Co potrafią innowatorzy z Mazowsza

Źródło: UMWM

Smart Berries, Solhotair i SensoriumLab to firmy – laureaci tegorocznej edycji konkursu „Startuj z Mazowsza” kierowanego do start-upów z województwa mazowieckiego.

Konkurs organizowany przez regionalny samorząd ma na celu wsparcie mazowieckiego ekosystemu start-upów. Doceniono w nim nowe produkty i usługi, które mają szansę na szersze wykorzystanie. Jakie one są?

Zwycięzca, firma Smart Berries stworzyła mobilny test pozwalający oszacować zawartość polifenoli w owocach i sokach owocowych. Polifenole to związki, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie, obniżają ciśnienie i poprawiają profil cholesterolu. Ich wysoka zawartość oznacza wysoką jakość owoców. Nagrodzone rozwiązanie usprawni pracę sadowników i producentów soków, którzy będą mogli kontrolować jakość produktów znacznie szybciej niż dotychczas. Wszystko za sprawą prostej w obsłudze aplikacji stworzonej przez trzyosobowy zespół w składzie: Olga Stefaniak, dr Katerina Makarova i dr Katarzyna Zawada. Nagrodzona innowacja to zestaw składający się z papierowego testu, odczynnika i nieskomplikowanej aplikacji mobilnej do interpretacji wyników. Sok z rozgniecionego owocu użytkownik nanosi na papierowy pasek, a po dodaniu odczynnika aplikacja odczytuje wynik. Pionierski pomysł przenosi test na zawartość polifenoli wykonywany dotąd w warunkach laboratoryjnych na papier, a interpretację wyników do aplikacji na smartfony. Tym samym staje się on dostępny dla zwykłych użytkowników, którzy mogą obejść się bez znajomości chemii i technik laboratoryjnych.

Potrzebne lata badań

Laureat drugiego miejsca to spółka Solhotair. Skonstruowała ona panele solarne, które można łączyć w bloki grzewcze o odpowiednio dobranej mocy grzewczej. W panelu Solhotair po raz pierwszy zastosowano takie innowacje technologiczne jak turbulentny przepływ powietrza oraz innowacyjny materiał izolacyjny. Panele solarne można zastosować niemal w każdym rodzaju zabudowy, od domów mieszkalnych po centra handlowe, restauracje i hale fabryczne.

– Jestem multidyscyplinarnym wynalazcą. Badaniami i rozwojem zajmuję się od 43 lat. Zaś energią odnawialną od lat 15, a tym konkretnym produktem przez ostatnie 5 lat. Był to czas bardzo intensywnych badań finansowanych z własnej kieszeni. Towarzyszy mi upór, ale są i efekty – mówi Marius Jeschke, twórca innowacyjnej i opatentowanej już technologii Solhotair.

Trzecie miejsce zajęła firma SensoriumLab, która opracowała przenośny system diagnostyczny monitorujący ilość płynów opłucnych. Urządzenie umożliwia badanie w warunkach domowych, a jego obsługa nie wymaga obecności specjalisty. W celu pomiaru należy przyłożyć urządzenia do pleców chorego. Wówczas urządzenie wykonuje pomiary w kolejnych przestrzeniach międzyżebrowych, a wyniki są zapisywane w aplikacji mobilnej. Aplikacja informuje pacjenta o wykrytym płynie w badanym obszarze a jednocześnie wynik pomiaru jest przesyłany na serwer. Gromadzone dane mogą być następnie udostępnione do oceny lekarzowi.

– Nasz projekt zaczęliśmy trzy lata temu. Jego efekty oznaczają zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów, optymalizację procesu leczenia, jak również zmniejszenie kosztów dla płatników za usługi medyczne – wylicza Tomasz Janusek, prezes SensoriumLab.

Pieniądze i wyjazd do USA

– Najcenniejszy jest pomysł, jednak nawet najlepsza idea potrzebuje odpowiedniego wsparcia, aby odnieść sukces. Właśnie dlatego, już po raz drugi, dla nagrodzonych start-upów przeznaczamy nagrody pieniężne, które pomogą im rozwinąć skrzydła – mówi Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

Nagrodzeni otrzymali: 25 tys. zł za pierwsze miejsce, 20 tys. zł za drugie i 15 tys. zł za trzecie. Zyskali też nagrody od partnerów przedsięwzięcia, m.in.: bezpłatne warsztaty edukacyjne, doradztwo biznesowe oraz pomoc w zakresie wdrożenia innowacyjnego rozwiązania. Przyznano również nagrody specjalne w postaci tygodniowego wyjazdu na akcelerację do Nevady.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zawirowania w światowym handlu niepokoją eksporterów

Wojna handlowa na linii USA–Chiny, rosnący protekcjonizm na wielu rynkach, przedłużający się brexit oraz ...

Rynek kapitałowy mają wesprzeć rozwiązania podatkowe

Przyjęta jeszcze przez wyborami przez rząd Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego zawiera spory pakiet zmian ...

Polska traci miliardy złotych. Ten proceder uderza nawet w leki

Podrabiane kosmetyki, odzież, elektronika czy leki biją w naszą gospodarkę. Gdyby nie ten proceder, ...

Milion na zielone innowacje

Trwa konkurs Greennovations. Jego celem jest promowanie innowacyjnych rozwiązań z zakresu ochrony środowiska dla ...

Ile płacić pracownikom?

Rekordowo niskie bezrobocie i brak wykwalifikowanych fachowców sprawiają, że pracodawcy muszą płacić coraz więcej. ...

Trzeba zawiadomić o lokalnej dokumentacji cen transferowych

Oświadczenie o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych składa się tylko elektronicznie, za pośrednictwem ePUAP. ...