Z inicjatywą rozwiązania problemu wyszły towarzystwa ubezpieczeniowe - oferują one rozszczerzenie pakietu polisy o tzw. ubezpieczenie GAP. GAP pokrywa różnicę w cenie, jaką właściciel zapłacił za pojazd, czyli wartością z faktury zakupu, a wartością rynkową pojazdu z dnia szkody. 

Posiadając ubezpieczenie GAP, zamrażamy wartość pojazdu i tym samym zyskujemy gwarancję, że w przypadku szkody nasz samochód będzie dla ubezpieczyciela wart tyle, ile w dniu zakupu.

– Przyjmijmy, że kupiliśmy fabrycznie nowy pojazd o wartości 97 tys. zł, który ubezpieczamy w zakresie Autocasco i trzyletnim GAP. W trzecim roku pojazd został skradziony. Z tytułu ubezpieczenia AC otrzymamy odszkodowanie równe wartości pojazdu ustalonej na dzień zdarzenia, przyjmijmy kwotę 60 tys. zł. Dzięki rozszerzeniu o ubezpieczenie GAP otrzymamy dodatkowe świadczenie, które pokryje różnicę – wskazuje ekspert Unilink, Maciej Łoboz. – Co ważne, ubezpieczenie GAP dostępne jest zarówno dla samochodów nowych, jak i używanych. Nie ma znaczenia także forma finansowania zakupu auta, a więc to, czy kupiono je za gotówkę, pożyczkę czy w ramach leasingu – dodaje.

Ubezpieczenie obowiązuje w przypadku kradzieży, szkody z winy właściciela samochodu, ale także całkowitego uszkodzenia pojazdu z winy osoby trzeciej. Towarzystwa ubezpieczeniowe podpowiadają iż dodatkowym ubezpieczeniem powinni zainteresować się właściciele marek samochodów, które cieszą się największym zainteresowaniem wśród złodziei. Potęguje to fakt iż nowe pojazdy są obecnie droższe o ok. 20 proc. w porównaniu z cenami z ostatnich dwóch lat, problemem jest także czas oczekiwania na samochody z salonu, który wydłuża się ze względu na trudności z dostawami oraz braki w komponentach. 

Jak kształtuje się koszt wykupienia GAP? Ceny zostały porównane dla najchętniej kupowanych modeli w tym roku - Dacia Duster, Kia Sportage, Toyata Yaris: za roczną polisę dla Dacii Duster zapłacimy najmniej, bo 800 zł. Takie samo ubezpieczenie dla Toyoty Yaris to koszt rzędu 880 zł. Najwięcej, bo 900 zł, kosztuje polisa dla Kii Sportage.