Ostatni raz trzeba wymienić „okna” w firmie

Adobe Stock

14 stycznia, po 10 latach Microsoft zakończył wsparcie systemu operacyjnego Windows 7. Żeby uniknąć wielu potencjalnych zagrożeń dla biznesu związanych z używaniem niewspieranego i nieuaktualnianego oprogramowania warto przejść na Windows 10 Pro.

Prawdopodobnie już nigdy więcej nie będzie trzeba kupować nowego systemu operacyjnego, gdyż Microsoft obiecał, że „Dziesiątka” to ostatni Windows w historii.

Windows 95, 98, Millennium, XP, Vista, 7, 8, 8.1, 10. Ta wyliczanka się skończyła. Według Microsoft „Dziesiątka” to ostatni Windows w historii. To oznacza, że nie będzie już trzeba wydawać pieniędzy na nowy system. Obecny ma pozostać jednym dostępnym i stale aktualizowanym.

Czytaj także: Pozwólmy Windows 7 odejść na zasłużoną emeryturę

Windows 10, od kiedy pojawił się w 2015 r., jest stale ulepszany i aktualizowany. Co pół roku, w marcu i wrześniu, Microsoft wprowadza duże zmiany do systemu stale go rozwijając i uaktualniając. Każda kolejna, darmowa aktualizacja przedłuża okres wsparcia „okienek”.

Kiedy na rynku pojawił się Windows 7 wielu użytkowników i firm ciągle było przywiązanych do XP. Nie zrezygnowali z niego nawet, gdy Microsoft przestał wspierać system z 2001 r. po 13 latach. Przywiązanie do niewspieranego systemu zemściło się m.in. w 2017 r. Niezałatana dziura w systemie została wykorzystana przez szkodliwe oprogramowanie, które blokuje dostęp do komputera i żąda okupu. Przez wirus WannaCry setki tysięcy użytkowników chciało wtedy płakać. Sparaliżował brytyjską służbę zdrowia, hiszpańskiego operatora komórkowego, rosyjskie banki czy niemiecką kolej. Zainfekowanych zostało 300 tys. komputerów w 99 krajach.

Czas na nowy komputer z Windows 10 Pro

Windows 10 to obecnie najbezpieczniejszy system od Microsoftu, który ma już za sobą 8 dużych aktualizacji, a kolejna pojawi się niebawem. Oprócz tego ciągle wprowadzane są poprawki bezpieczeństwa, co w dużym stopniu utrudnia pracę cyberprzestępcom. Warto dodać, że darmowy Windows Defender wbudowany w system, po latach zmian jest jednym z najlepszych antywirusów na świecie, w tym płatnych.

W biznesie ważne jest, aby postronne osoby nie uzyskały dostępu do naszych danych. Może w tym pomóc BitLocker, który jest integralną częścią Windows 10 Pro. Dzięki niemu można zaszyfrować dyski na komputerze. A jeśli często przenosimy dane na dyskach USB warto używać BitLocker to Go. Bez hasła nikt nie będzie miał dostępu do plików.

Chcąc wymienić teraz w firmie Windows 7 na 10 warto wziąć pod uwagę zakup nowych komputerów. Nad takim rozwiązaniem warto pomyśleć szczególnie wtedy, gdy stare laptopy w firmie mają tyle lat, co system na nich zainstalowany. Wydajność nowoczesnych laptopów jest nieporównywalna do tych sprzed 10 lat, czyli roku wydania Windows 7. Nowy laptop dużo szybciej poradzi sobie z zadaniami, które przed nim postawimy. Nie są to już ciężkie cegły, a smukłe, eleganckie i lekkie maszyny, które potrafią pracować poza biurem wiele godzin bez ładowarki.

Czytaj także: Przesiadka na nowy komputer jest łatwiejsza niż myślisz

Grzegorz Balawender

Materiał powstał we współpracy z firmą AB

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Milion na zielone innowacje

Trwa konkurs Greennovations. Jego celem jest promowanie innowacyjnych rozwiązań z zakresu ochrony środowiska dla ...

E-sklep? Jak wybrać biznesowy model działania w sieci?

Jednym z najczęstszych błędów, jaki popełniają przedsiębiorcy decydujący się na rozpoczęcie działalności handlowej w ...

Chiński rynek e-commerce omawiano podczas 7. edycji PHZ.

Podpatrujmy chiński e-handel. Tam powstają światowe wzorce

Chiński rynek e-commerce jest największy na świecie. I, jak wskazują eksperci, niezwykle konkurencyjny. To ...

Miliony euro z Norwegii trafią do polskich małych i średnich firm

Rusza program „Rozwój Przedsiębiorczości i Innowacje” z nowego rozdania funduszy norweskich. Jego budżet to ...

W przyszłym roku polskie firmy skorzystają z estońskiego CIT

Już 1 stycznia 2021 r. wejdą w życie przepisy, które do polskiego porządku prawnego ...

UpSteam to ekologiczna myjnia. Jej pracownicy często poruszają się rowerami.

Mycie auta po estońsku – oszczędność czasu i wody

Estoński start-up UpSteam, który powstał w 2017 r. w Tallinie chce teraz zawojować Polskę. ...