Fundusze private equity śpią na pieniądzach

Źródło: Adobe Stock

Przedsiębiorcy mogą pozyskać finansowanie od funduszy private equity, które mają coraz więcej pieniędzy. Na jakie firmy aktualnie polują?

Współpraca z funduszem venture capital i private equity to ciekawa opcja na rozwój (bądź na sprzedaż swoich udziałów) dla przedsiębiorstwa na każdym etapie rozwoju  – począwszy od start-upu, a skończywszy na dojrzałych firmach. W ostatnich latach widać, że zainteresowanie funduszy aktywami z naszego kraju mocno wzrosło. Statystyki mówią same za siebie. Od 2011 r. do końca pierwszej połowy 2019 r. aktywa netto funduszy inwestycyjnych rynku niepublicznego zwiększyły się z ponad 14 mld zł do 87,3 mld zł.

Fundusze nie tylko kupują udziały, ale też często angażują się w bieżące zarządzanie przedsiębiorstwem. Dzięki doświadczeniu są w stanie wnieść wartość dodaną, co skutkuje poprawą wyników finansowych firmy i wzrostem jej wartości. Oczywiście współpraca z funduszem wiąże się również z wyzwaniami. Przykłady? Ryzyko utraty wcześniejszej pozycji w firmie. W praktyce zdarza się to jednak rzadko, bo funduszom zależy na doświadczeniu i wiedzy eksperckiej dotychczasowych menedżerów. Inne wyzwanie to np. wprowadzenie dodatkowych obowiązków jak przygotowywanie okresowych raportów, zwoływanie posiedzeń rady nadzorczej itp.

Spoglądają na cały region

Polski rynek, na tle globalnego, jest niewielki. Dlatego fundusze w poszukiwaniu ciekawych inwestycji patrzą najczęściej na cały region. Tak działa np. MCI Capital czy Innova. Oba fundusze deklarują, że nie zwolnią tempa. MCI podtrzymuje plan uruchomienia dużego funduszu, który ma być utworzony zgodnie z przepisami Wielkiego Księstwa Luksemburga. Będzie to fundusz, którego docelowa kapitalizacja ma wynieść do 500 mln euro. Z kolei Innova kilka dni temu poinformowała, że udało jej się zebrać ponad 270 mln euro w ramach szóstego funduszu Innova/6. Ponad 60 proc. powierzonego kapitału pochodzi od uczestników poprzednich funduszy. Pozostałe środki przekazali nowi inwestorzy. Fundusz dostał wsparcie m.in. od PFR FF FIZ.

W tych sektorach szukają

Jakie firmy są dla funduszy najciekawszą inwestycją? Z badań i ankiet wynika, że przede wszystkim z sektora technologii, mediów, telekomunikacji oraz usług finansowych. Całkiem sporym zainteresowaniem cieszą się jednak również przedsiębiorstwa z branż bardziej tradycyjnych jak przemysł czy handel detaliczny.

Coraz więcej funduszy private equity w Europie spodziewa się w przyszłości wzrostu liczby zawieranych transakcji. Co ciekawe, zainteresowanie inwestorów największymi firmami zmieniło się na korzyść przedsiębiorstw średniej wielkości i start-upów – wynika z niedawnego badania przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W handlu z Włochami warto zabezpieczyć zapłatę

Długie terminy płatności to dla włoskich kontrahentów standard. Im dalej na południe kraju, tym ...

Eksport rośnie, deficyt spada

Belgia to jeden z czterech ledwie krajów Unii Europejskiej, z którymi notujemy ujemne saldo ...

80 mln zł na innowacje dla MŚP

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) prowadzi w tym roku cztery konkursy „Bony na innowacje ...

Samozatrudniony rozliczy się jak przedsiębiorca

Fiskus zgadza się, że osoba, która przechodzi z etatu na działalność gospodarczą, może rozliczać ...

70 mln zł do wzięcia na wsparcie Ekonomii Społecznej

Niemal 900 beneficjentów, 1,1 tys. udzielonych pożyczek o wartości ok. 100 mln zł, prawie ...