Korzystną interpretację otrzymał prowadzący własny gabinet dentysta. Ma wadę słuchu, którą potwierdza orzeczenie o niepełnosprawności. Kupił aparat słuchowy, który jak wyjaśnił jest mu niezbędny do wykonywania usług stomatologicznych. Przedstawił kilka argumentów, wśród nich wskazał, że aparat umożliwia mu komunikację z pacjentami, zwłaszcza z tymi, którzy cierpią na dentofobię (strach przed wizytą u dentysty). Jednym z objawów tej przypadłości jest mówienie bardzo cichym głosem. A przecież podczas zabiegu wszystkie przekazywane informacje muszą być zrozumiałe.

„Bez aparatów słuchowych narażam się na utratę możliwości udzielania usług stomatologicznych, czyli utratę źródła przychodów lub na konsekwencje prawne i finansowe związane z niewłaściwym wykonaniem leczenia” – podkreślił we wniosku dentysta.

Skarbówka w interpretacji nr 0113-KDIPT2-1.4011.23.2024.2.KD potwierdziła, że wydatki na zakup aparatu oraz jego utrzymanie można zaliczyć do kosztów, ponieważ mają związek z prowadzonym przez dentystę biznesem. „Zastosowanie zaawansowanych i innowacyjnych aparatów słuchowych przekłada się na lepszą jakość świadczonych usług oraz zabezpieczenie przychodów w działalności gospodarczej” – wskazano w interpretacji.

Czytaj więcej

Fiskus: dobry słuch pomaga w biznesie, aparat można więc rozliczyć w kosztach