów – mówi Elżbieta Kozłowska, talent development partner w Bonair, dostawcy usług wdrożeniowych w technologiach Microsoft.

Benefity pracownicze – ważne są szkolenia

Dla osób wchodzących na rynek pracy niezwykle ważna jest możliwość ciągłego rozwoju i podnoszenia kwalifikacji. Dostęp do szkoleń jest istotny dla niemal 50 proc. respondentów. Coraz częściej widać też odzwierciedlenie tych oczekiwań w ogłoszeniach. W zeszłym roku w prawie 56 proc. opublikowanych ofert o pracę pojawiła się informacja o dostępie do budżetu szkoleniowego.

CZYTAJ TEŻ: Ile zarabiają informatycy podczas pandemii?

Poza szkoleniami do przyszłościowych benefitów, które powoli wkraczają na polski rynek, należą także programy pożyczkowe, dodatkowe dni płatnego urlopu czy dofinansowanie studiów wyższych i podyplomowych. Co jeszcze za kilka lat może okazać się częstym świadczeniem?

CZYTAJ TEŻ: Branża eventowa. Pandemia wyłączyła co dwudziestą firmę

– Powoli w firmach zaczynają pojawiać się także pracownicze programy inwestycyjne. Są to dobrowolne programy pozwalające na zainwestowanie środków w konkretny cel. Pracodawcy mają tutaj dużą swobodę w ustalaniu warunków takich działań. Jedną z możliwości jest np. wykup pakietu akcji danej firmy czy grupy – dodaje Elżbieta Kozłowska.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kazachstan stawia na rozwój sektora małych i średnich przedsiębiorstw

Od 2020 r. mikro, mali i średni przedsiębiorcy w Kazachstanie będą mogli liczyć na ...

Ślagórski: Koronawirus może negatywnie wpłynąć na wymianę handlową z Niemcami

Negatywny efekt może wystąpić w przypadku naszej sprzedaży do Niemiec, dla których Chiny są ...

Prezenty biznesowe w dobie pandemii

Pandemia odbiła się na budżetach, które firmy przeznaczały na świadczenia pozapłacowe i benefity. Przedsiębiorcy ...

Zmiana urzędu skarbowego tylko do 15 października

15 października mija termin na zgłoszenie zmiany właściwości urzędu skarbowego ze zwykłego na wyspecjalizowany. ...

Polskie zegarki to więcej niż tylko ciekawostka

Czasomierze produkuje już dziesięć polskich firm, a rynek szybko się rozwija. Zdobywają klientów także ...

Kolejne miliony na projekty badawczo-rozwojowe firm na Mazowszu

31 października rusza konkurs na dotacje kierowany do przedsiębiorców, którzy mają już doświadczenie w ...