Na przekór brexitowi – ruszył UK-Polish TechChallenge

Końcówka ubiegłego tygodnia przyniosła nie tylko brexit, ale też inaugurację programu UK-Polish TechChallenge. Zakłada on współpracę polskich i brytyjskich firm.

Publikacja: 04.02.2020 11:59

Na przekór brexitowi – ruszył UK-Polish TechChallenge

Foto: AdobeStock

UK-Polish TechChallenge zainicjowały trzy podmioty: Ministerstwo Rozwoju, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Ambasada Brytyjska w Warszawie.

Współpraca korporacji ze start-upami

Idea pilotażowej wersji UK-Polish TechChallenge jest taka, że duże firmy pomogą rozwijać się młodym przedsiębiorstwom z sektora technologicznego. UK-Polish TechChallenge zakłada bowiem udział korporacji z Wielkiej Brytanii (m.in. BP, Equinity Group, Johnson Matthey) i Polski oraz dwudziestu młodych firm technologicznych z obu państw. Dzięki ich współpracy ma wzrosnąć innowacyjność polskiej i brytyjskiej gospodarki.

CZYTAJ TAKŻE: Co warto wiedzieć po wyjściu Brytyjczyków z UE

– Wielka Brytania jest i pozostanie kluczowym partnerem dla Polski. Łączą nas silne więzi. Dzięki UK-Polish TechChallenge chcemy te relacje umacniać na jeszcze jednej płaszczyźnie – partnerstwie dużych firm i innowacyjnych start-upów. Dzięki tej współpracy, małe, ale za to elastyczne i kreatywne firmy wzmacniają innowacyjność gigantów. W zamian ci dostają wsparcie w rozwoju i dostęp do inspiracji. To program na miarę realiów gospodarki 4.0 i jej wyzwań – tłumaczy Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju.

Fintech i cleantech na początek

Pierwsza, pilotażowa edycja UK-Polish TechChallenge skoncentruje się wokół stworzenia rozwiązań technologicznych na potrzeby korporacji w obszarze fintech i cleantech. Pilotaż będzie podzielony na kilka etapów: wybór uczestników, faza networkingowę i koncepcyjną. W ich trakcie korporacje wskażą wyzwania, dla których poszukują rozwiązań technologicznych. Zaś zainteresowane start-upy przedstawią potencjalne rozwiązania wskazanych problemów.

– Zapraszamy do udziału duże przedsiębiorstwa, które poszukują – na swój użytek lub z zamiarem komercjalizacji – rozwiązań technologicznych z obszaru fintech i cleantech. A także mniejsze firmy gotowe im je dostarczyć.  W ten sposób razem tworzymy przestrzeń wymiany najlepszych praktyk i wspieramy zbliżenie polskiego i brytyjskiego ekosystemu technologicznego – mówi Adam Banaszak, wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

CZYTAJ TAKŻE: Kompleksowa pomoc dla firm ze strony PAIH i BGK w Wielkiej Brytanii

Jak podkreśla resort rozwoju, brytyjsko-polski projekt nie bez powodu kładzie nacisk na branżę fintech. Sektor ten rozwija się w bardzo szybkim tempie, które wynosi niemal 25 proc. rok do roku. Według raportu Fintech Global Market Report 2020 (autorstwa Business Research Company) w 2018 r. wartość globalnego rynku szacowana była na 127 mld dolarów. W 2022 r. może to być już nawet aż 310 mld dolarów. Niektóre z technologii wykorzystywanych w branży, np. blockchain, w ciągu najbliższych kilku lat będą charakteryzować się ogromną dynamiką wzrostu. Według danych portalu Statista wartość globalnego rynku blockchain przez dekadę wzrośnie prawie stukrotnie. Z niecałych 2 mld w 2018 r. do 163 mld dolarów w 2027 r.

Partnerstwo technologiczne

Co ciekawe, Zjednoczone Królestwo jest aktualnie największym odbiorcą usług informatycznych z Polski. Są one w większości ukierunkowane na wsparcie procesów biznesowych oraz przetwarzanie i analizę danych.

– Powodem, dla którego mamy partnerstwo technologiczne z Polską jest fakt, że oba ekosystemy mają wiele do zaoferowania i są komplementarne. Coraz więcej firm brytyjskich wybiera Polskę jako miejsce inwestycji o wysokiej wartości dodanej. Wielka Brytania posiada jeden z największych i najlepszej rozwiniętych ekosystemów technologicznych. Sektor technologii cyfrowych jest wart dla gospodarki brytyjskiej prawie 184 mld funtów i rozwija się 2,6 razy szybciej niż reszta brytyjskiej gospodarki. Ponad 37 proc. wszystkich inwestycji VC w Europie przypadło na Wielką Brytanię – podkreśla Jonathan Knott, ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce.

UK-Polish TechChallenge zainicjowały trzy podmioty: Ministerstwo Rozwoju, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Ambasada Brytyjska w Warszawie.

Współpraca korporacji ze start-upami

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Start-Up
Salesbook pozyskał inwestora. Teraz szykuje ekspansję
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Start-Up
Ile zarabia się w polskich startupach?
Start-Up
1 mln zł na konopie. Startup szuka alternatywy dla białka zwierzęcego
Start-Up
StethoMe - polski startup wśród najlepszych na całym globie
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Start-Up
Noctiluca, czyli jak polski startup podbija świat