Startupy pomogą państwowym spółkom i instytucjom

mat. pras.

Wyłoniono finalistów programu GovTech Polska. Wśród pierwszych finalistów jest 38 firm. Złożyły one najlepsze projekty w I etapie programu.

Grono finalistów programu GovTech Polska będzie większe, gdy dołączą do nich spółki wskazane przez Krajową Administrację Skarbową w Opolu i Gdańsku. Ten wybór ma zapaść w drugiej połowie grudnia. Finaliści otrzymają nagrody finansowe. Mogą one sięgnąć nawet 25 tys. zł.

Kolejny etap to prototypowanie rozwiązań i przedstawienie demo programu. Ostatecznie wyłonieni zostaną laureaci, czyli wykonawcy, którzy będą mieć możliwość wdrożenia rozwiązania w państwowej spółce lub instytucji. Łączna wartość kontraktów w ramach GovTech przekracza 6 mln zł.

Wyłowić najlepsze pomysły

– Program GovTech Polska został stworzony po to, by łączyć sektor publiczny z najlepszymi pomysłami obywateli i przedsiębiorców. Z satysfakcją obserwujemy, że spełnia swoją rolę – mówi Justyna Orłowska, dyrektor programu GovTech Polska.

CZYTAJ TAKŻE: 22 startupy ze wsparciem od PARP

– Zamawiający, czyli instytucje państwowe oraz spółki Skarbu Państwa, mogły wybierać najlepsze rozwiązania z większej puli zgłoszeń, niż to zwykle ma miejsce w tradycyjnym postępowaniu przetargowym. A innowacyjne firmy – małe i średnie, które do tej pory nie miały wielu okazji do współpracy z administracją publiczną, przedstawiły swoje pomysły na rozwiązanie wyzwań, z którymi mierzy się sektor publiczny – tłumaczy Justyna Orłowska.

Zwycięskie propozycje

Nad czym będą pracować teraz startupy-wykonawcy? Np. Orlen wyłonił pięciu finalistów, którzy mają zbudować prototyp systemu identyfikacji tankowanych pojazdów dla użytkowników aplikacji Flota. Z kolei uczestnicy wybrani przez PKP Informatyka przygotują demo oprogramowania umożliwiającego prognozowanie popytu i optymalizującego cenę za przejazd pociągiem.

Uczestnicy konkursów pozostają anonimowi, aż do momentu wyłonienia laureatów. Komisje po stronie zamawiających nie wiedziały, jakiej firmy projekt oceniały (dzięki temu wszyscy mieli równe szanse).

CZYTAJ TAKŻE: Start-upy w Pałacu – zwycięska piątka

Jak podkreślają w GovTech Polska – liczy się pomysł. Przed przejściem do prototypowania rozwiązań zostanie zorganizowana seria spotkań informacyjnych. Zamawiający doprecyzują na nich swoje potrzeby i oczekiwania wobec poszukiwanych rozwiązań. Dla uczestników konkursów będzie to z kolei okazja, aby zadać szczegółowe pytania i przygotować się do stworzenia demo rozwiązania

Etapy GovTech, mat. pras.

– Ostatnim etapem w konkursach jest prototypowanie rozwiązań. Uczestnicy przedstawiają swoje rozwiązania – prototypy, przygotowane na podstawie danych udostępnionych przez zamawiających. Zwycięzca otrzyma zaproszenie do negocjacji umowy i zrealizuje projekt – informuje Justyna Orłowska.

GovTech Polska to program realizowany od 2018 r. pod patronatem premiera. A jego celem jest usprawnienie dialogu między sektorem publicznym, a innowatorami: przedsiębiorcami, startupami, środowiskiem naukowym.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Średnie firmy mogą już szykować wnioski o dotacje obrotowe z PARP

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości będzie je przyjmować od 15 czerwca do 31 lipca br. ...

Od kwarantanny do pracy zdalnej.

Praca zdalna podczas kwarantanny tylko za zgodą?

Kwarantanna to ciężki okres zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Czy ten ostatni może ...

Sprzedaż żywności do Chin podczas epidemii

Dobrostan, bioasekuracja, identyfikowalność, standard bio, zielone rolnictwo są istotnymi elementami w sprzedaży żywności w ...

Ile zarabiają informatycy podczas pandemii?

Płace specjalistów IT rosną. Średni wzrost wynagrodzeń w branży IT wynosi aktualnie 5-10 proc. ...

Szybką ścieżką po 500 mln zł na projekty badawcze na Mazowszu

Resort funduszy zaktualizował harmonogram konkursów o unijne dotacje na 2020 r. Efekt to nowy ...

Podwójne opodatkowanie spółek komandytowych

Opodatkowanie spółek komandytowych i jawnych to jedna ze zmian, które szykuje Ministerstwo Finansów w ...