John G. Ruggie Wydarzenia Gospodarcze

John G. Ruggie: Odpowiedzialne działanie firm przestało być kwestią wyboru

Musimy znaleźć sposób na prowadzenie biznesu, który wspiera zrównoważone społecznie rynki.

ZDROWIE

Świat po nadejściu czarnego łabędzia

Europejski Kongres Gospodarczy pobił rekordy

Szesnasta edycja EKG w Katowicach była absolutnie rekordowa pod względem liczby wydarzeń i obecnych gości. Natomiast motywem wiodącym stało się bezpieczeństwo – Europy i Zachodu. Pojmowane pod względem czytso militarnym, ale także energetycznym, przemysłowym czy technologicznym – mówi Wojciech Kuśpik, prezes PTWP, inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Projekt jądrowy otwarty dla polskich firm

Przy budowie elektrowni jądrowej chcemy w jak najszerszym zakresie współpracować w polskimi firmami. Mocno zaangażowaliśmy się również w proces kształcenia kadr dla polskiego atomu – mówi Leszek Hołda, prezes firmy Bechtel w Polsce.

Oczekujemy powrotu do projektów inwestycyjnych

Mamy nadzieję, że pozytywna zmiana wizerunku Polski jako rynku przełoży się na większe zainteresowanie i apetyt na inwestowanie w papiery skarbowe przez inwestorów instytucjonalnych, a przez to banki przesuną się w kierunku finansowania gospodarki realnej - mówi Michał Mrożek, wiceprezes zarządu ING Banku Śląskiego.

Regulacje wspierają ochronę klimatu

Polska na zieloną zmianę ma wielkie środki z Krajowego Planu Odbudowy. Firmy powinny się nauczyć korzystania z dostępnych instrumentów.

„Rzeczpospolita” po raz drugi przyznała Orły ESG

Kapituła, w skład której wchodziły uznane autorytety ekonomiczne i gospodarcze, uhonorowała firmy wykazujące się szczególną aktywnością i konsekwencją w obszarze wdrażania zasad ESG.

W stronę domykania obiegu zasobów

Jednym z kluczowych działań dla ograniczenia ilości odpadów jest wdrażanie w praktyce promowanej przez Unię Europejską zasady 3R: reduce-reuse-recycle.

Paliwa w obliczu transformacji

Unia Europejska postawiła na odchodzenie od paliw kopalnych. Dla graczy tego rynku oznacza to nowe, poważne wyzwania. Jak firmy na nie odpowiadają?

Ford oferuje nowości, ale i kultowe modele

Produkujemy użytkowe i osobowe auta elektryczne, ale upewniamy się też, że cały łańcuch dostaw jest czysty - mówi Attila Szabó, dyrektor zarządzający i prezes zarządu Ford Polska.

Obserwujemy olbrzymie zainteresowanie generatywną sztuczną inteligencją

Polska ma szansę wskoczyć do pociągu AI. Może na tym skorzystać i zbudować przewagę nad innymi – mówi Jan Kleczkowski, członek kierownictwa polskiego oddziału Microsoft.

Orlen rozwija wodór

Pracujemy zarówno nad wdrożeniem najnowocześniejszych technologii produkcji paliwa wodorowego w naszym koncernie jak i nad jego dystrybucją. Budujemy kolejne stacje wodorowe w kraju – mówi Grzegorz Jóźwiak, dyrektor Biura Technologii Wodorowych i Paliw Syntetycznych w koncernie Orlen.

Modernizacja budynków powinna być priorytetem

W Polsce mamy kilka milionów budynków, które muszą być zmodernizowane przede wszystkim pod kątem efektywności energetycznej. To nie tylko kwestia oszczędności energii, lecz zdrowia Polaków – mówi Aleksandra Stępniak, Public Affairs Menager, Velux Polska.

Firmy przyspieszają transformację energetyczną

Coraz więcej firm chce przeprowadzać transformację energetyczną. Częściowo wynika to z ich chęci, a częściowo są przymuszone przez finalnych konsumentów, którzy oczekują zielonych produktów i zerowego udziału gazów cieplarnianych – mówi Tomasz Zadroga, wiceprezes Respect Energy.

Rynek kapitałowy potrzebuje strategii

Rynek kapitałowy jest niezbędny dla finansowania nowoczesnej, innowacyjnej gospodarki – mówi Maciej Trybuchowski, prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.

Firmy rodzinne siłą gospodarki

- Jedną z największych zalet firm rodzinnych jest elastyczność. Decyzje są podejmowane szybko, bez zbędnych procedur. To daje im przewagę na rynku – mówi Przemysław Mitraszewski, dyrektor ds. relacji zewnętrznych LPP.

4,3 mld euro dla firm i samorządów

To jest nasza oferta w regionach – mówi Paweł Chorąży, dyrektor zarządzający pionem funduszy europejskich w BGK.

Zielony Ład wzmocni konkurencyjność UE

Rola sektora bankowego jest taka, aby sfinansować czy współfinansować transformację – mówi Bartosz Kublik, wiceprezes zarządu kierujący pracami zarządu Banku Ochrony Środowiska.

Globalne wyzwania pod lupą w Poznaniu

Szanse dla świata dzięki sztucznej inteligencji oraz scenariusze wydarzeń w Ukrainie i w innych zapalnych punktach globu – to szerokie spektrum tematów zostanie poruszone na Impact’24 w Poznaniu.

Debata o przyszłości Polski

W jakich kierunkach będzie się rozwijała gospodarka naszego kraju w najbliższych latach i w kolejnych dekadach uczestnictwa we wspólnym europejskim rynku? O tym będą dyskutować uczestnicy panelu „Wielki biznes – następne 20 lat w Unii” drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego.