Koronawirus. Szansa na 0 proc. VAT

Zerowej stawce VAT będą podlegać m.in. osłony/szyby ochronne na twarz dla personelu medycznego. Źródło: Adobe Stock

Przedsiębiorcy, którzy przekażą darowizny na walkę z koronawirusem będą mogli stosować zerowy VAT. Będą to jednak tylko darowizny na rzecz wybranych podmiotów.

Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra finansów. W sytuacji zagrożenia epidemiologicznego podmioty gospodarcze angażują się w akcję darowizn towarów dla podmiotów publicznych, np. szpitali. Dlatego też minister finansów postanowił przyznać im preferencję w postaci 0 proc. VAT.

Stawka ta będzie miała zastosowanie do darowizn przekazanych na rzecz Agencji Rezerw Materiałowych oraz Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych w celu wykorzystania przez te podmioty tych towarów przy realizacji ich zadań, wynikających z przepisów prawa, podejmowanych w związku ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzenianiu się, profilaktyką oraz zwalczaniem skutków choroby zakaźnej wywołanej wirusem SARS CoV-2.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Jak złożyć wniosek do ZUS o zwolnienie ze składek

Kto skorzysta na zerowej stawce VAT?

Z preferencji w VAT będzie korzystał również import i wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, które to towary przekazane zostaną w drodze darowizny na rzecz podmiotów leczniczych, których zadaniem będzie wyłącznie leczenie pacjentów zakażonych wirusem SARS CoV-2. Chodzi zatem o darowizny na rzecz przekształconych jednoprofilowych szpitali zakaźnych, tzw. szpitali jednoimiennych.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Gdzie znaleźć tekst specustawy

Jakie towary obejmie zwolnienie z VAT?

Katalog towarów, których import i wewnątrzwspólnotowe nabycie, będzie zwolnione z VAT, obejmuje m.in.: wyroby medyczne, szkło laboratoryjne i aparaturę laboratoryjną, produkty lecznicze oraz substancje czynne w rozumieniu Prawa farmaceutycznego, produkty biobójcze w rozumieniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 528/2012 w sprawie udostępniania na rynku i stosowania produktów biobójczych – wyłącznie środki dezynfekujące, specjalistyczne testy diagnostyczne służące do analizy i wykrywania czynników patogennych w organizmie człowieka, wodzie, powietrzu i glebie, środki ochrony indywidualnej – wyłącznie maski, osłony/szyby ochronne na twarz, gogle, okulary ochronne, kombinezony, ochraniacze na buty, czepki i rękawice.

Co zrobić, aby skorzystać z zerowego VAT?

W celu skorzystania z zerowego VAT przedsiębiorcy będą musieli zawrzeć pisemną umowę darowizny z Agencją Rezerw Materiałowych albo Centralną Bazą Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych albo szpitalem jednoimiennym, z której to umowy będzie jednoznacznie wynikać, że dostarczone w drodze darowizny towary, będące przedmiotem importu towarów lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów będą wykorzystane do zadań tych podmiotów związanych ze zwalczaniem zagrożeń spowodowanych wirusem SARS CoV-2.

W przypadku importu towarów importer, chcąc skorzystać ze zwolnienia, zobowiązany będzie do przedstawienia, w momencie importu towarów, kopii umowy darowizny naczelnikowi urzędu celno-skarbowego, przed którym importer dokonuje formalności związanych z importem towarów.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Kto dostanie postojowe od państwa

Zerowy VAT będzie mógł być stosowany do wspomnianych darowizn z mocą wsteczną, tj. od 1 lutego 2020 r., ale też niezbędna będzie umowa z podmiotem obdarowanym.

Preferencyjna zerowa stawka VAT ma obowiązywać do 31 sierpnia 2020 r. Przepisy rozporządzenia przewidującego to rozwiązanie mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dziennik Ustaw.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PARP pomaga firmom w zapaści, przygotowując grunt pod dyrektywę

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości finiszuje z projektem Early Warning Europe realizowanym też w Grecji, ...

Zerowy PIT nie dla firm, młodzi przedsiębiorcy idą na zlecenie

Własna firma i umowa o dzieło nie dadzą zwolnienia z PIT. Trzeba zmienić zasady ...

Na polski rynek wejść jest łatwo, ale osiągnąć dużą skalę już nie

Na naszych ubraniach jest metka „Made in Poland”. My się tego nie boimy. Dzisiaj ...

FTA. Umowy wielkiego strachu i wielkich możliwości

Umowy o wolnym handlu przez polskie małe i średnie przedsiębiorstwa postrzegane są jako narzędzia, ...

Rachunki wirtualne nie znajdą się na białej liście VAT

Nie ma potrzeby zgłaszania do naczelnika urzędu skarbowego rachunków wirtualnych/technicznych. Nie są to bowiem ...

Od 1 października stawka PIT w dół

Z początkiem października 2019 r. zacznie obowiązywać nowa skala PIT. W efekcie stawka 18 ...