Fundusze private equity śpią na pieniądzach

Źródło: Adobe Stock

Przedsiębiorcy mogą pozyskać finansowanie od funduszy private equity, które mają coraz więcej pieniędzy. Na jakie firmy aktualnie polują?

Współpraca z funduszem venture capital i private equity to ciekawa opcja na rozwój (bądź na sprzedaż swoich udziałów) dla przedsiębiorstwa na każdym etapie rozwoju  – począwszy od start-upu, a skończywszy na dojrzałych firmach. W ostatnich latach widać, że zainteresowanie funduszy aktywami z naszego kraju mocno wzrosło. Statystyki mówią same za siebie. Od 2011 r. do końca pierwszej połowy 2019 r. aktywa netto funduszy inwestycyjnych rynku niepublicznego zwiększyły się z ponad 14 mld zł do 87,3 mld zł.

Fundusze nie tylko kupują udziały, ale też często angażują się w bieżące zarządzanie przedsiębiorstwem. Dzięki doświadczeniu są w stanie wnieść wartość dodaną, co skutkuje poprawą wyników finansowych firmy i wzrostem jej wartości. Oczywiście współpraca z funduszem wiąże się również z wyzwaniami. Przykłady? Ryzyko utraty wcześniejszej pozycji w firmie. W praktyce zdarza się to jednak rzadko, bo funduszom zależy na doświadczeniu i wiedzy eksperckiej dotychczasowych menedżerów. Inne wyzwanie to np. wprowadzenie dodatkowych obowiązków jak przygotowywanie okresowych raportów, zwoływanie posiedzeń rady nadzorczej itp.

Spoglądają na cały region

Polski rynek, na tle globalnego, jest niewielki. Dlatego fundusze w poszukiwaniu ciekawych inwestycji patrzą najczęściej na cały region. Tak działa np. MCI Capital czy Innova. Oba fundusze deklarują, że nie zwolnią tempa. MCI podtrzymuje plan uruchomienia dużego funduszu, który ma być utworzony zgodnie z przepisami Wielkiego Księstwa Luksemburga. Będzie to fundusz, którego docelowa kapitalizacja ma wynieść do 500 mln euro. Z kolei Innova kilka dni temu poinformowała, że udało jej się zebrać ponad 270 mln euro w ramach szóstego funduszu Innova/6. Ponad 60 proc. powierzonego kapitału pochodzi od uczestników poprzednich funduszy. Pozostałe środki przekazali nowi inwestorzy. Fundusz dostał wsparcie m.in. od PFR FF FIZ.

W tych sektorach szukają

Jakie firmy są dla funduszy najciekawszą inwestycją? Z badań i ankiet wynika, że przede wszystkim z sektora technologii, mediów, telekomunikacji oraz usług finansowych. Całkiem sporym zainteresowaniem cieszą się jednak również przedsiębiorstwa z branż bardziej tradycyjnych jak przemysł czy handel detaliczny.

Coraz więcej funduszy private equity w Europie spodziewa się w przyszłości wzrostu liczby zawieranych transakcji. Co ciekawe, zainteresowanie inwestorów największymi firmami zmieniło się na korzyść przedsiębiorstw średniej wielkości i start-upów – wynika z niedawnego badania przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Włochy kuszą polskich przedsiębiorców

Polscy przedsiębiorcy są coraz mocniej obecni na włoskim rynku. Rośnie nie tylko eksport polskich ...

Branże wrażliwe z obowiązkowym split payment

Od 1 listopada 2019 r. część podatników będzie musiała w rozliczeniach VAT stosować obowiązkowy ...

Nasz eksport ma się bardzo dobrze

7 proc. wzrostu eksportu w 2018 r. (r./r.). To jest to, co zakładaliśmy i ...

153 mln zł na innowacje dla małych i średnich firm ze Śląska

Śląskie Centrum Przedsiębiorczości rozpoczyna dziś jeden z najbardziej popularnych konkursów o dotacje z regionalnego ...

Podatniku, fiskus wymierzy Ci surowszą karę

Już 1 stycznia 2020 r. mają znacznie wzrosnąć kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe. ...

Dotacje dla dużych firm – ostatni dzwonek w 2020 r.

W przyszłym roku większość grantów z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój trafi, jak zawsze, do ...