Dobry powód do wymiany zabytkowych komputerów w firmie

Adobe Stock

Jeśli komputer spadnie nam z trzeciego piętra na beton, zakup nowego jest nieunikniony. Wymianę wysłużonych komputerów można też rozważyć, gdy kończy się wsparcie dla systemu operacyjnego, który jest na nich zainstalowany.

14 stycznia 2020 r. Microsoft przestanie wspierać Windows 7 za darmo, co oznacza brak poprawek bezpieczeństwa i ułatwienie hakerom cyberataków. Przed końcem br. warto wziąć to pod uwagę i pomyśleć nad wymianą dziesięcioletniego systemu operacyjnego na nowy. Najlepiej zrobić to łącznie z komputerem, gdyż jednostki z czasów świetności Windows 7 to już antyki.

Windows 7 miał premierę w 2009 roku, tym samym, kiedy na rynek trafiła pierwsza generacja procesorów z serii „i” od Intela. Dzisiaj w laptopach montuje się już dziesiątą generację znanych wszystkim procesorów.

Stary versus nowy

Średniej klasy biznesowy laptop z 2010 roku dysponował procesorem z serii i5. Dzisiaj są to o wiele bardziej wydajne jednostki. i5-tki dziesiątej generacji są kilka razy mocniejsze, a przy tym potrzebują znacznie mniej energii. Ostatecznie nowoczesny laptop dużo szybciej poradzi sobie z zadaniami, które przed nim postawimy, a jednocześnie będzie dłużej pracował na baterii. Niektóre nawet kilkanaście godzin, więc spokojnie można zapomnieć ładowarki wychodząc rano do pracy.

W 2009 roku laptopy były wyposażone w 2-4 GB RAMu. Dzisiaj tyle mamy w telefonach. Po uruchomieniu dwóch programów i otwarciu trzech kart w przeglądarce internetowej taka ilość pamięci zostaje zapełniona. Uruchamiając kolejne programy komputer musi stare przerzucać dane z RAMu na dysk twardy, co objawia się „muleniem”. I tak za każdym razem, gdy przełączamy programy. Na takim sprzęcie nie da się efektywnie pracować, bo przez większość czasu czekamy, aż komputer zacznie w końcu reagować. Współczesne komputery mają nawet 16-32 GB, znacznie szybszego RAMu, co diametralnie poprawia komfort pracy.

10 lat temu dyski SSD pojawiały się tylko w najdroższych konfiguracjach. Standardowo komputery dysponowały tradycyjnymi dyskami talerzowymi, które dzisiaj praktycznie zostały wyparte przez lepszą i taniejącą technologię. SSD to spora rewolucja w świecie komputerów, gdyż znacznie przyspieszyła ich działanie. W dyskach SSD czas reakcji jest praktycznie natychmiastowy. W standardowych dyskach talerzowych igła musiała szukać danych, co trwało. Nowa technologia pozwoliła skrócić czas uruchamiania systemu z kilkudziesięciu do kilku sekund, podobnie z programami. Teoretycznie starego „trupa” można ożywić wymieniając w nim dysk talerzowy na SSD, ale nie wykorzystamy tej technologi w pełni z uwagi na ograniczone możliwości pozostałych podzespołów komputera. Nowoczesne komputery mają zainstalowane dyski SSD najnowszej generacji (NVMe), które pozwalają pracować mu z siedmiokrotnie wyższą sprawnością.

Czas na zmiany

Koniec końców wydajność nowoczesnych komputerów jest nieporównywalna do tych z roku wydania Windows 7. Co ważne, nie są to już 2-3 kilogramowe „cegły”, które musieliśmy dźwigać. Producenci nowoczesnego sprzętu spokojnie mieszczą się w okolicach 1 kg i smukłej obudowie. Poza tym, coraz więcej sprzętu z Windows 10 obsługiwane jest dotykowo, więc osoby przyzwyczajone do smartfonów czy tabletów będą czuć się jak w domu. Można też wykorzystać pióro cyfrowe, co ułatwia nanoszenie uwag czy podpisywanie dokumentów. Wszystkie te udogodnienia znajdują zastosowanie zwłaszcza w najnowszych pakietach biurowych Office.

Końcówka 2019 roku to dobry moment, żeby wybrać się na zakupy komputerów z Windows 10 Pro i obniżyć zobowiązania firmy wobec fiskusa. Windows 7, jak i wspomniane antyki, powinny trafić w 2020 r. do muzeów, tam gdzie ich miejsce.

Grzegorz Balawender

Materiał powstał we współpracy z firmą AB

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zawirowania w światowym handlu niepokoją eksporterów

Wojna handlowa na linii USA–Chiny, rosnący protekcjonizm na wielu rynkach, przedłużający się brexit oraz ...

Szkolenie prezesa w kosztach firmy

Firma finansująca kursy dla członków zarządu działa w swoim interesie. Może więc odliczyć wydatki ...

Ponad połowa firm doświadczyła w ostatnim roku naruszenia bezpieczeństwa cybernetycznego

Cyberbezpieczeństwo jak BHP

Hakerzy coraz częściej atakują za pomocą portali społecznościowych. Ich ofiarą mogą paść zarówno osoby ...

Sukcesja to temat nie tylko dla firm

Polski biznes dopiero zaczyna stawiać czoła wyzwaniom związanymi ze zmianą pokoleniową. Dotyczy to nie ...

Leasing nigdy nie wyglądał lepiej

Wrzuć w koszty firmy MacBooki i iPady w leasingu 0% z Apple Financial Service ...

Usługi w Polsce mocno drożeją. Które najbardziej?

Rosną nasze dochody, stać nas na więcej, więc firmy mogą śmielej przerzucać koszty w ...