Sytuacja MŚP po roku pandemii. Na co można liczyć?

Przedsiębiorcy z sektora MŚP mogą liczyć na wsparcie rozwijających się fintechów. A to dopiero początek innowacyjnej hossy.

Publikacja: 17.03.2021 09:47

Sytuacja MŚP po roku pandemii. Na co można liczyć?

Foto: Sytuacja polskiego sektora MŚP jest trudna. Przedsiębiorcy zmagają się z obostrzeniami w prowadzeniu biznesów. Źródło: Adobe Stock

Szczególnie mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) odczuwają cyklicznie powracające obostrzenia sanitarne i nadal obowiązujące ograniczenia w działalności gospodarczej. Trudności w uzyskaniu wsparcia ze strony państwa okazały się tylko jedną stroną medalu. Znacząca część firm nie może liczyć również na tradycyjny sektor bankowy. Z odsieczą przychodzą jednak międzynarodowe fundusze i… fintechy.

Problemy mniejszych graczy

Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego sytuacja finansowa najmniejszych firm znacznie ucierpiała względem roku 2019. Skok niestabilnych wskaźników tylko w przypadku mikrofirm, a więc zatrudniających do 9 pracowników, wzrósł z 5 proc. do aż 21 proc. Nieco większe przedsiębiorstwa (od 10 do 49 pracowników) notowały jeszcze bardziej odczuwalny spadek płynności finansowej — z 4 proc. aż 24 proc. W całym segmencie mikroprzedsiębiorstw ponad połowa, bo 53 proc. firm oraz 56 proc. małych działalności deklaruje znaczące trudności z uzyskaniem kredytu od tradycyjnych instytucji finansowych. Powód? Przede wszystkim bariery w prowadzeniu biznesu.

CZYTAJ TEŻ: Restrukturyzacja – coraz mniej czasu dla MŚP

Pomijając kwestię pandemii i obostrzeń sanitarnych, najbardziej uciążliwymi bolączkami mikro oraz małych przedsiębiorstw są rosnące koszty zatrudnienia pracowników, zakupu surowców, a także niewystarczające środki na rozwój i innowacje. Szczególnie ten ostatni aspekt jest istotny z punktu widzenia polskich realiów. Regionalny segment MŚP raczej stara się w ogóle utrzymać na powierzchni, aniżeli rozwijać swoją ofertę, co potwierdzają styczniowe raporty Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Analitycy z Luksemburga zbadali sytuację zarówno spółek amerykańskich, jak i przedsiębiorców działających w Europie. Wyniki na pierwszy rzut oka — nie napawają optymizmem.

Inwestowanie z covidem w tle

Według przytaczanych przez Polski Instytut Ekonomiczny wyników badań EBI, amerykańskie i europejskie firmy w bardzo podobny sposób inwestują swoje środki, a znaczące różnice zaobserwowano dopiero w przypadku poszczególnych regionów Starego Kontynentu. Dla przykładu, kraje Europy Zachodniej i Północnej wyraźnie stawiają na aktywa niematerialne, czyli m.in. wzmacnianie kapitału organizacyjnego. Diametralnie inną strategię przyjęły państwa regionu środkowo-wschodniego. W dobie koronawirusa ponad połowa firm działających w Czechach i Chorwacji deklarowała zmniejszenie jakichkolwiek inwestycji, chociaż w Polsce i Rumunii trend był wyraźnie słabszy — odpowiednio 38,9 proc. oraz 38,6 proc. (4. i 3. najniższy wskaźnik w całej Europie).

Cyfryzacja sektora MŚP

Najbardziej odczuwalnym trendem była jednak cyfryzacja przedsiębiorstw. Polski Instytut Ekonomiczny podaje, że tylko duńskie firmy aż w 67,7 proc. deklarowały zwiększenie istoty nowych technologii nie tylko w obliczu pandemii, ale również w dłuższej perspektywie. Średnia unijna z kolei wynosi 50,4 proc., a pod kreską ponownie znalazły się kraje środkowo-wschodnie (z wyjątkiem Węgier i Litwy). Rekordowo niski wskaźnik nastroju na digitalizację ma Słowacja (18 proc.) i Estonia (18,6 proc.), choć na tym tle o wiele lepiej wypada Polska z 9. najniższą pozycją w Unii (43,8 proc.). Obawy? Kolejne rozwarstwienie już nie tylko pomiędzy regionami w danym kraju, ale również pogłębienie różnic w kwestii cyfryzacji oraz wprowadzania innowacji w całej strukturze unijnej. Nieco nadziei daje jednak rozwój fintechów oraz Fundusze Norweskie.

Jednak rozwój?

W dobie problemów MŚP z uzyskaniem kredytów od tradycyjnych instytucji to właśnie trend digitalizacji może uratować mniejszych przedsiębiorców. Według raportów Million Insights w skali globalnej rynek platform cyfrowych specjalizujących się we wsparciu finansowania firm ma osiągnąć wartość 15,3 mld dolarów do końca 2026 r. Tylko w Europie pandemia zdynamizowała zainteresowanie fintechami aż o 72 proc. Spółki łączące świat finansów z technologiami to szczególnie kuszące rozwiązanie dla działalności z branży logistycznej, budownictwa, a także FMCG, czyli tzw. dóbr szybkozbywalnych. Konkretnie segment MŚP z kolei może liczyć na zastrzyk gotówki współfinansowany przez Fundusze Norweskie.

CZYTAJ TEŻ: Trzy nowe portale dla MŚP. Mogą pomóc w biznesie

Według zapowiedzi Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej dziewięćdziesiąt małych i średnich działalności może liczyć na wsparcie w ramach konkursu “Rozwój przedsiębiorczości i innowacje”. Szanse na uzyskanie wsparcia z programu współtworzonego przez Fundusze Norweskie mają przede wszystkim firmy działające na rzecz zielonej transformacji, technologii poprawiających jakość życia oraz tzw. niebieskich technologii, czyli rozwoju obszarów morskich i śródlądowych. Ponadto, na wsparcie mogą liczyć przedsiębiorstwa kierowane przez kobiety. Wartość grantów? Dokładnie 60 mln euro.

CZYTAJ TEŻ: Spadek sprzedaży wciąż dużą bolączką w sektorze MŚP

Pomimo pandemicznego letargu, statystycznie wątpliwej sytuacji finansowej MŚP oraz braku konkretnych informacji o odmrożeniu gospodarki, dla mniejszych przedsiębiorstw pojawia się przysłowiowe światełko w tunelu. Jeśli zarówno branża fintechowa, trend digitalizacji, jak i międzynarodowe fundusze będą promowane wśród krajowych przedsiębiorców, mamy szansę na wybicie się z covidowego zastoju.

Autor jest przewodniczącym rady nadzorczej polskiego fintechu Provema.

Biznes
Planujesz sukcesję firmy? Kiedy fundacja rodzinna jest korzystnym rozwiązaniem dla firmy rodzinnej?
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Biznes
Czym nas zaskoczy program EKO-RENTIER i kto skorzysta?
Biznes
Z coraz droższego sprzątania nie można zrezygnować
Biznes
Państwo stawia ma mikro, małych i średnich przedsiębiorców (MŚP)
Biznes
Koniec samopasu lombardowego. Będą nowe obowiązki dla firm lombardowych
Biznes
Przedsiębiorstwa jedno po drugim padają ofiarą cyber-wymuszeń