Cztery startupy z Polski w półfinałach prestiżowych konkursów

Start up UVera opracował bazującą na naturalnych i bezpiecznych bakteriach substancję, która chroni skórę przed promieniowaniem słonecznym. Źródło: Adobe Stock

Poznaliśmy półfinalistów dwóch flagowych europejskich konkursów dla innowatorów w sektorze ochrony zdrowia. Chodzi o Headstart oraz EIT Health Catapult. Do półfinałów weszły aż cztery polskie startupy.

Znamy już listę tegorocznych półfinalistów dwóch prestiżowych programów akceleracyjnych EIT Health: Headstart i EIT Health Catapult. Wyróżnione firmy nie tylko otrzymały finansowanie na rozwijanie swoich innowacji, ale zyskały także dostęp do inwestorów, mentoringu i kolejnych grantów. Finały obydwu konkursów odbędą się w drugim półroczu.

CZYTAJ TAKŻE: Polski start-up konkuruje ze Škodą na elektryki w Pradze

– Analizując tegorocznych półfinalistów widzimy, że rozwiązania telemedyczne, ale też te związane ze sztuczną inteligencją, są coraz lepiej przygotowane. To jeden z głównych kierunków rozwoju innowacji w medycynie i opiece zdrowotnej – mówi Mikołaj Gurdała, dyrektor ds. innowacji w EIT Health InnoStars.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus a biznes, pytania i odpowiedzi: czy praca zdalna to obowiązek

– Cieszy nas, że firmy, które w poprzednich latach brały udział w programach dla początkujących startupów, teraz dostają się do konkursów dla dojrzałych biznesów, gdzie stają w szranki z najlepszymi zespołami z Niemiec, Francji czy Skandynawii – dodaje Mikołaj Gurdała.

Polskie startupy w EIT Health Catapult

Dwa polskie zespoły, które zakwalifikowały się do półfinału EIT Health Catapult to łódzka UVera i gdański Brainscan. Pokonały one ok. 150 konkurentów z Europy Środkowo-Wschodniej i Południowej.

UVera opracowała bazującą na naturalnych i bezpiecznych bakteriach substancję, która chroni skórę przed promieniowaniem słonecznym. Startup jest zwycięzca ubiegłorocznego InnoStars Awards.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Urlop wyznaczy nam szef

Natomiast Brainscan stworzył oprogramowanie wykorzystujące sztuczną inteligencję do analizy obrazów tomografii komputerowej w celu wykrycia i klasyfikacji zmian w mózgu. Firma jest także finalistą ubiegłorocznego programu Headstart.

EIT Health Catapult oferuje 40 tys. euro dla zwycięzców, 20 tys. euro dla zdobywców II miejsca i 10 tys. euro za zajęcie III miejsca. Rywalizacja odbywa się w trzech kategoriach: medtech, zdrowie cyfrowe i biotech.

CZYTAJ TAKŻE: Rozpoczęcie i zakończenie pracy zdalnej wyznacza pracodawca

Ponadto, startupy uczestniczące w programie biorą udział w  szkoleniach z zakresu modelowania biznesowego, negocjacji umów inwestycyjnych i tzw. pitch training. EIT Health Catapult oznacza także dostęp do wartościowych ekspertów i inwestorów.

Firmy z Polski w programie EIT Health Headstart

Z kolei na liście półfinalistów programu EIT Health Headstart także znalazły się dwa projekty z Polski. Są to Friends Media Group Katarzyna Zimoląg oraz Lorton Investments.

Pierwsza z tych firm przygotowała rozwiązanie iCare. Jest to aplikacja telemedyczna wspierająca opiekę paliatywną dzieci i dorosłych pacjentów. Ułatwia pracę opiekunów, pielęgniarek i lekarzy podczas opieki nad pacjentami w hospicjach domowych.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus a biznes, pytania i odpowiedzi: miejsce urlopu

Druga wyróżniona firma wspiera rozwój SenceBand. Jest to elektrokardiograf (aparat EKG) i sensor monitorujący rytm serca, przeznaczony do noszenia na nadgarstku. Urządzenie jest znacznie dokładniejsze niż sensory optyczne i zapewnia dokładność pomiaru porównywalną z tradycyjnym holterem.

Obie firmy otrzymają po 40 tys. euro na rozwój swoich innowacji. W finale będą ubiegać się o dodatkowe 10 tys. euro.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus a biznes, pytania i odpowiedzi: co z urlopami

EIT Health to organizacja non-for-profit, działająca z ramienia Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT), utworzonego przez Unię Europejską w 2008 r. Jest największym w Europie partnerstwem publiczno-prywatnym działającym w obszarze innowacyjnej medycyny i opieki zdrowotnej. W Polsce EIT Health ma czterech partnerów. Są to: Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Celon Pharma, Comarch i Instytut Medycyny Pracy im. Nofera w Łodzi.

Mogą Ci się również spodobać

Budowa elektrowni wiatrowych we Włoszech przez polskich podwykonawców a przepisy VAT

Polskim firmom specjalizującym się w montażu turbin wiatrowych coraz częściej udaje się z sukcesem ...

Modowe influencerki też chcą eksportować

Znane w świecie polskiej mody: Zofia Ślotała, Jessica Mercedes, Aleksandra Żebrowska i Anna Skura ...

Władyczak: Mamy ubezpieczenia eksportowe na czas pandemii

Dzięki naszym nowym rozwiązaniom ubezpieczeniowym utrzymujemy możliwość wymiany handlowej z najważniejszymi partnerami gospodarczymi Polski ...

Jerzy Śledziewski, wiceprezes Banku BNP Paribas

Firmy liczą na odbicie w 2021 r.

Przedsiębiorcy wykorzystują obecny okres na poważne zajęcie się procesami optymalizacyjnymi – mówi Jerzy Śledziewski, ...

Biznes w Estonii trampoliną do skoku na kolejne rynki

Estonia dla polskich firm planujących międzynarodową ekspansję może się okazać bramą, przez którą będą ...

Odczarujmy wreszcie rzemieślników

Rośnie grupa ludzi podróżujących szlakami kulinarnymi. Tacy turyści poświęcają dużo czasu i spore pieniądze ...