CloudFerro z kontraktem dla niemieckiej agencji kosmicznej

Zdjęcie satelitarne Berlina wykonane w ramach programu Copernicus
fot. Copernicus Data

CloudFerro będzie rozwijać platformę udostępniającą dane z obserwacji Ziemi. Polska firma dołącza bowiem do projektu w ramach programu Copernicus.

Federalne Ministerstwo Transportu i Infrastruktury Cyfrowej w ramach działalności Niemieckiej Agencji Kosmicznej (Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt, DLR) rozwija krajową platformę udostępniającą dane z obserwacji Ziemi (CODE-DE).

Projekt ten będzie także realizować polska firma CloudFerro. Zajmuje się ona dostarczaniem usług związanych z chmurą obliczeniową. W realizacji kontraktu będzie jej pomagać jako podwykonawca firma Erteco Technologies.

CZYTAJ TAKŻE: Polska firma w elitarnym gronie

– Jesteśmy dumni z rozpoczęcia współpracy z DLR, czyli niemieckim odpowiednikiem NASA. CODE-DE będzie piątą wielkoskalową platformą działającą w naszym środowisku chmurowym – mówi Maciej Krzyżanowski, prezes CloudFerro.

CloudFerro już udostępnia chmurę dla dwóch z pięciu europejskich platform DIAS: CREODIAS i WEkEO. A także chmurę prywatną dla Copernicus Climate Data Store.

Z Copernicusem co najmniej do 2022 roku

Platforma CODE-DE zapewnia dostęp do danych i usług Copernicus w Niemczech (https://code-de.org/) od początku 2017 roku. Umożliwia przetwarzanie danych z obserwacji Ziemi pozyskiwanych w ramach europejskiego programu Copernicus. Umowa z CloudFerro została podpisana do końca 2022 roku. Ma opcję przedłużenia o kolejne dwa lata.

Dostęp do platformy CODE-DE będzie nadal bezpłatny dla administracji rządowej i ośrodków naukowych.

– Użytkownicy CODE-DE wkrótce będą mogli korzystać z synergii z innymi platformami DIAS zarządzanymi przez Komisję Europejską – mówi dr Michael Schmidt, przedstawiciel CODE-DE w DLR. – Zapewni to większą elastyczność i skalowalność danych. Z pewnością ta różnica będzie zauważalna – podkreśla.

– W ramach tego projektu CloudFerro utworzy w Niemczech kolejny hub, służący do przechowywania danych CODE-DE. Użytkownicy w Niemczech i za granicą będą mieli dostęp do wydajnej i niezawodnej platformy chmurowej, łączącej dostęp do danych z obserwacji Ziemi z elastycznym ich przetwarzaniem – wyjaśnia Maciej Krzyżanowski.

Sztuczna inteligencja i programy szkoleniowe

CODE-DE umożliwia użytkownikom dostęp do danych satelitarnych i innych informacji. Dane dostarczają Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) i Komisja Europejska w ramach projektu Copernicus.

Platforma to także bezpieczne środowisko pracy do przechowywania prywatnych danych i zintegrowanego przetwarzania w celu generowania różnego rodzaju analiz. Pozwala także na publikację i ponowne wykorzystanie wygenerowanych produktów jako usług sieciowych. Platforma umożliwia stosowanie technologii sztucznej inteligencji (AI). Jest również obszernym helpdeskiem oraz zawiera programy szkoleniowe.

CZYTAJ TAKŻE: Nanoxo i jego innowacyjna technologia z inwestorem

CODE-DE od 2017 roku jest obsługiwany przez centrum danych teledetekcyjnych niemieckiego centrum lotniczego (DLR-DFD). Ta współpraca potrwa do końca I kwartału 2020 r. Nowa wersja CODE-DE, wykorzystująca osiągnięcia i doświadczenia z pierwszej fazy operacyjnej uzupełniona o nowe funkcjonalności, będzie realizowana od 1 kwietnia 2020 roku.

– Wybór CloudFerro w przetargu dotyczącym niemieckiej platformy udostępniającej dane satelitarne jest kolejnym potwierdzeniem naszej rosnącej pozycji w Europie – akcentuje Maciej Krzyżanowski.

– Nasza chmura jest elastyczna, niezawodna i gotowa na wszelkie wyzwania związane z przetwarzaniem dużych ilości danych. Z przyjemnością realizujemy założenia Komisji Europejskiej dotyczącymi programu Copernicus i projektów DIAS. W CODE-DE mamy zamiar osiągnąć efekt synergii i wykorzystać wiedzę, doświadczenie i metody przetwarzania danych wypracowane podczas zarządzania platformą CREODIAS – podsumowuje prezes CloudFerro.

fot. CloudFerro

CloudFerro jest polskim dostawcą infrastruktury chmurowej jako usługi (IaaS). Firmę założyła w 2015 roku grupa doświadczonych menedżerów z branży IT i telekomunikacyjnej.

CloudFerro specjalizuje się w platformach do przechowywania, przetwarzania i rozpowszechniania dużych ilości danych. Obecne zasoby obsługiwanych przez firmę danych przekraczają 16PB.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polski startup pozwoli „zajrzeć” w komórki serca w trakcie operacji

Polski startup Heart Guard opracowuje technologię, która pozwoli chirurgom kontrolować stan serca w trakcie ...

Rynek pracy zachowuje się teraz spokojniej niż podczas pierwszej fali pandemii koronawirusa.

Rynek pracy – podczas drugiej fali pandemii jest spokojniej

Na drugą falę pandemii na rynku pracy pracodawcy reagują dużo spokojniej niż wiosną i ...

Gdynia szykuje się do E(x)plory Week 2019

Gdynia E(x)plory Week promuje nowe technologie i naukę. To okazja także dla start-upów i ...

Kraina św. Mikołaja nie tylko na święta, czyli czym kusi rynek fiński

Finlandia to nie tylko Laponia. To również ciekawy rynek eksportowy, o którym polskie firmy ...

22 startupy ze wsparciem od PARP

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła listę startupów, które otrzymały wsparcie w kwocie do miliona ...

Wiele sposobów, aby trafić na EXPO 2020 w Dubaju

Misje handlowe, sponsoring, stoiska na targach – to propozycje dla firm, które chcą wykorzystać ...