Benefity pracownicze w czasie pandemii. Co się zmieniło?

Benefity pracownicze to m.in. szkolenia.
Benefity pracownicze - do najpopularniejszych należą szkolenia. Źródło: Adobe Stock

Benefity pracownicze to tuż za pensją kolejny czynnik, który często decyduje o podjęciu zatrudnienia w konkretnej firmie. Jak pokazują badania, aż 78 proc. osób uważa, że pakiet świadczeń pozapłacowych jest istotny w trakcie przeglądania ofert pracy.

Benefity pracownicze wciąż są ważne dla potencjalnych pracowników, choć sytuacja się zmienia. Jeszcze przed pandemią wielu pracodawców kusiło kandydatów różnymi propozycjami. Jednak wirus zweryfikował rynek w tym obszarze. Jak więc będzie wyglądać przyszłość oferowanych przez pracodawców benefitów?

Benefity pracownicze – branża IT miernikiem

Najbardziej reprezentatywnym rynkiem pod względem pozapłacowych świadczeń pracowniczych jest branża IT. To tutaj, mimo pandemii, pracodawcy nadal prześcigają się w benefitach, które mają skusić ekspertów do podjęcia pracy. Najpopularniejszymi propozycjami do tej pory były prywatna opieka zdrowotna (pojawiająca się w prawie 75 proc. ogłoszeń), karta sportowa (68 proc.) czy udział w międzynarodowych projektach (58 proc.). Nie bez znaczenia jest również demografia. Do 2025 roku 75 proc. osób aktywnych zawodowo będą stanowić tzw. millenialsi. Należy więc dobrze się przygotować, aby właśnie do nich dopasować ofertę.

CZYTAJ TEŻ: Pracownicy tych zawodów zmienią branżę. Na IT

– Z doświadczenia wiemy, jak dużą wartością dla pracowników IT jest ciągłe zachęcanie i motywowanie ich do podejmowania kolejnych wyzwań zawodowych. Istotne jest tutaj zagwarantowanie również wsparcia w poszerzaniu umiejętności, np. finansowanie zdobywanych certyfikatów – mówi Elżbieta Kozłowska, talent development partner w Bonair, dostawcy usług wdrożeniowych w technologiach Microsoft.

Benefity pracownicze – ważne są szkolenia

Dla osób wchodzących na rynek pracy niezwykle ważna jest możliwość ciągłego rozwoju i podnoszenia kwalifikacji. Dostęp do szkoleń jest istotny dla niemal 50 proc. respondentów. Coraz częściej widać też odzwierciedlenie tych oczekiwań w ogłoszeniach. W zeszłym roku w prawie 56 proc. opublikowanych ofert o pracę pojawiła się informacja o dostępie do budżetu szkoleniowego.

CZYTAJ TEŻ: Ile zarabiają informatycy podczas pandemii?

Poza szkoleniami do przyszłościowych benefitów, które powoli wkraczają na polski rynek, należą także programy pożyczkowe, dodatkowe dni płatnego urlopu czy dofinansowanie studiów wyższych i podyplomowych. Co jeszcze za kilka lat może okazać się częstym świadczeniem?

CZYTAJ TEŻ: Branża eventowa. Pandemia wyłączyła co dwudziestą firmę

– Powoli w firmach zaczynają pojawiać się także pracownicze programy inwestycyjne. Są to dobrowolne programy pozwalające na zainwestowanie środków w konkretny cel. Pracodawcy mają tutaj dużą swobodę w ustalaniu warunków takich działań. Jedną z możliwości jest np. wykup pakietu akcji danej firmy czy grupy – dodaje Elżbieta Kozłowska.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pierwsze spotkanie z chińskim partnerem

Nim zrobimy pierwszy krok w Chinach należy wcześniej wyobrazić sobie nasze przedsięwzięcie (firmę) za ...

Nowa matryca stawek VAT – w wielu przypadkach stawka wzrosła

Od początku lipca 2020 r. przedsiębiorcy funkcjonują w nowej rzeczywistości VAT. Zaczęła obowiązywać nowa ...

Za złożenie PIT po terminie spodziewaj się sankcji fiskusa

Przedsiębiorca, który nie złoży w terminie zeznania rocznego, musi liczyć się z sankcjami. Fiskus ...

Rynek kapitałowy mają wesprzeć rozwiązania podatkowe

Przyjęta jeszcze przez wyborami przez rząd Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego zawiera spory pakiet zmian ...

E-arbitraż może być wsparciem dla polskich eksporterów.

Czy polscy eksporterzy mogą skorzystać na e-arbitrażu?

Zagraniczne sądy respektują wyroki polskich arbitrów. To wsparcie dla rodzimych eksporterów. E-arbitraż może być ...

Ile można dorobić na emeryturze? ZUS podał nowe dane

Osoby, które osiągnęły wiek emerytalny mogą dorabiać na emeryturze bez ograniczeń. Nie muszą martwić ...