Jest projekt ustawy o kasowym PIT. Kto skorzysta i na jakich warunkach

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt przepisów o kasowym PIT, czyli zasadzie rozliczania przychodu i podatku dopiero po otrzymaniu zapłaty od kontrahenta. Nowa metoda ma wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku.

Od kiedy KSeF będzie obowiązkowy? Ministerstwo Finansów ogłosiło datę

Nowa data uruchomienia obowiązkowego KSeF zakłada etapowe wdrażanie obligatoryjnej e-Faktury. System będzie obowiązkowy od 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł, a dla pozostałych przedsiębiorców od 1 kwietnia 2026 r. - poinformowało w piątek Ministerstwo Finansów.

NSA: rozbijanie płatności na kilka faktur nie zwalnia z limitu 15 tys. zł

Limitu płatności bezgotówkowych, od którego zależy prawo do kosztów nie można obchodzić przez rozbijanie płatności na kilka faktur - wynika z najnowszego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Są nowe informacje w sprawie reformy składki zdrowotnej

W składce zdrowotnej po zmianach nie będzie górnego limitu i możliwości uwzględniania straty - wynika z odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia dla rzecznika praw obywatelskich.

Kasowy PIT będzie oznaczać nowe obowiązki dla firm

Wiceminister finansów zapowiedział wprowadzenie obowiązku ewidencjonowania faktur dokumentujących rozliczane metodą kasową przychody.

Ważna interpretacja skarbówki. Chodzi o Polski Ład i odliczenie składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy, który w związku z wejściem w życie Polskiego Ładu zapłacili na zapas składkę zdrowotną za cały 2022 rok, może dokonać korekty i odliczyć je od podatku.

Wynajęty pokój w kosztach firmy? Skarbówka odpowiedziała

Wydatki na wynajęcie lokalu w mieście, w którym przedsiębiorca wykonuje usługi dla klienta można rozliczyć w podatkowych kosztach.

Ulga na darowizny kościelne dla liniowców? Ekspert: Zaryzykować i skorzystać

Skarbówka wyklucza odliczenie darowizn na działalność charytatywno-opiekuńczą Kościoła Katolickiego przez przedsiębiorców na liniowym PIT. Jej stanowiska nie podzielają eksperci. W sprawie ulgi zapadł też korzystny dla liniowców wyrok sądu.

Sprzedaż za symboliczną złotówkę daje prawo do kosztów

Wydatki na wycieczki i bony oferowane za symboliczną kwotę uczestnikom akcji promocyjnej spółka może rozliczyć w kosztach CIT.

Ministerstwo Finansów przypomina firmom o PIT za 2023 rok

W tym roku po raz pierwszy z usługi Twój e-PIT mogą korzystać również osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej. Z rozliczenia mogą korzystać także osoby z zawieszoną działalnością gospodarczą - przypomina Ministerstwo Finansów.

Ustawa deregulacyjna rozszerzy katalog kosztów w ramach ulgi B+R

W ustawie deregulacyjnej znalazł się zapis, który pozwoli spółkom w ramach ulgi B+R odliczać wydatki na opinie i ekspertyzy niezależnie od tego, kto je sporządza.

Część przedsiębiorców straci na reformie składki zdrowotnej. Co mogą zrobić?

Po wprowadzeniu zapowiadanych przez rząd zmianach w składce zdrowotnej część przedsiębiorców zapłaci do ZUS dużo więcej niż teraz.

Zmiany w KSeF: tylko e-faktury będzie można zaliczać w koszty

Ministerstwo Finansów opublikowało na swojej stronie projekt rozwiązań prawnych obejmujący zmiany w zakresie obowiązkowego e-fakturowania w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF).

Sąd: przyjęcie aportu ogranicza czasowo możliwość skorzystania z estońskiego CIT

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu rozstrzygnął spór o okres karencji do skorzystania z tzw. estońskiego CIT po otrzymaniu aportu.

Nowy wyjątek od zakazu amortyzacji. Skarbówka potwierdza

Przedsiębiorca może amortyzować domek mobilny i zaliczać odpisy do kosztów uzyskania przychodów. Potwierdza to interpretacja podatkowa.

Aparat słuchowy w kosztach firmy? Fiskus wydał interpretację

Skarbówka potwierdziła w interpretacji, że przedsiębiorca może rozliczyć w kosztach wydatki na aparat słuchowy, dzięki któremu może się porozumiewać z klientami.

To już ostatni dzwonek na złożenie CIT-8 za 2023 rok

Najpóźniej 2 kwietnia spółki z o.o., akcyjne czy komandytowe muszą złożyć deklarację CIT-8 i zapłacić podatek za 2023 r.

NSA: wypłata za nadgodziny dla byłego pracownika w ramach ugody podlega PIT

Pieniądze wypłacone byłemu pracownikowi za nadgodziny na podstawie ugody sądowej nie są zwolnione z PIT - wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.