Co potrafią innowatorzy z Mazowsza

Źródło: UMWM

Smart Berries, Solhotair i SensoriumLab to firmy – laureaci tegorocznej edycji konkursu „Startuj z Mazowsza” kierowanego do start-upów z województwa mazowieckiego.

Konkurs organizowany przez regionalny samorząd ma na celu wsparcie mazowieckiego ekosystemu start-upów. Doceniono w nim nowe produkty i usługi, które mają szansę na szersze wykorzystanie. Jakie one są?

Zwycięzca, firma Smart Berries stworzyła mobilny test pozwalający oszacować zawartość polifenoli w owocach i sokach owocowych. Polifenole to związki, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie, obniżają ciśnienie i poprawiają profil cholesterolu. Ich wysoka zawartość oznacza wysoką jakość owoców. Nagrodzone rozwiązanie usprawni pracę sadowników i producentów soków, którzy będą mogli kontrolować jakość produktów znacznie szybciej niż dotychczas. Wszystko za sprawą prostej w obsłudze aplikacji stworzonej przez trzyosobowy zespół w składzie: Olga Stefaniak, dr Katerina Makarova i dr Katarzyna Zawada. Nagrodzona innowacja to zestaw składający się z papierowego testu, odczynnika i nieskomplikowanej aplikacji mobilnej do interpretacji wyników. Sok z rozgniecionego owocu użytkownik nanosi na papierowy pasek, a po dodaniu odczynnika aplikacja odczytuje wynik. Pionierski pomysł przenosi test na zawartość polifenoli wykonywany dotąd w warunkach laboratoryjnych na papier, a interpretację wyników do aplikacji na smartfony. Tym samym staje się on dostępny dla zwykłych użytkowników, którzy mogą obejść się bez znajomości chemii i technik laboratoryjnych.

Potrzebne lata badań

Laureat drugiego miejsca to spółka Solhotair. Skonstruowała ona panele solarne, które można łączyć w bloki grzewcze o odpowiednio dobranej mocy grzewczej. W panelu Solhotair po raz pierwszy zastosowano takie innowacje technologiczne jak turbulentny przepływ powietrza oraz innowacyjny materiał izolacyjny. Panele solarne można zastosować niemal w każdym rodzaju zabudowy, od domów mieszkalnych po centra handlowe, restauracje i hale fabryczne.

– Jestem multidyscyplinarnym wynalazcą. Badaniami i rozwojem zajmuję się od 43 lat. Zaś energią odnawialną od lat 15, a tym konkretnym produktem przez ostatnie 5 lat. Był to czas bardzo intensywnych badań finansowanych z własnej kieszeni. Towarzyszy mi upór, ale są i efekty – mówi Marius Jeschke, twórca innowacyjnej i opatentowanej już technologii Solhotair.

Trzecie miejsce zajęła firma SensoriumLab, która opracowała przenośny system diagnostyczny monitorujący ilość płynów opłucnych. Urządzenie umożliwia badanie w warunkach domowych, a jego obsługa nie wymaga obecności specjalisty. W celu pomiaru należy przyłożyć urządzenia do pleców chorego. Wówczas urządzenie wykonuje pomiary w kolejnych przestrzeniach międzyżebrowych, a wyniki są zapisywane w aplikacji mobilnej. Aplikacja informuje pacjenta o wykrytym płynie w badanym obszarze a jednocześnie wynik pomiaru jest przesyłany na serwer. Gromadzone dane mogą być następnie udostępnione do oceny lekarzowi.

– Nasz projekt zaczęliśmy trzy lata temu. Jego efekty oznaczają zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów, optymalizację procesu leczenia, jak również zmniejszenie kosztów dla płatników za usługi medyczne – wylicza Tomasz Janusek, prezes SensoriumLab.

Pieniądze i wyjazd do USA

– Najcenniejszy jest pomysł, jednak nawet najlepsza idea potrzebuje odpowiedniego wsparcia, aby odnieść sukces. Właśnie dlatego, już po raz drugi, dla nagrodzonych start-upów przeznaczamy nagrody pieniężne, które pomogą im rozwinąć skrzydła – mówi Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

Nagrodzeni otrzymali: 25 tys. zł za pierwsze miejsce, 20 tys. zł za drugie i 15 tys. zł za trzecie. Zyskali też nagrody od partnerów przedsięwzięcia, m.in.: bezpłatne warsztaty edukacyjne, doradztwo biznesowe oraz pomoc w zakresie wdrożenia innowacyjnego rozwiązania. Przyznano również nagrody specjalne w postaci tygodniowego wyjazdu na akcelerację do Nevady.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polskie meble. Ich eksport się zachwiał

Polska branża meblowa musi szukać nowych rynków zbytu i zwiększyć udział sprzedaży przez internet. ...

Podatniku, fiskus wymierzy Ci surowszą karę

Już 1 stycznia 2020 r. mają znacznie wzrosnąć kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe. ...

Ryczałt za jazdy lokalne w dalszym ciągu opodatkowany

Firma, która podpisała umowę z pracownikiem na korzystanie przez niego z samochodu prywatnego do ...

Zaliczka a zadatek. To nie to samo. Jaka jest różnica?

Zaliczka a zadatek – jaka jest różnica i kiedy ma znaczenie?

Zaliczka i zadatek nie mają synonimicznego znaczenia. Choć definicje tych pojęć są bardzo podobne ...

Co z ochroną znaku towarowego zarejestrowanego na Wyspach po brexicie?

Brexit a ochrona znaku towarowego w Wielkiej Brytanii

Co z ochroną znaku towarowego zarejestrowanego w Wielkiej Brytanii po brexicie? Rzecznik patentowy odpowiada. ...

Szukają pomysłów na aplikacje do walki ze skutkami pandemii

Akcelerator Accelpoint szuka nowych pomysłów na aplikacje usprawniające działania placówek medycznych. I zachęca startupy ...