Mycie auta po estońsku – oszczędność czasu i wody

Estoński start-up UpSteam, który powstał w 2017 r. w Tallinie chce teraz zawojować Polskę. Rozpoczyna od Warszawy.

Publikacja: 23.08.2020 08:36

Mycie auta po estońsku – oszczędność czasu i wody

Foto: Pracownicy myjni samochodowej UpSteam dojeżdżają do wybranej przez klienta lokalizacji rowerem. Fot. Materiały prasowe

UpSteam to nie jest wydumany pomysł na biznes. To nic innego jak mobilna myjnia samochodowa. Jak to wygląda w praktyce?

CZYTAJ TEŻ: Polski start-up ma ładowarkę nowej generacji do aut elektrycznych

Pracownicy myjni UpSteam dojeżdżają do wybranej przez klienta lokalizacji rowerem lub autem. Korzystają jedynie z przenośnego spryskiwacza do mycia, który nie wymaga podłączenia do prądu. Ekspresowa myjnia zużywa jedynie od jednego do maksymalnie trzech litrów wody na samochód. Kluczowy w procesie mycia jest bowiem środek czyszczący, a nie woda. Dzięki temu podczas mycia nie powstają ścieki. Pracownicy myjni zostawiają po sobie czystą przestrzeń. Co prawda do usuwania zabrudzeń na karoserii używają też ręczników z mikrofibry, ale zabierają je ze sobą.

CZYTAJ TEŻ: Polski startup pozwoli „zajrzeć” w komórki serca w trakcie operacji

– We wszystkich naszych lokalizacjach stosujemy specjalistyczne produkty w trzyetapowym procesie mycia. Pierwszym krokiem jest mycie wstępne, które zmiękcza brud. Następnie spryskujemy samochód środkiem czyszczącym na bazie wosku, który tworzy warstwę ochronną między zabrudzeniami, a lakierem przed dotknięciem samochodu. Nasi pracownicy nie rozcierają brudu, ale ostrożnie zbierają go miękkimi ręcznikami z mikrofibry za pomocą delikatnych ruchów. Na koniec nakładamy wosk, który pozwala zachować czystość na dłużej – wyjaśnia Andrzej Krzysztofowicz, country manager UpSteam w Polsce. – Nasza usługa nie jest jednak przeznaczona dla samochodów, które wyglądają jak po jeździe terenowej i pokryte są błotem – dodaje.

Czas na klientów indywidualnych

Dotychczas mobilna myjnia dostępna była wyłącznie dla firm posiadających flotę samochodową. Teraz przyjmuje już też zamówienia od klientów indywidualnych. Usługa działa na razie tylko w Warszawie. Każdy w stolicy może zamówić ekspresową myjnię samochodową prosto do domu, biura lub w inne, dowolne miejsce.

CZYTAJ TEŻ: Polski start-up konkuruje ze Škodą na elektryki w Pradze

– Ludzie są przyzwyczajeni do tego, że do myjni trzeba dojechać. Dlatego chcemy dać wszystkim możliwość wypróbowania naszej usługi i przekonania się jak sprawne, a jednocześnie ekologiczne może być profesjonalne umycie auta – mówi Krzysztofowicz. Co ważne dla zabieganych, usługa umożliwia zaoszczędzenie nawet do dwóch godzin. Tyle mniej więcej zajmuje mycie samochodu po zsumowaniu czasu poświęconego na dojazd, czekanie w kolejce i samą usługę.

CZYTAJ TEŻ: Jest polska odpowiedź na zdalną pracę. To biuro na kółkach

Firma rozpoczęła akcję ze zniżkami sięgającymi 60 proc. (koszt usługi to wtedy 21 zł), aby każdy z warszawiaków mógł przetestować nową usługę.

Myjąc w UpSteam oszczędzasz wodę

Ekspresowe mycie jest przyjazne środowisku. Zużywa do 300 litrów wody mniej na auto niż tradycyjna myjnia. – Jest to prawdopodobnie najbardziej przyjazna środowisku myjnia samochodowa na świecie, z niższym śladem ekologicznym niż jakiekolwiek inne rozwiązanie w branży. Do tej pory zaoszczędziliśmy już ponad 2,7 miliona litrów wody – przekonują twórcy UpSteam.

CZYTAJ TEŻ: Pierwszy w pełni naturalny środek ochrony przed promieniami UV

Firma stale mierzy swój ślad ekologiczny. I znajduje sposoby na jego obniżenie biorąc sobie za cel pozytywny wpływ na środowisko (klasyczne myjnie samochodowe wytwarzają ogromne ilości odpadów i szkodliwych ścieków). W latach 2018 – 2019 start-up uznano za jedną z pięciu najbardziej przyjaznych środowisku firm w Tallinie. A w 2020 r. nominowano go do nagrody European Business Award for the Environment – inicjatywy Komisji Europejskiej wyróżniającej pionierów w dziedzinie innowacji ekologicznych.

W jakich krajach działają myjnie UpSteam?

UpSteam powstał w 2017 r. w Tallinie. Od tamtej pory umył ponad 22 tys. samochodów. Działa w: Estonii, Finlandii i Polsce. A w 2021 r. planuje rozszerzenie działalności na inne kraje skandynawskie oraz Niemcy.

UpSteam to nie jest wydumany pomysł na biznes. To nic innego jak mobilna myjnia samochodowa. Jak to wygląda w praktyce?

CZYTAJ TEŻ: Polski start-up ma ładowarkę nowej generacji do aut elektrycznych
Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Start-Up
Salesbook pozyskał inwestora. Teraz szykuje ekspansję
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Start-Up
Ile zarabia się w polskich startupach?
Start-Up
1 mln zł na konopie. Startup szuka alternatywy dla białka zwierzęcego
Start-Up
StethoMe - polski startup wśród najlepszych na całym globie
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Start-Up
Noctiluca, czyli jak polski startup podbija świat