Fundusze private equity śpią na pieniądzach

Źródło: Adobe Stock

Przedsiębiorcy mogą pozyskać finansowanie od funduszy private equity, które mają coraz więcej pieniędzy. Na jakie firmy aktualnie polują?

Współpraca z funduszem venture capital i private equity to ciekawa opcja na rozwój (bądź na sprzedaż swoich udziałów) dla przedsiębiorstwa na każdym etapie rozwoju  – począwszy od start-upu, a skończywszy na dojrzałych firmach. W ostatnich latach widać, że zainteresowanie funduszy aktywami z naszego kraju mocno wzrosło. Statystyki mówią same za siebie. Od 2011 r. do końca pierwszej połowy 2019 r. aktywa netto funduszy inwestycyjnych rynku niepublicznego zwiększyły się z ponad 14 mld zł do 87,3 mld zł.

Fundusze nie tylko kupują udziały, ale też często angażują się w bieżące zarządzanie przedsiębiorstwem. Dzięki doświadczeniu są w stanie wnieść wartość dodaną, co skutkuje poprawą wyników finansowych firmy i wzrostem jej wartości. Oczywiście współpraca z funduszem wiąże się również z wyzwaniami. Przykłady? Ryzyko utraty wcześniejszej pozycji w firmie. W praktyce zdarza się to jednak rzadko, bo funduszom zależy na doświadczeniu i wiedzy eksperckiej dotychczasowych menedżerów. Inne wyzwanie to np. wprowadzenie dodatkowych obowiązków jak przygotowywanie okresowych raportów, zwoływanie posiedzeń rady nadzorczej itp.

Spoglądają na cały region

Polski rynek, na tle globalnego, jest niewielki. Dlatego fundusze w poszukiwaniu ciekawych inwestycji patrzą najczęściej na cały region. Tak działa np. MCI Capital czy Innova. Oba fundusze deklarują, że nie zwolnią tempa. MCI podtrzymuje plan uruchomienia dużego funduszu, który ma być utworzony zgodnie z przepisami Wielkiego Księstwa Luksemburga. Będzie to fundusz, którego docelowa kapitalizacja ma wynieść do 500 mln euro. Z kolei Innova kilka dni temu poinformowała, że udało jej się zebrać ponad 270 mln euro w ramach szóstego funduszu Innova/6. Ponad 60 proc. powierzonego kapitału pochodzi od uczestników poprzednich funduszy. Pozostałe środki przekazali nowi inwestorzy. Fundusz dostał wsparcie m.in. od PFR FF FIZ.

W tych sektorach szukają

Jakie firmy są dla funduszy najciekawszą inwestycją? Z badań i ankiet wynika, że przede wszystkim z sektora technologii, mediów, telekomunikacji oraz usług finansowych. Całkiem sporym zainteresowaniem cieszą się jednak również przedsiębiorstwa z branż bardziej tradycyjnych jak przemysł czy handel detaliczny.

Coraz więcej funduszy private equity w Europie spodziewa się w przyszłości wzrostu liczby zawieranych transakcji. Co ciekawe, zainteresowanie inwestorów największymi firmami zmieniło się na korzyść przedsiębiorstw średniej wielkości i start-upów – wynika z niedawnego badania przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Dla wielu z nas home office to także nadgodziny.

Ile godzin pracuje się w Europie podczas pracy zdalnej?

Home office dla 42 proc. badanych oznacza nadgodziny. Tak wynika z badań zrealizowanych na ...

Wycofanie auta z firmy nie zawsze spowoduje skutki w VAT

Jeśli przedsiębiorcy w momencie nabycia samochodu nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT oraz nie ...

Jak odroczyć podatek CIT

Firmy mogą wnioskować o zaniechanie poboru zaliczek na podatek CIT. W piątek (20 marca), ...

400 mln zł dla małych i średnich firm na wschodzie kraju

To łączna kwota dotacji z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia, o które będą mogły ubiegać ...

Rozwód wspólnika - jak podział majątku wpłynie na spółkę?

Spółka cywilna, a rozwód wspólnika – co z majątkiem spółki?

Czasami sprawy prywatne mogą wpłynąć na sytuację spółki. Czy taką okolicznością jest rozwód wspólnika ...

Uzupełnij swoje dane o rachunek bankowy. Inaczej możesz mieć kłopoty

Przedsiębiorcy, którzy nie podali w zgłoszeniu rejestracyjnym działalności gospodarczej lub w urzędzie skarbowym firmowego ...