Escape room z preferencją podatkową

Bilet wstępu do escape roomu można objąć preferencyjną, 8 proc. stawką VAT. Potwierdzają to organy podatkowe.

Publikacja: 04.09.2020 09:16

Escape room z preferencją podatkową

Foto: Skorzystanie z escape roomu z pewnością należy zaliczyć do formy rozrywki. Źródło: Adobe Stock

Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług w Polsce. Stawka podstawowa VAT to obecnie 23 proc. W praktyce stosuje się też stawki preferencyjne, m.in. w wysokości 8 proc. Pojawia się więc pytanie – Jaką stawkę VAT zastosować w przypadku sprzedaży biletów na zabawę w escape roomie.

Rozrywka i rekreacja

Aby na to pytanie odpowiedzieć trzeba sięgnąć do załącznika nr 3 do ustawy o VAT, który jest wykazem towarów i usług podlegających opodatkowaniu VAT w wysokości 8 proc. Pod pozycją 183 wymieniono „Usługi związane z rozrywką i rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki, sale taneczne”.

CZYTAJ TEŻ: Zapłata za towar gotówką pozbawi prawa do ujęcia wydatków w kosztach

Oczywiście w ustawie o VAT nie ma definicji pojęć „rekreacja”, „park rozrywki” czy też „wesołe miasteczko”. Aby poznać ich znaczenie należy sięgnąć do wykładni językowej. Znaczenie wskazanych pojęć jest bardzo zbliżone i obejmuje teren służący ogólnie odprężeniu i wypoczynkowi, na którym znajdują się określone atrakcje. To oznacza, że pojęcie „park rozrywki” należy rozumieć, jako miejsce zarówno otwarte jak i zamknięte, które służy jego klientom do odprężenia się, zabawy, wypoczynku, rozrywki.

CZYTAJ TEŻ: Resort finansów zapowiada SLIM VAT. Ma on ułatwić firmom rozliczenia

Wracając do przepisów podatkowych, precyzują one, że usługi związane z rozrywką i rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu m.in. do parków rozrywki objęte są stawką podatku w wysokości 8 proc.  na podstawie poz. 183 załącznika nr 3 do ustawy. Ustawodawca nie określił jednak ani form, ani kategorii „wstępu”, do których ma zastosowanie obniżona stawka VAT. Jak zatem rozumieć „wstęp” na potrzeby rozliczeń ze skarbówką?

Bilet wstępu bez ograniczeń

Pod pojęciem „wstępu” w rozumieniu m.in. poz. 183 załącznika nr 3 do ustawy należy rozumieć możliwość wejścia gdzieś, prawo uczestniczenia w czymś. Przy czym nie ma znaczenia forma biletu (lub opłaty), tzn. czy jest to jednorazowy bilet, czy też karnet upoważniający do kilku wejść. Dodatkowo wejścia (wstępu) nie można kojarzyć tylko z możliwością wejścia np. do określonego miejsca (pomieszczenia). Ze wstępem związane jest określone świadczenie (typowe dla danego obiektu). I tak np. z nabyciem biletu wstępu do teatru związana jest możliwość obejrzenia przedstawienia, w przypadku parku rozrywki – możliwość korzystania z określonych urządzeń, sali tanecznej – możliwość tańczenia, na imprezę sportową – możliwość obejrzenia rozgrywanych na danym obiekcie zawodów, „na siłownię” – możliwość wykonywania ćwiczeń siłowych przy wykorzystaniu znajdujących się na jej terenie przyrządów, do parku narodowego – możliwość oglądania obiektów przyrodniczych znajdujących się na jego terenie.

CZYTAJ TEŻ: Wycofanie auta z firmy nie zawsze spowoduje skutki w VAT

Tym samym, nie można zawężać stosowania stawki obniżonej związanej ze wstępem do biernego uczestnictwa w danym przedsięwzięciu, a więc wyłącznie do wejścia do danego obiektu bez możliwości korzystania z urządzeń tam się znajdujących, jeżeli korzystanie z tych urządzeń wiąże się z typowym użytkowaniem danego obiektu w ramach wstępu do tego obiektu (tak jak np. wstęp „na siłownię”, czy do parku rozrywki).

Rozwiązanie zagadki to też rozrywka

Skorzystanie z escape roomu z pewnością należy zaliczyć do formy rozrywki. Udział w takiej formie zabawy zazwyczaj odbywa się przez zarezerwowanie terminu wstępu, a następnie korzystanie z zabawy w umówionym dniu i godzinie. Po zakończeniu takiej rozrywki klienci nie otrzymują nagród. Nagrodą jest prawidłowe rozwiązanie zagadki. Zatem istota usługi w escape roomie polega na przyznaniu kupującemu bilet prawa wstępu do obiektu na określony czas w zamian za opłatę. Bilet wstępu nie łączy się z jakimikolwiek innymi uprawnieniami dla uczestnika – nie uprawnia go np. do skorzystania z bufetu, kupna kawy czy herbaty w barze czy automacie.

CZYTAJ TEŻ: Firmy nie zapłacą mniejszego VAT – stawki pozostaną bez zmian

Te wszystkie argumenty potwierdzają więc, że sprzedaż biletów usługi wstępu do escape roomu będzie mogła korzystać z preferencyjnej stawki podatku od towarów i usług w wysokości 8 proc.

Potwierdził to także dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji nr 0113-KDIPT1-1.4012.1.2020.1.WL.

Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług w Polsce. Stawka podstawowa VAT to obecnie 23 proc. W praktyce stosuje się też stawki preferencyjne, m.in. w wysokości 8 proc. Pojawia się więc pytanie – Jaką stawkę VAT zastosować w przypadku sprzedaży biletów na zabawę w escape roomie.

Rozrywka i rekreacja

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
PIT & CIT & VAT
Są nowe informacje w sprawie reformy składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
PIT & CIT & VAT
Kasowy PIT będzie oznaczać nowe obowiązki dla firm
PIT & CIT & VAT
Ważna interpretacja skarbówki. Chodzi o Polski Ład i odliczenie składki zdrowotnej
PIT & CIT & VAT
Wynajęty pokój w kosztach firmy? Skarbówka odpowiedziała
PIT & CIT & VAT
Ulga na darowizny kościelne dla liniowców? Ekspert: Zaryzykować i skorzystać