Nowa praca? Optymizm spada. Króluje IT

Rynek pracy cierpi przez pandemię.
Rynek pracy - branża IT trzyma się dobrze. Źródło: Adobe Stock

Przedłużająca się pandemia wciąż wywiera duży wpływ na rynek pracy.

Wyniki 42. edycji badania Monitor Rynku Pracy, przeprowadzonego przez Randstad we współpracy z Instytutem Badań Pollster, pokazują, że pracownicy boją się utraty pracy i nie najlepiej oceniają szanse na znalezienie nowej posady.

– Chyba, że mowa o sektorze IT – zaznacza Magdalena Rogóż z firmy Kodilla.com.

Hotelarstwo znokautowane

Hotelarstwo i gastronomia oraz IT to branże, które pokazują, jak różne efekty dla sytuacji pracowników przyniósł pandemiczny kryzys. Łukasz Komuda, ekspert ds. rynku pracy z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, wskazuje, że pierwszy z wymienionych sektor został właściwie znokautowany przez lockdown. Podczas gdy telekomunikacja i IT nie tylko przeszły przez turbulencje suchą stopą, ale wręcz zyskały ze względu na zwiększone zapotrzebowanie biznesu na takie usługi, głównie ze względu na konieczność pracy zdalnej.

CZYTAJ TEŻ: Pracownicy tych zawodów zmienią branżę. Na IT

Przepaść pomiędzy skrajnościami widać niemal w każdym aspekcie badania Randstad. Jednak najbardziej jest to widoczne, gdy przyjrzymy się wynagrodzeniom. Pracownicy sektora IT najrzadziej sygnalizowali bowiem obniżki pensji (taki fakt odnotowało 44 proc. respondentów), najczęściej – podwyżki (aż 47 proc. badanych). Byli też najbardziej zadowoleni z poziomu zarobków.

Coraz więcej programujących

Co ciekawe, mimo trudnej sytuacji liczba osób, które rozpoczęły szkolenia z programowania, nie tylko nie zmalała, ale nawet wzrosła w stosunku do lat ubiegłych.

– Do osób, które zdecydowały się przebranżowić – ze względu na chęć zmiany kariery – dołączyły bowiem także te, które ze względu na lockdown straciły możliwość zarobku. Wśród nich bywali np. piloci wycieczek, zawodowi muzycy czy aktorzy – mówi ekspertka z Kodilla.com.

Rynek pracy – optymizm spada

W ostatnim kwartale 2020 r. spadł optymizm w kwestii szans na znalezienie nowej posady (w ciągu kolejnych 6 miesięcy). Jakiejkolwiek szanse widzi obecnie 79 proc. badanych (spadek o 5 p.p. w porównaniu do III kwartału), a na znalezienie pracy – tak samo dobrej lub lepszej – już tylko 55 proc. (spadek z 62 proc.). Najmocniejsi pod tym względem czują się pracownicy ochrony (szansę na znalezienie jakiejkolwiek nowej pracy widzi 88 proc. ochroniarzy, a na lepszą niż obecna 62 proc.), transportu i logistyki (analogicznie 85 proc. i 56 proc.) oraz budownictwa (83 proc. i 66 proc.).

CZYTAJ TEŻ: Kiedy pracownicy wrócą do biur? Wkrótce, ale…

Jak wynika z badania pracę w sześciu miesiącach poprzedzających sondaż zmieniło 23 proc. respondentów. To o 3 punkty procentowe więcej w porównaniu do III kwartału ub.r.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Samoizolacja za zgodą pracodawcy.

Czy pracownik może sam zdecydować o samoizolacji?

Często pracodawcy i pracownicy mają dylemat, co zrobić w sytuacji, gdy pracownik miał kontakt ...

Polski startup Codility z finansowaniem londyńskich inwestorów

Platforma technologiczna Codility ogłosiła zamknięcie rundy inwestycyjnej. Polski startup pozyskał 22 mln dol. Codility ...

Koronawirus. Jak pomóc eksporterom – praktyki z Chin

Chiński rząd obniżył podatki dla tamtejszych eksporterów, aby  na globalnym rynku stali się bardziej ...

Zasiłek opiekuńczy dla rodziców uczniów wrócił, ale na krótko

W pierwszych tygodniach roku szkolnego, zdecydowana większość rodziców dzieci w wieku szkolnym zastanawia się, ...

Od prywaciarza do biznesmena

W Polsce działa około miliona firm rodzinnych, które stanowią 60 proc. małych i średnich ...

Koronawirus a biznes, pytania i odpowiedzi: odroczenie podatku od nieruchomości

Czy firma może wystąpić o odroczenie terminu płatności podatku od nieruchomości pomimo, że gmina ...