Startupy pomogą państwowym spółkom i instytucjom

mat. pras.

Wyłoniono finalistów programu GovTech Polska. Wśród pierwszych finalistów jest 38 firm. Złożyły one najlepsze projekty w I etapie programu.

Grono finalistów programu GovTech Polska będzie większe, gdy dołączą do nich spółki wskazane przez Krajową Administrację Skarbową w Opolu i Gdańsku. Ten wybór ma zapaść w drugiej połowie grudnia. Finaliści otrzymają nagrody finansowe. Mogą one sięgnąć nawet 25 tys. zł.

Kolejny etap to prototypowanie rozwiązań i przedstawienie demo programu. Ostatecznie wyłonieni zostaną laureaci, czyli wykonawcy, którzy będą mieć możliwość wdrożenia rozwiązania w państwowej spółce lub instytucji. Łączna wartość kontraktów w ramach GovTech przekracza 6 mln zł.

Wyłowić najlepsze pomysły

– Program GovTech Polska został stworzony po to, by łączyć sektor publiczny z najlepszymi pomysłami obywateli i przedsiębiorców. Z satysfakcją obserwujemy, że spełnia swoją rolę – mówi Justyna Orłowska, dyrektor programu GovTech Polska.

CZYTAJ TAKŻE: 22 startupy ze wsparciem od PARP

– Zamawiający, czyli instytucje państwowe oraz spółki Skarbu Państwa, mogły wybierać najlepsze rozwiązania z większej puli zgłoszeń, niż to zwykle ma miejsce w tradycyjnym postępowaniu przetargowym. A innowacyjne firmy – małe i średnie, które do tej pory nie miały wielu okazji do współpracy z administracją publiczną, przedstawiły swoje pomysły na rozwiązanie wyzwań, z którymi mierzy się sektor publiczny – tłumaczy Justyna Orłowska.

Zwycięskie propozycje

Nad czym będą pracować teraz startupy-wykonawcy? Np. Orlen wyłonił pięciu finalistów, którzy mają zbudować prototyp systemu identyfikacji tankowanych pojazdów dla użytkowników aplikacji Flota. Z kolei uczestnicy wybrani przez PKP Informatyka przygotują demo oprogramowania umożliwiającego prognozowanie popytu i optymalizującego cenę za przejazd pociągiem.

Uczestnicy konkursów pozostają anonimowi, aż do momentu wyłonienia laureatów. Komisje po stronie zamawiających nie wiedziały, jakiej firmy projekt oceniały (dzięki temu wszyscy mieli równe szanse).

CZYTAJ TAKŻE: Start-upy w Pałacu – zwycięska piątka

Jak podkreślają w GovTech Polska – liczy się pomysł. Przed przejściem do prototypowania rozwiązań zostanie zorganizowana seria spotkań informacyjnych. Zamawiający doprecyzują na nich swoje potrzeby i oczekiwania wobec poszukiwanych rozwiązań. Dla uczestników konkursów będzie to z kolei okazja, aby zadać szczegółowe pytania i przygotować się do stworzenia demo rozwiązania

Etapy GovTech, mat. pras.

– Ostatnim etapem w konkursach jest prototypowanie rozwiązań. Uczestnicy przedstawiają swoje rozwiązania – prototypy, przygotowane na podstawie danych udostępnionych przez zamawiających. Zwycięzca otrzyma zaproszenie do negocjacji umowy i zrealizuje projekt – informuje Justyna Orłowska.

GovTech Polska to program realizowany od 2018 r. pod patronatem premiera. A jego celem jest usprawnienie dialogu między sektorem publicznym, a innowatorami: przedsiębiorcami, startupami, środowiskiem naukowym.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Prawo do błędu dla przedsiębiorcy

Będą kolejne ułatwienia dla biznesu. Resort przedsiębiorczości i technologii wskazuje, że uchwalony przez Sejm ...

Coraz więcej innowacji w polskich firmach

Najnowsze statystyki pokazują, że nakłady na badania i rozwój (B+R) w przedsiębiorstwach w naszym ...

Nawet milion do wzięcia dla startupów

Jak przekuć na biznes innowacyjny pomysł? Jak aplikować o unijny grant? Doradzą w Warszawie ...

Coraz więcej polskich firm chce sprzedawać we Francji

Nad Sekwanę eksportujemy coraz więcej. To w dużej mierze zasługa małych i średnich firm, ...

Jak poradzić sobie na chińskim rynku

Chińczycy w kontaktach biznesowych z zagranicznymi firmami i menadżerami stosują rozmaite sztuczki i chwyty. ...

5 najczęstszych błędów w promocji polskiej żywności w Chinach

Tylko w ostatnich dziesięciu latach setki polskich firm wzięły udział w dziesiątkach wystaw handlowych ...