Start-upy w Pałacu – zwycięska piątka

Alphamoon, Challenge Rocket, Fluence, Handerek Technologies i Syntoil to młode firmy, które wygrały w konkursie „Startupy w Pałacu EKSPANSJA” organizowanym przez Kancelarię Prezydenta RP i Polską Agencją Inwestycji i Handlu.

Publikacja: 11.12.2019 11:07

Start-upy w Pałacu – zwycięska piątka

Foto: Andrzej Duda, Prezydent RP i Grażyna Ciurzyńska, p.o. prezes PAIH z przedstawicielami zwycięskich firm. Fot. PAIH

„Startupy w Pałacu” to cykliczne wydarzenie z udziałem Prezydenta RP. Projekt ma na celu wsparcie ekosystemu startupów w Polsce oraz innowacyjnych polskich firm w poszukiwaniu możliwości rozwoju. Dotychczas odbyło się pięć edycji tego przedsięwzięcia. Tegoroczną zorganizowano we współpracy z Polską Agencją Inwestycji i Handlu (PAIH) pod nazwą „Startupy w Pałacu EKSPANSJA”.

Nominowana dziesiątka

Kapituła konkursowa wskazała dziesięć startupów, które otrzymały nominacje do nagrody głównej. Były to: Alphamoon, Blebox, Challenge Rocket, Fluence, Handerek Technologies, Microlens, Scanway, SensDx, Syntoil i Warsaw Genomics.

– Pragnę serdecznie pogratulować wszystkim uczestnikom konkursu nowatorskich, odważnych pomysłów i wręczyć w imieniu Kapituły Konkursu nominacje na dowód uznania pracy i zaangażowania. Państwa działalność  przyczynia się do innowacyjnego rozwoju gospodarczego Polski i jest wzorem przedsiębiorczości – powiedziała Grażyna Ciurzyńska, p.o. prezes PAIH.

Ostatecznie laureatami konkursu zostało pięć startupów. Zwyciężyły: Alphamoon, Challenge Rocket, Fluence, Handerek Technologies i Syntoil. Zwycięzcy otrzymali Dyplom Prezydenta RP oraz „Bilet do ekspansji” na misję biznesową.

– Chcemy stworzyć dla tych firm jeszcze większe możliwości otwarcia się na rynki zagraniczne. To są firmy, które już mają za sobą sukces w ekspansji. Zakładamy, że w dalszym ciągu swoimi projektami, pomysłami, swoim sposobem działania są tak innowacyjne, że mają szansę na dalszy dynamiczny rozwój i być może w perspektywie przestaną być startupami, a staną się w pełni rozwiniętymi firmami – mówił Andrzej Duda, Prezydent RP.

Fundatorem i organizatorem nagrody jest Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

– Projekt „Startupy w Pałacu” wpisuje się w działania PAIH w zakresie umiędzynarodowienia polskich innowacyjnych przedsięwzięć. Mam nadzieję, że ufundowane przez nas w konkursie nagrody w postaci organizacji misji biznesowych przyczynią się do zwiększenia aktywności startupów na arenie międzynarodowej oraz będą krokiem milowym na drodze do ekspansji – podkreśliła Grażyna Ciurzyńska, szefowa PAIH.

""

Nominacje w konkursie wręczała Grażyna Ciurzyńska, p.o. prezes PAIH. Fot. PAIH.

firma.rp.pl

Czym zajmują się zwycięzcy

Alphamoon – polski startup założony przez trzech naukowców z Politechniki Wrocławskiej, specjalizujących się w dziedzinie sztucznej inteligencji i uczenia  maszynowego. Alphamoon ma na koncie szereg zaawansowanych projektów zrealizowanych na polskim i zagranicznym rynku z obszaru widzenia komputerowego, przetwarzania języka naturalnego, modelowania predykcyjnego i optymalizacji procesów. Klientami Alphamoon są firmy polskie i zagraniczne m.in.: z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Australii, a wśród nich międzynarodowe korporacje.

Challenge Rocket – platforma proponująca alternatywne podejście do edukacji i rekrutacji talentów w sektorze nowych technologii. Bazuje na koncepcji „wyzwań online” oraz komputerowej ocenie kompetencji kandydatów realizowanej przez sztuczną inteligencję. W ciągu ostatnich dwóch lat firmie udało się zbudować platformę i rozwinąć autorską technologię oraz zweryfikować jej skuteczność z klientami w Europie, USA oraz Japonii.

Fluence – spółka działająca globalnie na rynku zaawansowanych technologii laserowych. Zajmuje się produkcją niezawodnych laserów femtosekundowych w technologii  światłowodowej z przeznaczeniem dla przemysłu, medycyny i sektora naukowego. Oferuje rozwiązania laserowe trudno dostępne na rynku światowym. Lasery Fluence umożliwiają produkcję z wykorzystaniem materiałów uważanych wcześniej za bardzo trudne w obróbce, takie jak: polimery, ceramika, diamenty, materiały przezroczyste.

Handerek Technologies – spółka technologiczna zajmująca się opracowywaniem nowatorskich rozwiązań w zakresie recyklingu odpadowych tworzyw sztucznych. Stworzyła przełomową, opatentowaną technologię, która w niskociśnieniowym procesie przekształca nieprzetwarzalne odpady plastikowe w całkowicie rafinowane frakcje oleju napędowego i benzyny. Celem firmy jest stać się światowym standardem w technologii transformacji tworzyw sztucznych w paliwa i mieć znaczący pozytywny wpływ na środowisko poprzez maksymalizację recyklingu odpadów.

Syntoil – pomysłodawca i twórca sposobu na opłacalny i przyjazny dla środowiska recykling opon. Firma zajmuje się przerabianiem opon w ramach gospodarki obiegu zamkniętego, w którym produkty z recyklingu ponownie trafią w produkcji opon i wyrobów gumowych. Ich głównym polem działalności jest przetwarzanie karbonizatu (zanieczyszczona sadza) ze zużytych opon do postaci sadzy technicznej.

„Startupy w Pałacu” to cykliczne wydarzenie z udziałem Prezydenta RP. Projekt ma na celu wsparcie ekosystemu startupów w Polsce oraz innowacyjnych polskich firm w poszukiwaniu możliwości rozwoju. Dotychczas odbyło się pięć edycji tego przedsięwzięcia. Tegoroczną zorganizowano we współpracy z Polską Agencją Inwestycji i Handlu (PAIH) pod nazwą „Startupy w Pałacu EKSPANSJA”.

Nominowana dziesiątka

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Start-Up
Salesbook pozyskał inwestora. Teraz szykuje ekspansję
Start-Up
Ile zarabia się w polskich startupach?
Start-Up
1 mln zł na konopie. Startup szuka alternatywy dla białka zwierzęcego
Start-Up
StethoMe - polski startup wśród najlepszych na całym globie
Start-Up
Noctiluca, czyli jak polski startup podbija świat