153 mln zł na innowacje dla małych i średnich firm ze Śląska

Źródło: Adobe Stock

Śląskie Centrum Przedsiębiorczości rozpoczyna dziś jeden z najbardziej popularnych konkursów o dotacje z regionalnego programu operacyjnego na lata 2014-2020.

To już piąty nabór wniosków w konkursie, w którym firmy z regionu mogą zainwestować w rozwój technologiczny poprzez wprowadzenie na rynek nowych produktów i usług. Projekty mają służyć rozwojowi Śląska. Dlatego w konkursie mogą brać udział przedsiębiorstwa prowadzące działalność gospodarczą na terenie województwa śląskiego. Mogą one zaprezentować pomysły z różnych dziedzin. Dotychczas udało się dofinansować 500 projektów m.in. z zakresu medycyny, ICT, budownictwa czy energetyki. Dodatkowe punkty za realizację uzyskają jednak tylko przedsięwzięcia wpisujące się w tzw. regionalne inteligentne specjalizacje. A na Śląsku są nimi: medycyna, energetyka, technologie informacyjno-komunikacyjne, zielona gospodarka i przemysły wschodzące.

Szerszy katalog kosztów

– Dzięki środkom z regionalnego programu operacyjnego na lata 2014-2020 oferujemy firmom z regionu kompleksowe wsparcie na różnych etapach rozwoju inwestycji. Zacząć można od funduszy na badania, służące wprowadzeniu i wykreowaniu zupełnie nowych rozwiązań, produktów, które wymagają wcześniejszych testów, wykonania analiz czy ekspertyz. Natomiast aktualnie oferujemy wsparcie kolejnego kroku – wprowadzenia na rynek innowacyjnego produktu czy usługi w ramach najbardziej oczekiwanego przez przedsiębiorców działania 3.2 Innowacje w MŚP. W stosunku do poprzednich konkursów rozszerzyliśmy katalog kosztów kwalifikowanych. Nowość to możliwość dofinansowania zakupu materiałów budowlanych czy nieruchomości niezbędnych do realizacji całego procesu – mówi Krzysztof Spyra, p.o. dyrektora Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości (ŚCP).

CZYTAJ TAKŻE: Będą dotacje dla producentów urządzeń grzewczych

Maksymalna wartość pomocy sięga 3 mln zł i może objąć 45 proc. wydatków. Za nowatorski uznany zostanie produkt lub proces, który jest stosowany co najmniej w skali regionu i nie dłużej niż trzy lata. Do wniosku należy dołączyć opinię o innowacyjności poświadczającą, że produkt bądź usługa jest innowacją technologiczną co najmniej w skali regionu. Może ją wydać jednostka naukowa, centrum badawczo-rozwojowe,  stowarzyszenie naukowo-techniczne o zasięgu ogólnopolskim lub branżowa izba gospodarcza.

Skąd czerpać inspirację?

Podglądanie konkurencji, w szczególności tej zagranicznej podczas targów branżowych, prowadzenie badań, śledzenie trendów, obserwowanie potrzeb klientów, wykorzystanie potencjału firmy – źródła innowacji są bardzo różne, ważne jednak, aby przynosiły zyski i pozwoliły na rozwój przedsiębiorstwa – podpowiadają eksperci ze ŚCP.

– Trudno kupić innowację, raczej trzeba ją samodzielnie opracować pod własne potrzeby. Tak się też stało w naszym przypadku – mówi Piotr Małecki, pełnomocnik spółki Stollimpex, produkującej przyprawy dla gastronomii. – Zaprosiliśmy do siebie producentów urządzeń, by wspólnie podyskutować o naszych wymaganiach i pomysłach na zmodyfikowanie procesu. Połączenie naszej wiedzy, doświadczenia i koncepcji z możliwościami i propozycjami zaprezentowanymi przez partnerów dało bardzo dobry efekt w postaci szytej na miarę linii technologicznej. Połączyliśmy na pozór niezależne urządzenia i zastosowaliśmy w nich odpowiednie modyfikacje. Dodatkowym atutem jest fakt, że każde z tych nich może być w zasadzie wykorzystane niezależne bez naruszania integralności linii jako całości – tłumaczy Małecki.

– Pomysły narodziły się bezpośrednio i naturalnie u nas. Wynikały z bieżących, jak i inwestycyjnych, rozwojowych potrzeb. Dotacje i tak wiążą się z wydaniem własnych pieniędzy. Radzę zatem, aby zaniechać pisania projektu pod ogłoszony nabór bez wyraźnie określonych potrzeb i pomysłów. Skorzystaliśmy, bo mieliśmy już zaplanowane inwestycje – dodaje przedstawiciel Stollimpexu.

Warsztaty dla firm

Śląskie Centrum Przedsiębiorczości przeznaczyło dotychczas ponad 540 mln zł na innowacje w małych i średnich firmach. Ruszający dziś nabór wniosków potrwa do 19 grudnia br. Centrum organizuje warsztaty dotyczące wypełniania wniosku dla przedsiębiorców zainteresowanych dofinansowaniem. Szczegóły dostępne są na www.scp-slask.pl

CZYTAJ TAKŻE: 350 mln zł na innowacje dla MŚP

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Tylko niecałe trzy tygodnie na zgłoszenia Polskiego Produktu Przyszłości

Sto tysięcy złotych otrzyma zwycięzca konkursu na Polski Produkt Przyszłości. Pierwszy raz uczestnicy rywalizują ...

PARP. Program Go to brand: klęska urodzaju

Do programu ułatwiającego zagraniczną ekspansję prowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości zgłosiło się 1400 ...

Nie płać składek ZUS mechanizmem split payment

Z rachunku VAT można od 1 listopada 2019 r. opłacać m.in. składki ZUS. Jednak ...

W Chinach własności intelektualnej trzeba strzec jak własnej źrenicy

Chińczycy w jednej chwili potrafią zweryfikować przygotowanie firm spoza Chin do ekspansji na ich ...

Jak założyć własny biznes w Chinach?

Myśląc o biznesowej ekspansji do Państwa Środka już na samym początku trzeba rozstrzygnąć jakiego ...

Studenci wytypowali najlepszych pracodawców. Kto jest liderem?

Młodzi ludzie marzą o pracy w renomowanych, znanych firmach, ważna jest dla nich możliwość ...