Silver Starters – ruszyła tegoroczna edycja programu

Silver Starters to program szkoleniowo-biznesowy dla seniorów prowadzony w Polsce przez Uniwersytet Medyczny w Łodzi i EIT Health. Źródło: Materiały prasowe

Nie tylko młodzi ludzie zakładają start-upy. Seniorzy także. A pomaga im w tym program Silver Starters, którego tegoroczna odsłona już wystartowała.

Silver Starters to program szkoleniowo-biznesowy dla seniorów prowadzony w Polsce przez Uniwersytet Medyczny w Łodzi i EIT Health. Seniorzy otrzymują pomoc w wymyślaniu innowacji, zakładaniu start-upów i wprowadzaniu pomysłów na rynek

CZYTAJ TEŻ: Polski start-up pomoże w leczeniu choroby wieńcowej

Program Silver Starters 2020 pomaga seniorom w zawodowym wymyśleniu się na nowo i w realizacji ich pomysłów, w szczególności związanych z obszarem zdrowia.

CZYTAJ TEŻ: Mycie auta po estońsku – oszczędność czasu i wody

Oprócz zdrowia, ważnym zagadnieniem dla osób starszych jest ich sytuacja na rynku pracy oraz przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na wiek oraz zjawiskom takim, jak wykluczenie cyfrowe. Społeczeństwo i wraz z nim rynek pracy, starzeją się. Według OECD, w roku 2050, na każde pięć osób aktywnych zawodowo, będą przypadały dwie osoby w wieku 65+ (źródło).

Start-upy nie tylko dla młodych

Dlatego EIT Health, największe w Unii Europejskiej partnerstwo publiczno-prywatne działające w obszarze innowacji i ochrony zdrowia, wspólnie z Uniwersytet Medycznym w Łodzi od dwóch lat rozwija program Silver Starters. Ma on wspomóc osoby w wieku 50+ w zakładaniu start-upów tak, aby seniorzy stawali się innowacyjnymi przedsiębiorcami i wymyślali na nowo swoją ścieżkę zawodową. Nowa polska edycja Silver Starters ruszyła 24 września br.

CZYTAJ TEŻ: Polski start-up ma ładowarkę nowej generacji do aut elektrycznych

– Większość innowacji w ochronie zdrowia w taki czy inny sposób dotyczy osób starszych. Seniorzy z kłopotami zdrowotnymi w naturalny sposób borykają się najczęściej. Dlatego to właśnie oni powinni mieć najwięcej do powiedzenia w tym obszarze. Do tej pory w programie wzięło udział 80 osób w wieku od 50 do 82 lat. Powstało kilka zespołów, które prototypują nowoczesne produkty takie, jak aplikacja Are You OK Today – mówi Mikołaj Gurdała, Innovations Manager w EIT Health InnoStars.

Silver Starters – aplikacja wymyślona przez 82-latka

Jeden z sukcesów programu to aplikacja „Are you Ok Today” stworzona przez holenderskiego 82-latka z myślą o innych seniorach. Mieszkający samotnie Han van Doorn z Holandii jest jednym z absolwentów programu. Czerpiąc z własnych doświadczeń stworzył dostępną już na rynku aplikację „Are you OK Today?”, która monitoruje zużycie energii w mieszkaniu. W przypadku anomalii (np. brak zapalonego światła przez dłuższy czas, niewłączony czajnik itp.) wysyła sygnał do bliskich. W wielu przypadkach to znak, że osoba np. upadła lub uległa wypadkowi domowemu. Aplikacja pozwala zachować seniorom niezależność. Nie wymaga noszenia zegarków, czipów czy żadnych innych urządzeń.

Silver Starters – jak wygląda program?

Silver Starters to warsztaty i szkolenia, dostępne zarówno online, jak i off-line. Szkolenia trwają 8 tygodni.

Silver Starters to warsztaty i szkolenia, dostępne zarówno online, jak i off-line. Źródło: Materiały prasowe

Kursanci otrzymują wsparcie mentorów, którzy pomagają przekształcić pomysły seniorów w projekty biznesowe. Doświadczenie w biznesie nie jest wymagane.

CZYTAJ TEŻ: Pierwszy w pełni naturalny środek ochrony przed promieniami UV

Partnerem programu Silver Starters w Polsce jest Uniwersytet Medyczny w Łodzi, największa uczelnia medyczna w Polsce.

CZYTAJ TEŻ: Polski startup pozwoli „zajrzeć” w komórki serca w trakcie operacji

– Struktura wiekowa populacji zmienia się. Społeczeństwa się starzeją. W ochronie zdrowia jest coraz więcej technologii i innowacji. Jednocześnie jedna z najważniejszych grup odbiorców usług medycznych to seniorzy. Umożliwienie im włączenia się w kreowanie innowacji zdrowotnych i medycznych jest po prostu konieczne. Start-upy i nowe przedsięwzięcia, oparte często na nietypowych programach badawczych czy pomysłach, są bardzo ważnym źródłem zmian w ochronie zdrowia – mówi prof. dr hab. Lucyna Woźniak, prorektor ds. rozwoju nauki i współpracy międzynarodowej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

CZYTAJ TEŻ: Jest polska odpowiedź na zdalną pracę. To biuro na kółkach

W Silver Starters uczestniczą także instytucje z Portugalii (Instytut Pedro Nunes z Coimbry), Włoch (Uniwersytet w Neapolu im. Fryderyka II) oraz Holandii (Leyden Academy z Leyden).

Więcej informacji o programie Silver Starters 2020 i jego polskiej edycji, a także formularz zgłoszeniowy można znaleźć tutaj.

Tutaj z kolei znajdziemy szczegółowy harmonogram polskiej edycji Silver Starters 2020, wraz z planem modułów szkoleniowych.

Więcej o aplikacji „Are you OK today?” znajdziesz tutaj.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Jarosińska-Jedynak: Może POIRytujemy koronawirusa

Firmy mogą już sięgać po unijne pożyczki płynnościowe, bez opłat i odsetek – zachęca ...

Ważna odsłona walki z zatorami płatniczymi

Dziś (1 stycznia 2020 r.) wchodzi w życie ustawa, która ma ograniczyć zatory płatnicze. ...

Wraca temat zmian stawek VAT

Branża sadownicza i producenci soków mogą raczej odetchnąć. Choć prace nad nową matrycą VAT ...

Do elektronicznego rejestru CEIDG wpłynęło minionym roku 109,5 tys. wniosków dotyczących założenia działalności.

Nowych firm mniej, ale za to bardziej cyfrowe 

Prawie o 15 proc. spadła w 2020 r. liczba wniosków dotyczących założenia działalności gospodarczej. ...

Nie każdy może być członkiem zarządu w spółce kapitałowej.

Kto może być członkiem zarządu i rady nadzorczej?

Nie każda osoba może zostać członkiem zarządu spółki lub zasiadać w radzie nadzorczej. Przepisy ...

Jak Chińczycy kupują żywność?

O Chińczykach mówi się, że jedzą wszystko, co ma nogi, a nie jest stołem, ...