Szansa na pieniądze i szkolenia dla start-upów medycznych

Adobe Stock

Startują nowe programy edukacyjne i akceleracyjne EIT Health dla studentów, start-upów medycznych i technologicznych.

2019 był rekordowy pod względem liczby zgłoszeń z Europy Środkowo-Wschodniej do europejskich programów akceleracyjnych i edukacyjnych EIT Health. Jest to największa europejska organizacja z obszaru innowacji w sektorze healthcare.

Z roku na rok coraz więcej uczestników – start-upów, zespołów badawczych czy studentów – pochodzi z Polski. Właśnie ruszają nowe edycje programów akceleracyjnych EIT Health.

Polacy w finałach

– Sektory digital health, medtech i biotech rozwijają się coraz dynamiczniej. Nie tylko w Zachodniej Europie, USA czy Azji. Coraz więcej projektów z tego obszaru powstaje w Polsce i szerzej Europie Środkowo-Wschodniej – mówi Mikołaj Gurdała, Regional Manager EIT Health w Polsce.

Mikołaj Gurdała, Regional Manager EIT Health w Polsce, fot. mat. pras.

– W zeszłym roku polskie start-upy znalazły się przede wszystkim w finałach kilku najważniejszych europejskich programów EIT Health. Otrzymały nie tylko dostęp do finansowania. Ale przede wszystkim do know-how dotyczącego modelu biznesowego, benchmarkingu, walidacji oraz dostęp do funduszy, globalnych firm czy centrów R&D – Mikołaj Gurdała.

CZYTAJ TAKŻE: Startup UVera z prestiżową europejską nagrodą

W 2019 w inicjatywach EIT Health wzięło udział ponad 1500 uczestników indywidualnych oraz 50 start-upów technologicznych i medycznych z Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej. W efekcie beneficjenci otrzymali nie tylko pomoc finansową. Ale przede wszystkim, dostęp do szkoleń i wsparcie mentoringowe.

Dla niektórych start-upów, np. dla polskiej spółki UVera, zwycięstwo w konkursie EIT Health InnoStars Awards zakończyło się serią spotkań z inwestorami zainteresowanymi opracowaną przez UVera ekologicszkozną, bezpieczną i naturalną substancją chroniącą przed promieniowaniem UV. Z kolei inna polska firma, SensoriumLab, twórca Plefind, mobilnego urządzenia służącego do nieinwazyjnej diagnostyki chorób płuc, otrzymała dofinansowanie na dalszy rozwój innowacji w programie EIT Health Headstart 2019.

Inicjatywy na 2020 rok

Rok 2020 przynosi kolejne możliwości dla innowatorów. Dzięki współpracy z EIT Health mogą oni pozyskać wsparcie na każdym etapie rozwoju swojego pomysłu. Jakie są zatem najważniejsze inicjatywy EIT Health na 2020 rok?

StarShip: termin składania aplikacji – 31 stycznia 2020

StarShip to wyjątkowy, dziewięciomiesięczny program edukacyjno-mentoringowy. Uczestnicy uczą się podstaw biznesu i łączenia dwóch perspektyw – sfery innowacji z realiami rynku. Ważnym elementem kursu jest nauka dopasowania pomysłu (lub produktu) do realnych wyzwań medycznych i regulacyjnych. A także do oczekiwań pacjentów (użytkowników).

Kurs prowadzony jest przez mentorów EIT Health i StarShip. We współpracy z Oxford University, IESE Business School, Karolinska Institute, RISE Research Institutes of Sweden, GE Healthcare, Atos Spain, Glintt, Bluepharma, Essilor oraz z Uniwersytetem w Coimbrze. Najlepsi uczestnicy programu otrzymują refundację poniesionych kosztów oraz granty finansowe.

Aplikacje do programu: https://www.starship.eithealth.eu/

CZYTAJ TAKŻE: Startują granty na eurogranty dla małych i średnich przedsiębiorstw

Wild Card: termin składania aplikacji – 9 lutego 2020

Wild Card to inicjatywa skupiająca się na innowacjach medycznych w obszarze zdrowia kobiet i terapii cyfrowych (digital therapeutics). Przez trzy lata istnienia programu, spod jego skrzydeł wyszły cztery start-upy, które obecnie samodzielnie działają na rynku.

Program Wild Card polega na selekcji najlepszych uczestników, utworzeniu zespołów pracujących nad konkretnymi rozwiązaniami oraz wsparciu finansowym. W 2020 roku EIT Health zainwestuje w sumie do 4 mln euro w dwa wybrane przełomowe przedsięwzięcia.

Program Wild Card pozwolił nam na lepsze zrozumienie otoczenia rynkowego. Bez tego nie bylibyśmy w stanie stworzyć narzędzi niezbędnych do zaprojektowania procesu diagnostyki Alzheimera – powiedział Luís Valente, jeden ze współzałożycieli iLof, zwycięzcy Wild Card w 2019 r.

Aplikacje na stronie: https://wildcard.eithealth.eu/

Adobe Stock

Marzec z bogatą ofertą

EIT Jumpstarter: termin składania aplikacji – 15 marca 2020

EIT Jumpstarter to pre-akcelerator skierowany m.in. do branży ochrony zdrowia. Skupia się na wsparciu rozwoju podstawowych umiejętności potrzebnych start-upom na początkowej fazie rozwoju. A chodzi o umiejętności przygotowania tzw. pitch deck, biznesplanu i strategii go-to-market.

Program jest jednocześnie konkursem – najlepsi uczestnicy mają szansę na nagrody pieniężne, które wspomogą rozwój ich innowacyjnych przedsięwzięć. Przy tym oprócz branży ochrony zdrowia EIT Jumpstarter jest także otwarty na nowe talenty i pomysły w dziedzinie żywności, energii, klimatu czy mobilności.

