Fundusz BLDG Venture finansuje innowacyjny projekt rodzimego startupu FindAir. Chodzi o stworzenie algorytmów sztucznej inteligencji do przewidywania zaostrzeń oraz głównych czynników wywołujących zaostrzenia choroby u astmatyków oraz pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP).
FindAir przeprowadził już pierwsze prace w celu weryfikacji podstawowych założeń projektu. Z pozytywnym skutkiem. Przewidywany czas na zakończenie realizacji kolejnej fazy projektu to 18 miesięcy. – Strategią naszego funduszu jest inwestowanie w projekty z szeroko rozumianego obszaru connected hardware, które jednocześnie mają potencjał globalnego rozwoju. FindAir, rozwijając technologię dla grupy docelowej szacowanej na poziomie 8–9 proc. populacji, wpisuje się więc w tę specjalizację – tłumaczy Dariusz Lipka, partner zarządzający w BLDG Venture.
Fundusz, utworzony w ramach programu Bridge Alfa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, jest podstawą finansowania projektu FindAir. – Wierzymy, że sztuczna inteligencja nad którą pracuje zespół może zrewolucjonizować leczenie astmy i POChP, o czym świadczy duże zainteresowanie, które technologia już teraz wzbudza w środowisku medycznym – zaznacza Lipka.
FindAir w styczniu 2019 r. wszedł na rynek ze swoim rozwiązaniem z zakresu inteligentnych inhalatorów FindAir ONE. Bazuje ono na połączeniu trzech elementów: aplikacji mobilnej umożliwiającej użytkownikowi monitorowanie stanu choroby, inteligentnej nakładki na inhalator rejestrującej oraz przesyłającej dane użytkownika do aplikacji oraz platformy do współpracy z lekarzem. Projekt systemu sztucznej inteligencji do przewidywania zaostrzeń ma być kolejnym krokiem w rozwoju tej technologii.
Zespół projektowy może pochwalić się np. ukończeniem prestiżowych programów akceleracyjnych: Startupbootcamp Digital Heath Berlin, czy EIT Health, gdzie podczas finałowego konkursu Innostars Awards, spośród setek zespołów MedTech z Europy, zdobył nagrodę za drugie miejsce.
– Stworzyliśmy już niezbędne komponenty systemu zbierające dane o procesie leczenia, a teraz otrzymane wsparcie kapitałowe na poczet tego projektu pozwoli nam opracować system wyciągania wniosków. System ma na celu wesprzeć pacjentów w codziennych zmaganiach oraz podpowiadać lekarzom, na co zwrócić uwagę – wyjaśnia Tomasz Mikosz, business head w startupie FindAir.
Poza Tomaszem Mikoszem w skład zespołu zarządzającego projektem wchodzą: Jacek Mikosz, projektant wzornictwa przemysłowego, architekt, zajmujący się projektowaniem produktu oraz Michał Czyż, specjalista ds. IT, odpowiedzialny za oprogramowanie, projekty systemów IoT i analizę danych. Spółka od ponad dwóch i pół roku zajmuje się tworzeniem technologii z zakresu inteligentnych inhalatorów.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.