Polski start-up wspomaga walkę z rakiem piersi

AILIS to polski startup.
Jeśli wynik okaże się niejednoznaczny, zostanie od razu skonsultowany z lekarzem specjalistą, który zaleci dalsze postępowanie. Źródło: Adobe Stock

AILIS, polski start-up medyczno-technologiczny, rozwija system wczesnego wykrywania raka i monitoringu stanu zdrowia piersi. Firma uzyskała właśnie grant w wysokości niemal 5 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

AILIS opracował system, który wykorzystuje sztuczną inteligencję (AI) i technologię Parametrycznego Obrazowania Dynamicznego (PDI) do szybkiego i bezbolesnego wykrywania zmian nowotworowych i monitorowania stanu zdrowia piersi. Celem jest walka z rakiem piersi – jedną z głównych przyczyn zgonów kobiet na całym świecie.

Start-up przygotował także aplikację mobilną oraz platformę konsultacji zdalnych ze specjalistami z całego świata.

Cel – wczesne wykrycie zmian nowotworowych

Technologia wykorzystywana przez AILIS przeznaczona jest dla kobiet, które potrzebują badań pozwalających na wczesne wykrycie zmian nowotworowych, zwłaszcza dla osób o gęstej budowie piersi, w przypadku których inne dostępne metody diagnostyczne nie są wystarczająco efektywne (a jest to prawie połowa populacji). Jak twierdzi firma, jej rozwiązanie wykrywa zmiany nowotworowe na etapie kiedy nie są one jeszcze widoczne w innych, wiodących metodach przesiewowych.

Rozwiązanie startu-pu łączy parametryczne obrazowanie dynamiczne i sztuczną inteligencję. Użyta technologia ma ogromny potencjał wykrywania anomalii w bardzo wczesnej fazie zmian nowotworowych. Można porównać ją do rezonansu magnetycznego.

CZYTAJ TEŻ: UVera wygrywa. Polski start-up najlepszy w Europie

– Wyniki badania analizowane są w czasie rzeczywistym. Wszystko dzięki wykorzystaniu zaawansowanych algorytmów sztucznej inteligencji – mówi dr inż. Mateusz Moderhak, Machine Learning Engineer w AILIS.

– Wykorzystanie sztucznej inteligencji minimalizuje prawdopodobieństwo pojawienia się błędnej diagnozy (wyników fałszywie dodatnich). Dzieje się tak dzięki ograniczeniu wpływu czynników ludzkich – uważa Mateusz Moderhak.

CZYTAJ TEŻ: Polski start-up konkuruje ze Škodą na elektryki w Pradze

Badanie trwa maksymalnie 4 minuty, a wynik dostępny jest już po 10 minutach w aplikacji mobilnej. Jeśli wynik okaże się niejednoznaczny, zostanie od razu skonsultowany zdalnie z lekarzem specjalistą, który zaleci dalsze postępowanie. Warto podkreślić, że obecnie w niektórych krajach, m.in. w Polsce, na sam wynik badania mammograficznego pacjentka musi czekać ok. 8 tygodni.

W aplikacji mobilnej AILIS przechowywane są wszystkie wyniki badań, które są porównywane podczas każdej wizyty. Dodatkowo za jej pośrednictwem klientka może zaplanować daty kolejnych badań, dostosowanych do indywidualnych potrzeb oraz prześledzić zalecenia dotyczące działań prewencyjnych.

Międzynarodowe wsparcie dla AILIS

AILIS podkreśla, że jego technologię tworzą m.in. specjaliści ze znanego ośrodka CERN pod Genewą. Wspierają ją także naukowcy z Politechniki Gdańskiej, eksperci od inżynierii biomedycznej, onkolodzy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Obecnie twórcy AILIS są na etapie wypełniania wymagań regulatorów rynku. Docelowo dążą do skomercjalizowania produktu nie tylko w Europie, ale także w USA i Azji, gdzie problem tzw. gęstych piersi silnie wpływa na późną diagnozę nowotworową. W Azji prawie 70 proc. żeńskiej populacji ma budowę piersi, która uniemożliwia im skuteczne badanie np. mammograficzne.

CZYTAJ TEŻ: Zielone meble biurowe z żywą roślinnością to rzeczywistość

Jak mówi Michał Matuszewski, prezes AILIS, w najbliższym czasie twórcy start-upu skupią się na dopracowaniu urządzenia. Ten etap działalności wsparło właśnie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W kolejnym roku eksperci AILIS będą przygotowywać się do dużych badań klinicznych i planują otwarcie pierwszych punktów w Krakowie i Gdańsku, gdzie kobiety będą mogły przetestować urządzenie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pomoc dla firm z pracownikami na umowach cywilnoprawnych

Minister Rozwoju wydała objaśnienia prawne w zakresie możliwości ubiegania się o subwencję finansową w ...

Koronawirus a biznes, pytania i odpowiedzi: praca zdalna

W jaki sposób i kiedy pracodawca może zlecić pracownikom pracę zdalną – wyjaśniają radca ...

Jak zatrudnić prezesa na Białorusi

Polscy przedsiębiorcy są zainteresowani działalnością gospodarczą na Białorusi. Jak wyglądają wybrane aspekty prowadzenia biznesu ...

Polskie firmy ciągną do Francji

Do eksportu i ekspansji na rynek francuski polskich przedsiębiorców zachęcają zarówno agendy rządowe, izby ...

Tarcza branżowa to m.in. postojowe wynoszące 2080 zł..

Tarcza branżowa – dla kogo dodatkowe postojowe?

Jednym z rozwiązań z tarczy branżowej jest dodatkowe jednorazowe świadczenie postojowe. Tarcza branżowa to ...

Przepisy o podatku u źródła przesunięte do stycznia

Przedsiębiorcy nie muszą stosować znowelizowanych przepisów podatkowych (PIT i CIT) w zakresie poboru podatku ...