Start-upy w Pałacu – zwycięska piątka

Andrzej Duda, Prezydent RP i Grażyna Ciurzyńska, p.o. prezes PAIH z przedstawicielami zwycięskich firm. Fot. PAIH

Alphamoon, Challenge Rocket, Fluence, Handerek Technologies i Syntoil to młode firmy, które wygrały w konkursie „Startupy w Pałacu EKSPANSJA” organizowanym przez Kancelarię Prezydenta RP i Polską Agencją Inwestycji i Handlu.

„Startupy w Pałacu” to cykliczne wydarzenie z udziałem Prezydenta RP. Projekt ma na celu wsparcie ekosystemu startupów w Polsce oraz innowacyjnych polskich firm w poszukiwaniu możliwości rozwoju. Dotychczas odbyło się pięć edycji tego przedsięwzięcia. Tegoroczną zorganizowano we współpracy z Polską Agencją Inwestycji i Handlu (PAIH) pod nazwą „Startupy w Pałacu EKSPANSJA”.

Nominowana dziesiątka

Kapituła konkursowa wskazała dziesięć startupów, które otrzymały nominacje do nagrody głównej. Były to: Alphamoon, Blebox, Challenge Rocket, Fluence, Handerek Technologies, Microlens, Scanway, SensDx, Syntoil i Warsaw Genomics.

– Pragnę serdecznie pogratulować wszystkim uczestnikom konkursu nowatorskich, odważnych pomysłów i wręczyć w imieniu Kapituły Konkursu nominacje na dowód uznania pracy i zaangażowania. Państwa działalność  przyczynia się do innowacyjnego rozwoju gospodarczego Polski i jest wzorem przedsiębiorczości – powiedziała Grażyna Ciurzyńska, p.o. prezes PAIH.

Ostatecznie laureatami konkursu zostało pięć startupów. Zwyciężyły: Alphamoon, Challenge Rocket, Fluence, Handerek Technologies i Syntoil. Zwycięzcy otrzymali Dyplom Prezydenta RP oraz „Bilet do ekspansji” na misję biznesową.

– Chcemy stworzyć dla tych firm jeszcze większe możliwości otwarcia się na rynki zagraniczne. To są firmy, które już mają za sobą sukces w ekspansji. Zakładamy, że w dalszym ciągu swoimi projektami, pomysłami, swoim sposobem działania są tak innowacyjne, że mają szansę na dalszy dynamiczny rozwój i być może w perspektywie przestaną być startupami, a staną się w pełni rozwiniętymi firmami – mówił Andrzej Duda, Prezydent RP.

Fundatorem i organizatorem nagrody jest Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

– Projekt „Startupy w Pałacu” wpisuje się w działania PAIH w zakresie umiędzynarodowienia polskich innowacyjnych przedsięwzięć. Mam nadzieję, że ufundowane przez nas w konkursie nagrody w postaci organizacji misji biznesowych przyczynią się do zwiększenia aktywności startupów na arenie międzynarodowej oraz będą krokiem milowym na drodze do ekspansji – podkreśliła Grażyna Ciurzyńska, szefowa PAIH.

Nominacje w konkursie wręczała Grażyna Ciurzyńska, p.o. prezes PAIH. Fot. PAIH.

Czym zajmują się zwycięzcy

Alphamoon – polski startup założony przez trzech naukowców z Politechniki Wrocławskiej, specjalizujących się w dziedzinie sztucznej inteligencji i uczenia  maszynowego. Alphamoon ma na koncie szereg zaawansowanych projektów zrealizowanych na polskim i zagranicznym rynku z obszaru widzenia komputerowego, przetwarzania języka naturalnego, modelowania predykcyjnego i optymalizacji procesów. Klientami Alphamoon są firmy polskie i zagraniczne m.in.: z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Australii, a wśród nich międzynarodowe korporacje.

Challenge Rocket – platforma proponująca alternatywne podejście do edukacji i rekrutacji talentów w sektorze nowych technologii. Bazuje na koncepcji „wyzwań online” oraz komputerowej ocenie kompetencji kandydatów realizowanej przez sztuczną inteligencję. W ciągu ostatnich dwóch lat firmie udało się zbudować platformę i rozwinąć autorską technologię oraz zweryfikować jej skuteczność z klientami w Europie, USA oraz Japonii.

Fluence – spółka działająca globalnie na rynku zaawansowanych technologii laserowych. Zajmuje się produkcją niezawodnych laserów femtosekundowych w technologii  światłowodowej z przeznaczeniem dla przemysłu, medycyny i sektora naukowego. Oferuje rozwiązania laserowe trudno dostępne na rynku światowym. Lasery Fluence umożliwiają produkcję z wykorzystaniem materiałów uważanych wcześniej za bardzo trudne w obróbce, takie jak: polimery, ceramika, diamenty, materiały przezroczyste.

Handerek Technologies – spółka technologiczna zajmująca się opracowywaniem nowatorskich rozwiązań w zakresie recyklingu odpadowych tworzyw sztucznych. Stworzyła przełomową, opatentowaną technologię, która w niskociśnieniowym procesie przekształca nieprzetwarzalne odpady plastikowe w całkowicie rafinowane frakcje oleju napędowego i benzyny. Celem firmy jest stać się światowym standardem w technologii transformacji tworzyw sztucznych w paliwa i mieć znaczący pozytywny wpływ na środowisko poprzez maksymalizację recyklingu odpadów.

Syntoil – pomysłodawca i twórca sposobu na opłacalny i przyjazny dla środowiska recykling opon. Firma zajmuje się przerabianiem opon w ramach gospodarki obiegu zamkniętego, w którym produkty z recyklingu ponownie trafią w produkcji opon i wyrobów gumowych. Ich głównym polem działalności jest przetwarzanie karbonizatu (zanieczyszczona sadza) ze zużytych opon do postaci sadzy technicznej.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

200 mln zł na innowacje w stoczniach

Jeszcze tylko przez trzy tygodnie przedsiębiorcy i ich konsorcja zainteresowane dotacjami na innowacje w ...

Jak pokonać problemy kadrowe w małej firmie

Już dwie trzecie mikro, małych i średnich firm obawia się pogorszenia swojej sytuacji z ...

Młody pracownik w firmie to zmiany w jego rozliczeniu PIT

Firmy zatrudniające osoby, które nie ukończyły jeszcze 26 lat, muszą pozyskać od tych osób ...

Kraina św. Mikołaja nie tylko na święta, czyli czym kusi rynek fiński

Finlandia to nie tylko Laponia. To również ciekawy rynek eksportowy, o którym polskie firmy ...

Firmy coraz chętniej używają chatbotów

Według prognoz, do 2020 r. chatboty będzie wykorzystywało już ponad 50 proc. średnich i ...

Krajowy Fundusz Kapitałowy dołącza do PFR Ventures

Krajowy Fundusz Kapitałowy w latach 2005–2019 wspólnie z prywatnymi inwestorami zapewnił 742 mln zł ...