Szczepienia w zakładach pracy – można się zgłaszać

Pracodawcy mogą już zgłaszać chęć organizacji szczepień w zakładzie pracy. Jednym z warunków jest posiadanie 300 osób chętnych do przyjęcia szczepienia. Nie muszą to być jednak tylko pracownicy, ale także ich rodziny.

Publikacja: 07.05.2021 10:54

Szczepienia w zakładach pracy – można się zgłaszać

Foto: Szczepienia w zakładach pracy. Zapisy ruszyły od 4 maja br. Źródło: Adobe Stock

Współpraca przedsiębiorstw w zakresie szczepień odbywa się z wybranym podmiotem wykonującym działalność leczniczą, który zgłoszono do Narodowego Funduszu Zdrowia, jako punkt szczepień.

Szczepienia w zakładach pracy – kto może skorzystać?

Do programu szczepień w zakładzie pracy mogą zgłosić się:

  • pojedynczy pracodawcy;
  • grupy pracodawców (zlokalizowani w tym samym budynku lub strefie przemysłowej, grupa kapitałowa itd.);
  • samorząd zawodowy  lub  stowarzyszenie branżowe;
  • szkoły wyższe (w zakresie szczepienia pracowników i studentów, którzy ukończyli 18 lat).

O terminie rozpoczęcia szczepień w zakładzie pracy decydować ma kolejność zgłoszeń. Data rozpoczęcia szczepień w zakładach pracy będzie zależeć od dostępności szczepionek.

CZYTAJ TEŻ: Testy i szczepionki na koronawirusa z 0 proc. VAT

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na swej stronie udostępnia (od 4 maja 2021 r.) formularz, który powinni wypełnić przedsiębiorcy, który są chętni do wzięcia udziału w programie. W formularzu zakład pracy podaje liczbę osób, które są chętne do zaszczepienia się w zakładzie pracy (bez konieczności podawania ich danych osobowych). Liczba zgłoszonych osób to minimum 300. Górnego limitu nie ma. Szczepienie wszystkich chętnych osób powinno zająć maksymalnie 5 dni. Pracownicy zostaną zaszczepieni szczepionką dostępną w danym terminie w punkcie szczepień. Rekomendowane dni szczepień: to sobota, niedziela i poniedziałek  (oraz dodatkowe dwa dni, w sytuacji dużej liczby zgłoszeń w zakładzie pracy do szczepień).

CZYTAJ TEŻ: Czy trzeba płacić podatek od szczepionki na grypę?

Oprócz pracowników zatrudnionych u pracodawcy na umowę o pracę w ramach programu mogą zostać zaszczepione w zakładzie pracy osoby współpracujące (zatrudnione na umowach cywilnoprawnych lub prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą), członkowie samorządów branżowych i zawodowych, członkowie rodzin ww. osób.

Co z umówionym terminem szczepienia w innym miejscu?

Część osób, które chcą zaszczepić się w zakładzie pracy może mieć już wyznaczony termin w innym punkcie szczepień. W takiej sytuacji możliwe jest zastosowanie jednego z dwóch rozwiązań:

1 – jeżeli pracownik ma umówiony termin szczepienia w punkcie szczepień poza zakładem pracy i wypada on wcześniej niż termin szczepienia w zakładzie pracy to zaszczepi się w terminie wcześniejszym, poza zakładem pracy;

2 – jeżeli termin w zakładzie pracy jest wcześniejszy niż uprzednio wydany w tradycyjnym punkcie szczepień, pracownik szczepi się w zakładzie pracy, a termin zostanie  automatycznie anulowany w momencie wystawienia elektronicznej karty szczepień.

Nieobecność w pracy po szczepieniu

Decyzja czy pracodawca da pracownikowi dzień wolny po szczepieniu jest indywidualną decyzją każdego przedsiębiorstwa. Pracodawca może uznać nieobecność pracownika w pracy w związku z przyjęciem szczepienia za usprawiedliwioną. Decyzję podejmuje przedsiębiorca i to od jego woli zależy zwolnienie pracownika od pracy w związku z przyjęciem szczepienia przeciw COVID-19. Zwolnienie od pracy może nastąpić zarówno z prawem, jak i bez prawa, do zachowania wynagrodzenia i to również jest decyzja leżąca w gestii pracodawcy.

Współpraca przedsiębiorstw w zakresie szczepień odbywa się z wybranym podmiotem wykonującym działalność leczniczą, który zgłoszono do Narodowego Funduszu Zdrowia, jako punkt szczepień.

Szczepienia w zakładach pracy – kto może skorzystać?

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Materiał partnera
Eksperci z SAPERE dołączyli do EY
Materiał Promocyjny
Zrównoważony transport miejski w Polsce Wschodniej: program Fundusze Europejskie
Materiał Promocyjny
AI w szkoleniach językowych dla pracowników
Materiał partnera
Rozgrywka o fotel lidera w produkcji żywności zrównoważonej już trwa
Biznes
Planujesz sukcesję firmy? Kiedy fundacja rodzinna jest korzystnym rozwiązaniem dla firmy rodzinnej?
Materiał Promocyjny
Politechnika Śląska uruchamia sieć kampusową 5G
Biznes
Czym nas zaskoczy program EKO-RENTIER i kto skorzysta?
Biznes
Z coraz droższego sprzątania nie można zrezygnować