Dodatkowe dni wolne w 2021 roku. Ile ich będzie?

Dodatkowe dni wolne od pracy w 2021 r. Czy takie będą?
Dodatkowe dni wolne od pracy w 2021 r. Czy takie będą? Źródło: Adobe Stock

Święta co do zasady są dniami wolnymi od pracy. Gdy wypadają w niedziele nie rodzi to po stronie pracodawcy żadnych obowiązków względem pracowników. Jednak gdy święto przypada w sobotę pracodawca musi udzielić pracownikowi dodatkowego dnia wolnego.

Święto przypadające w niedzielę nie powoduje po stronie pracodawcy żadnych dodatkowych obowiązków względem pracownika. Inaczej wygląda sytuacja, gdy święto wypada w sobotę, która nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Większość firm pracuje od poniedziałku do piątku. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracownicy pracowali od wtorku do soboty, a to poniedziałek mieli wolny. W takiej sytuacji zachowana zostanie zasada pięciodniowego tygodnia pracy. Obowiązek oddawania dnia wolnego za święto przypadające w sobotę wynika z faktu, że sobota nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Zasada ta wynika bezpośrednio z przepisów kodeksu pracy.

W art. 130 § 2 określono, że: ,,Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.” Ten obowiązek pracodawcy podkreślono też w wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2 października 2012 r. (K 27/11).

Dni wolne – kiedy ich udzielić?

Dzień wolny za święto przypadające w sobotę należy udzielić pracownikom do końca okresu rozliczeniowego. W kodeksie pracy w art. 150 § 1 określono, że ,,Systemy i rozkłady czasu pracy oraz przyjęte okresy rozliczeniowe czasu pracy ustala się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy, z zastrzeżeniem § 2–5 oraz art. 139 § 3 i 4.”

CZYTAJ TEŻ: CEIDG odchodzi do lamusa. Co w zamian? Biznes.gov.pl

Dlatego kodeks pracy nie określa terminu dni wolnych od pracy. Oznacza to, że określany jest on wewnętrznie w firmie w zależności od okresu rozliczeniowego jaki w niej obowiązuje np. miesięczny, kwartalny lub roczny. Nie ma znaczenia czy dzień wolny zostanie ,,oddany” przed czy po święcie przypadającym w sobotę. Pracodawca powinien określić datę kiedy zostanie udzielony dzień wolny lub określić kilka terminów i pozwolić pracownikom na dokonanie wyboru. Pracodawca nie ma obowiązku konsultować tej daty z pracownikami. Może jednak wziąć pod uwagę propozycje i preferencje zatrudnionych. Pracownicy, którzy odbierają dzień wolny za święto przypadające w sobotę nie muszą składać wniosku o jego udzielenie.

Choroba pracownika w czasie dnia oddanego

W sytuacji gdy pracownik zachoruje i przedstawi zwolnienie lekarskie w terminie, w którym w przedsiębiorstwie będzie wykorzystywany dzień wolny za święto przypadające w sobotę, pracodawca nie ma obowiązku udzielenia mu kolejnego dnia wolnego. Analogiczna sytuacja występuje w sytuacji, gdy pracownik przebywa na urlopie macierzyńskim. Pracownikom, którzy pracują w soboty nie oddaje się dnia wolnego. Po prostu nie przychodzą tego dnia do pracy. Pracodawca musi oddać pracownikowi cały dzień wolny. Nie może go podzielić na godziny.

Dni wolne w 2021 roku

W Polsce jest trzynaście świat, które są traktowane jako dni wolne od pracy. W 2021 roku dwa z nich przypadają w sobotę. Są to: 1 maja (Święto Pracy) oraz 25 grudnia (Boże Narodzenie).

CZYTAJ TEŻ: Zatory płatnicze – jak im przeciwdziałać?

Nie udzielając dnia wolnego w okresie rozliczeniowym pracodawca dopuszcza się naruszenia przepisów dotyczących czasu pracy. Może to być uznane za wykroczenie przeciwko prawom pracowniczym i jest zagrożone karą grzywny.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Startup Wars – przedsiębiorcy w ringu i milion do wygrania

Reprezentanci jednorożców, expo dla młodych firm i konkurs na najciekawszy start-up, z milionem złotym ...

Zagraniczne fundacje dla polskich firm rodzinnych. Jest wyrok

Polscy przedsiębiorcy potrzebują podmiotów takich jak zagraniczne fundacje, ale nie do optymalizacji podatkowej. Już ...

Alkohol może być prezentem dla kontrahentów naszej firmy.

Alkohol jako firmowy prezent świąteczny. Co z podatkiem VAT?

W okresie przedświątecznym wiele firm wręcza kontrahentom upominki. Często są to wina lub inne ...

Rośnie liczba postępowań restrukturyzacyjnych w budowlance.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych

Wzrost liczby otwieranych postępowań restrukturyzacyjnych odnotowują: branża odzieżowa, motoryzacyjna oraz rolnictwo. „Restrukturyzacja przedsiębiorstw. Analiza ...

Małe i średnie firmy dźwigają amerykańską gospodarkę po pandemii.

Czy polskie małe i średnie firmy podążą drogą amerykańskich?

Małe i średnie przedsiębiorstwa za oceanem ratują amerykańską gospodarkę i pozwalają jej wyjść z ...

Trzeba informować członków zarządu o przetwarzaniu ich danych

Według Urzędu Ochrony Danych Osobowych dane reprezentantów osoby prawnej wpisane w umowie (np. imię, ...