Biznes wymaga pracy zespołowej i interdyscyplinarności

Powstaje coraz więcej młodych firm technologicznych. Zatrudniają coraz więcej osób i pozyskują od inwestorów coraz wyższe kwoty – mówi Julia Krysztofiak-Szopa, prezes Fundacji Startup Poland.

W jakiej kondycji jest w Polsce sektor startupów?

Powstaje coraz więcej młodych firm technologicznych. Zatrudniają coraz więcej osób i pozyskują od inwestorów coraz wyższe kwoty. Wyraźnie widać, że sektor się rozwija.

Ile startupów działa w Polsce?

Te młode firmy są bardzo dynamiczne i podawanie konkretnej liczby nie jest łatwym zadaniem. Szacujemy, że jest ich już ponad 3 tysiące.

Jakie tendencje widać?

Coraz więcej startupów ma charakter produktowy. Młodzi przedsiębiorcy wiedzą, że jeśli chcą budować przewagę konkurencyjną, to muszą mieć nowy produkt. Wielu z nich odnosi na tym polu sukcesy – również na rynkach międzynarodowych. Przykładem może być Brainly, platforma do wspierania edukacji młodych ludzi i Booksy, pomagająca w zarządzaniu wizytami.

Podobno aż dziewięć na dziesięć startupów upada w ciągu dwóch lat.

To raczej obiegowa, wielokrotnie powtarzana opinia niż solidna statystyka. Rzeczywiście ten odsetek jest wysoki, ale on raczej obrazuje, z jakimi trudnościami muszą się mierzyć młodzi przedsiębiorcy.

To znaczy?

Po pierwsze, jeśli chodzi o Polskę, problemem jest pozyskanie kadr. Mowa nie tylko o wynagrodzeniach, które rzeczywiście są wysokie z uwagi na niskie bezrobocie. Chodzi też o to, że specjalistów jest u nas zbyt mało. Drugim problemem jest finansowanie.

Ale panuje obiegowa opinia, że nie jest to kłopotem.

Tak, ale tylko w tzw. rundzie zalążkowej, czyli początkowej. Natomiast istnieje duża luka, jeśli chodzi o pozyskanie finansowania w kwocie powyżej 0,5 mln euro. A są to pieniądze potrzebne na skalowanie biznesu.

Z czego to wynika?

M.in. to efekt tego, że rynek funduszy typu venture capital wciąż jest uzależniony od środków i programów państwowych, a one są z reguły zaprojektowane na pierwszy etap inwestycji.

Na innych rynkach znaczącą rolę w rozwoju sektora startupów odgrywają też tzw. aniołowie biznesu. Czy ta grupa w Polsce jest widoczna?

Owszem, ale jest ich relatywnie niewielu. Szacuje się, że około 400. Zdecydowanie mniej niż na innych rynkach.

Dlaczego?

Wynika to z m.in. z tego, że mamy w Polsce relatywnie niewielką grupę ludzi majętnych. Jest też jednak druga, bardzo istotna kwestia: nie ma zachęt systemowych do takich inwestycji.

O jakich zachętach mowa?

W Wielkiej Brytanii polegają one na zwolnieniu z podatku tych środków, które są cały czas inwestowane. Jeśli jakiś inwestor spienięży swój udział i te same środki znów zainwestuje, to nie będzie musiał od tej kwoty płacić podatku.

Warto też wspomnieć o rosnącej popularności inwestycji wspieranych przez „detalicznych” aniołów biznesu. Jej przejawem są udane zbiórki na portalach crowdfundingowych, jak choćby ta na ratowanie klubu Wisła Kraków, podczas której udało się zebrać aż 4 mln zł w zaledwie 24 godziny.

W jakich branżach działają najczęściej startupy? W IT?

IT to bardzo szerokie pojęcie i rzeczywiście tam znajdziemy wielu młodych przedsiębiorców. Specjalizują się oni w sektorze związanym z big data, z internetem rzeczy. Przykładem produktu z tego ostatniego sektora jest domowy stetoskop, dzięki któremu możemy badać w domu dzieci, a następnie za pośrednictwem chmury wysłać dane lekarzowi, który pomoże zdiagnozować małego pacjenta. Kolejnym obszarem, w którym widać dużą aktywność startupów, jest fintech, czyli system nowatorskich płatności.

Co musiałoby się zmienić w naszym systemie edukacji, żeby polska gospodarka była bardziej innowacyjna?

Polski model edukacyjny uczy działania na własne konto, a w praktyce biznesu bardzo potrzebna jest umiejętność współpracy. Kolejną kwestią jest interdyscyplinarność – tego bardzo brakuje, szczególnie na etapie szkolnictwa wyższego. Najlepsze efekty osiągają ci przedsiębiorcy, którzy potrafią łączyć umiejętności humanistyczne i techniczne. Gdybyśmy połączyli potencjał np. warszawskich Szkoły Głównej Handlowej, Politechniki i Uniwersytetu na pewno otrzymalibyśmy wiele ciekawych startupów.

Mogą Ci się również spodobać

Jest pierwszy w Polsce kredyt z gwarancją „Kreatywna Europa”

Anshar Studios jako pierwsza firma na polskim rynku skorzystała z kredytu z gwarancją „Kreatywna ...

Tu się kształcą polscy milionerzy. Zobacz jaką uczelnię wybrać

Uczelnie techniczne, na czele z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, dominują w czołówce rankingu szkół ...

Kasa fiskalna w smartfonie coraz bliżej

Zakończyły się konsultacje społeczne projektu rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych mających postać oprogramowania. Znaków ...

Potrójne kosmiczne dofinansowanie dla Creotech Instruments

Creotech Instruments zdobyło niemal 26,5 mln zł dofinansowania z NCBR. Konkursowe dotacje spółka wykorzysta ...

Czy firmy powinny bać się recesji?

Wzrost poziomu aktywności zawodowej ludności nie wystarcza już, aby rekompensować malejącą co roku liczbę ...

Leasing nigdy nie wyglądał lepiej

Wrzuć w koszty firmy MacBooki i iPady w leasingu 0% z Apple Financial Service ...