Przedłużająca się pandemia wciąż wywiera duży wpływ na rynek pracy.
Wyniki 42. edycji badania Monitor Rynku Pracy, przeprowadzonego przez Randstad we współpracy z Instytutem Badań Pollster, pokazują, że pracownicy boją się utraty pracy i nie najlepiej oceniają szanse na znalezienie nowej posady.
– Chyba, że mowa o sektorze IT – zaznacza Magdalena Rogóż z firmy Kodilla.com.
Hotelarstwo znokautowane
Hotelarstwo i gastronomia oraz IT to branże, które pokazują, jak różne efekty dla sytuacji pracowników przyniósł pandemiczny kryzys. Łukasz Komuda, ekspert ds. rynku pracy z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, wskazuje, że pierwszy z wymienionych sektor został właściwie znokautowany przez lockdown. Podczas gdy telekomunikacja i IT nie tylko przeszły przez turbulencje suchą stopą, ale wręcz zyskały ze względu na zwiększone zapotrzebowanie biznesu na takie usługi, głównie ze względu na konieczność pracy zdalnej.
CZYTAJ TEŻ: Pracownicy tych zawodów zmienią branżę. Na IT
Przepaść pomiędzy skrajnościami widać niemal w każdym aspekcie badania Randstad. Jednak najbardziej jest to widoczne, gdy przyjrzymy się wynagrodzeniom. Pracownicy sektora IT najrzadziej sygnalizowali bowiem obniżki pensji (taki fakt odnotowało 44 proc. respondentów), najczęściej – podwyżki (aż 47 proc. badanych). Byli też najbardziej zadowoleni z poziomu zarobków.
Coraz więcej programujących
Co ciekawe, mimo trudnej sytuacji liczba osób, które rozpoczęły szkolenia z programowania, nie tylko nie zmalała, ale nawet wzrosła w stosunku do lat ubiegłych.
– Do osób, które zdecydowały się przebranżowić – ze względu na chęć zmiany kariery – dołączyły bowiem także te, które ze względu na lockdown straciły możliwość zarobku. Wśród nich bywali np. piloci wycieczek, zawodowi muzycy czy aktorzy – mówi ekspertka z Kodilla.com.
Rynek pracy – optymizm spada
W ostatnim kwartale 2020 r. spadł optymizm w kwestii szans na znalezienie nowej posady (w ciągu kolejnych 6 miesięcy). Jakiejkolwiek szanse widzi obecnie 79 proc. badanych (spadek o 5 p.p. w porównaniu do III kwartału), a na znalezienie pracy – tak samo dobrej lub lepszej – już tylko 55 proc. (spadek z 62 proc.). Najmocniejsi pod tym względem czują się pracownicy ochrony (szansę na znalezienie jakiejkolwiek nowej pracy widzi 88 proc. ochroniarzy, a na lepszą niż obecna 62 proc.), transportu i logistyki (analogicznie 85 proc. i 56 proc.) oraz budownictwa (83 proc. i 66 proc.).
CZYTAJ TEŻ: Kiedy pracownicy wrócą do biur? Wkrótce, ale…
Jak wynika z badania pracę w sześciu miesiącach poprzedzających sondaż zmieniło 23 proc. respondentów. To o 3 punkty procentowe więcej w porównaniu do III kwartału ub.r.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.