Pierwszy w pełni naturalny środek ochrony przed promieniami UV

Opracowana przez Polaków substancja to naturalny, wydajny i stabilny filtr o szerokim spektrum ochrony przed promieniowaniem słonecznym UV (promienie UVA, UVB, UVC). Źródło: Adobe Stock

Startup UVera zdobył 2,5 mln euro dofinansowania w ramach unijnego programu „Green Deal”. Młoda firma z Łodzi opracowała nowatorski sposób ochrony skóry przed promieniowaniem UV.

Łódzki startup UVera odniósł kolejny zagraniczny sukces. Firma otrzymała właśnie grant w wysokości 2,5 mln euro z Europejskiej Rady Innowacji (European Innovation Council, EIC). Zespół UVera opracował nowatorski sposób ochrony skóry przed promieniowaniem UV.

– Dzięki dofinansowaniu będziemy mogli wybudować pilotażowy zakład bioprodukcyjny, w którym wytwarzana będzie naturalna substancja chroniąca przed całym spektrum promieniowania UV. Dodatkowo w ramach otrzymanego grantu dokonamy pełnej certyfikacji i rejestracji produktu – mówi Magdalena Jander, prezes i współzałożycielka UVera.

CZYTAJ TEŻ: Polski startup pozwoli „zajrzeć” w komórki serca w trakcie operacji

Powszechnie używane środki ochrony przed promieniami UV są szkodliwe dla zdrowia i środowiska naturalnego. Nasz środek, który jest w 100 proc. naturalny, rozwiązuje ten problem. Odpowiadamy na rosnące zapotrzebowanie przemysłu kosmetycznego, które jest związane ze zwiększającą się świadomością ekologiczną konsumentów. Ochrona zdrowia oraz środowiska i wodnych ekosystemów jest możliwa bez konieczności zmiany przyzwyczajeń konsumentów – podkreśla Magdalena Jander.

Innowacyjne rozwiązanie

Opracowana przez Polaków substancja to naturalny, wydajny i stabilny filtr o szerokim spektrum ochrony przed promieniowaniem słonecznym UV (promienie UVA, UVB, UVC). Zdaniem firmy, jest to przełom, gdyż obecnie stosowane filtry UV, tworzone przemysłowo, nie są obojętne dla zdrowia i środowiska. Mogą powodować uszkodzenia DNA, zwiększać ryzyko raka skóry, gromadzić się w tkankach i powodować reakcje alergiczne.

CZYTAJ TEŻ: Gigant z branży płatniczej inwestuje w polski start-up

Dodatkowo, nie są zbyt ekologiczne. W trakcie kąpieli filtry się zmywają i trafiają do ekosystemu morskiego. Szacuje się, że tylko w 2019 roku sprzedano 1,2 mld sztuk kremów do opalania o składzie, który nie jest obojętny dla środowiska. Oznacza to, że w ciągu roku do mórz i oceanów trafiło ok. 700 dwudziestotonowych ciężarówek wypełnionych balsamami do opalania, które niszczą rafy koralowe i ekosystem morski. Coraz więcej krajów zakazuje stosowania niektórych produktów do opalania w zbiornikach wodnych. Tak jest m.in. na Hawajach, wyspach Palau czy Florydzie.

Innowacyjne rozwiązanie opracowane przez łódzki startup rozwiązuje oba problemy. Substancja, którą stworzyli Polacy jest bezpieczna dla ludzi i środowiska.

W prestiżowym gronie

W prowadzonym przez EIC programie „Green Deal” rywalizowało w sumie 2100 firm z całej Europy. Pula na granty wynosiła łącznie 307 mln euro. Ostatecznie finansowanie pozyskały 64 projekty, w tym rozwiązanie polskiej spółki.

CZYTAJ TEŻ: Jest polska odpowiedź na zdalną pracę. To biuro na kółkach

Firmy biorące udział w tym unijnym konkursie musiały wykazać się nie tylko innowacyjnością, ale też poszanowaniem środowiska. UVera zaznacza, że produkuje swój komponent w sposób zrównoważony.

– Do produkcji tony naszej substancji zużywamy ok. 90 ton dwutlenku węgla, a jako produkt uboczny wydalamy tyle samo tlenu oraz żyzną biomasę, która może zostać wykorzystana w przemyśle ekologicznym, np. w tworzeniu suplementów diety, w kosmetologii oraz rolnictwie. Naszym pomysłem już zainteresowały się globalne koncerny kosmetyczne – wyjaśnia Magdalena Jander.

CZYTAJ TEŻ: Polski start-up konkuruje ze Škodą na elektryki w Pradze

Grant z EIC to nie pierwszy zagraniczny sukces UVera. W 2019 roku łódzka firma zwyciężyła w prestiżowym EIT Health InnoStars Awards 2019. Jest to europejski konkurs dla startupów z branży medycznej i opieki zdrowotnej.

CZYTAJ TEŻ: Cztery startupy z Polski w półfinałach prestiżowych konkursów

EIT Health nadal wspiera spółkę. W tym roku firmę wyróżniono tytułem „Innovation in Action”. Czyli znalazła się na liście najbardziej obiecujących innowacji z całej Unii. UVera jest też w półfinale tegorocznej edycji konkursu dla startupów EIT Health Catapult. Finał zaplanowano na jesień.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ile można dorobić na emeryturze? ZUS podał nowe dane

Osoby, które osiągnęły wiek emerytalny mogą dorabiać na emeryturze bez ograniczeń. Nie muszą martwić ...

Kolejna porcja dotacji dla sektora stalowego

W tegorocznym konkursie kierowanym do branży stalowej Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oferuje jej ...

Czy roboty wspomogą MŚP po pandemii

Roboty przemysłowe zyskują nowe możliwości. Tzw. roboty współpracujące (coboty) mogą wspomóc także małe i ...

Wypadki w pracy.

Wypadki w pracy. W pandemii jest ich mniej

Podczas pandemii koronawirusa praca stała się bezpieczniejsza. Zanotowano o 30 proc. mniej wypadków niż ...

Pandemia mocno nadszarpnęła uczciwość przedsiębiorców.

Pandemia testem na uczciwość przedsiębiorców

Prawie 80 proc. przedsiębiorstw z sektora MŚP zauważyło, że w czasie pandemii wzrosła liczba ...

Nie przegap – sięgnij po nagrodę i prestiżowy tytuł

Uwaga twórcy nowatorskich produktów i technologii! Tylko do 29 października do godz. 16 można ...