By zgłosić się do EIT Jumpstarter, należy wejść na stronę: https://www.lyyti.fi/reg/Jumpstarter-2020

CZYTAJ TAKŻE: Startują granty norweskie – zielone, niebieskie i dla kobiet

InnoStars Awards: termin składania aplikacji – 27 marca 2020

InnoStars Awards to jeden z ważniejszych konkursów w Europie dla start-upów które rozwijają produkty lub usługi dla branży ochrony zdrowia i posiadają przynajmniej prototyp lub tzw. MVP (minimum viable product). Czwarta edycja programu skierowana jest (podobnie jak poprzednia) do innowatorów z krajów, w których według danych UE, tempo innowacji jest średnie i są objęte tzw. europejskim programem EIT Regional Innovation Scheme.

Najlepszy zespół otrzyma 25 tys. euro, cztery miesiące indywidualnego mentoringu. A także możliwość uczestniczenia w dwóch europejskich bootcampach. Nagrody pieniężne otrzymają także finaliści konkursu. Wynoszą one 10 i 15 tys. euro.

Więcej informacji: www.eithealth.eu oraz tamas.bekasi@eithealth.eu

Dla studentów i przedsiębiorców

Start-ups Meet Pharma: termin składania aplikacji – 29 marca 2020

Druga edycja programu EIT Health Start-ups Meet Pharma skupi się na jednym z największych wyzwań ochrony zdrowia – chorobach przewlekłych. Program powstał, by stymulować innowacyjne pomysły ich leczenia, wypracowywane z partnerami z europejskiej branży farmaceutycznej.

EIT Health Start-ups Meet Pharma skierowany jest do firm, które już mają funkcjonujący produkt bądź prototyp gotowy do komercjalizacji. I są zainteresowane współpracą z branżą farmaceutyczną, która wykracza poza rozwój i produkcję nowych leków. Tegoroczne wyzwania, jakich podjąć się mają uczestnicy programu, zostaną opublikowane 10 lutego.

Więcej informacji można uzyskać wysyłając e-mail na adres: tamas.bekasi@eithealth.eu

CZYTAJ TAKŻE: Szybka ścieżka po dotacje nie tylko szybka, ale i prostsza

Smart-Up Lab: termin składania aplikacji – marzec 2020

Smart-Up Lab 2020 to czwarta edycja trzymiesięcznego programu e-Lab. A jest on skierowany do przyszłych liderów ochrony zdrowia. Program dzieli się na dwie części: wiosenną (marzec–czerwiec) i jesienną (wrzesień–grudzień). Smart-Up Lab 2020 będzie odbywał się jednocześnie w Łodzi, Neapolu i Tartu.

Program skierowany jest do studentów, doktorantów, przedsiębiorców i badaczy zajmujących się medycyną, ochroną zdrowia, life science, a także ekonomią, IT i dziedzinami pokrewnymi. Uczestnicy będą uczyli się przedsiębiorczości, przekuwania innowacyjnych pomysłów w prototypy, finansowania, badania rynku i tworzenia wartości dodanej dla pacjentów.

Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy: http://medihub.zone/portfolio-item/smart-up-lab-2020/

Adobe Stock

100 mln euro wsparcia

EIT Health jest organizacją non-for-profit. Działa z ramienia Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT), utworzonego przez Unię Europejską w 2008 r. w celu wzmocnienia zdolności Europy do innowacji.

EIT Health jest największym w Europie partnerstwem publiczno-prywatnym działającym w obszarze innowacyjnej medycyny i opieki zdrowotnej. Ponad 140 wiodących firm, uczelni wyższych, centrów badawczo-rozwojowych z całej Europy rozwija wspólne projekty innowacyjne. A są one testowane i wdrażane w ramach systemów opieki zdrowotnej na Starym Kontynencie.

CZYTAJ TAKŻE: Chcemy rozszerzyć definicję MŚP

Do tej pory EIT Health przeszkolił 11 tys. studentów, lekarzy, naukowców i przedsiębiorców. Wdrożył na rynek ponad 55 konkretnych rozwiązań, udzielił wsparcia ponad 600 najlepszym europejskim startupom. A także pomógł uzyskać finansowanie inwestorskie w wysokości ponad 100 mln euro dla najbardziej obiecujących projektów innowacyjnych.

W Polsce EIT Health ma czterech partnerów. Są to Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Celon Pharma, Comarch i Instytut Medycyny Pracy im. Nofera w Łodzi.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Koronawirus a najem. Kto i kiedy może nie płacić czynszu

Już w momencie opublikowania projektu ustawy tzw. tarczy antykryzysowej, wzbudził on burzę zarówno wśród ...

Benefity pracownicze.

Pandemia zmienia pozapłacowe benefity pracownicze

Firmy zmieniają oferowane benefity pracownicze, ale nie dopasowują ich do pracy zdalnej. I nie ...

Wirtualne kasy fiskalne – są niejasności

Należy dopracować regulacje wdrażające software’owe kasy fiskalne tak potrzebne mikro i małym przedsiębiorcom. Wbrew ...

Unia Europejska przyjmuje gros naszego eksportu

Przez piętnaście lat obecności Polski w Unii Europejskiej eksport naszych towarów rośnie nieprzerwanie poza ...

Podatniku, fiskus wymierzy Ci surowszą karę

Już 1 stycznia 2020 r. mają znacznie wzrosnąć kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe. ...

Nowe idee w sprzedaży żywności do Chin

W Państwie Środka w sektorze żywnościowym coraz częściej ważnym elementem negocjacji handlowych są innowacyjne ...