Nie chcesz zaszczepić się na grypę? Trafisz do domu

Z uwagi na pandemię koronawirusa szczepienia na grypę zeszły na drugi plan. Tymczasem sytuacja, w której pracodawca je opłaca, a pracownik nie chce się zaszczepić, może skutkować wysłaniem tego ostatniego na pracę zdalną.

Publikacja: 11.12.2020 11:46

Nie chcesz zaszczepić się na grypę? Trafisz do domu

Foto: Szczepienia na grypę mogą rzutować na miejsce wykonywania pracy. Źródło: Adobe Stock

Pytanie:

Czy pracodawca może zakazać pracy w trybie stacjonarnym pracownikom nie zaszczepionym na grypę i nakazać im tylko pracę zdalną? Koszty sczepienia są refundowane przez pracodawcę.

Odpowiedź:

Zgodnie z obecnie obowiązującym art. 3 ust. 1 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tj. z 16 października 2020 r., Dz. U. z 2020 r. poz. 1842), w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu, w celu przeciwdziałania COVID-19, pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna).

CZYTAJ TEŻ: Czy pracodawca może zadzwonić do pracownika na prywatną komórkę lub wysłać maila na prywatny adres?

Należy mieć na względzie, że o konieczności wykonywania przez danego pracownika pracy w trybie zdalnym decyduje w sposób jednostronny pracodawca. Nie ciąży na nim natomiast wymóg uzgadniania tej kwestii z pracownikami. Polecenie pracy zdalnej nie wymaga też uzasadnienia ze strony pracodawcy. Faktycznie więc, nie ma katalogu przyczyn, dla których pracodawca może zdecydować się na zlecenie pracownikowi pracy zdalnej. Ważne, aby polecenia pracy zdalnej dokonywał w związku z przeciwdziałaniem COVID-19. Jednocześnie, pracownik co do zasady nie ma możliwości odmowy wykonania polecenia pracodawcy co do wykonywania przez niego pracy w trybie zdalnym (pod warunkiem, że pracownik posiada odpowiednie umiejętności i możliwości techniczne oraz lokalowe do wykonywania takiej pracy, a ponadto pozwala na to jej rodzaj). Zgodnie z art. 100 § 1 Kodeksu pracy, obowiązkiem pracownika jest stosowanie się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę.

CZYTAJ TEŻ: Czy pracodawca może sprawdzić warunki pracy zdalnej?

Odpowiadając na zadane pytanie, obecnie obowiązujące uregulowania dotyczące pracy zdalnej prowadzą do wniosku, że pracodawca może polecić pracownikowi pracę zdalną, jeżeli ten nie wyraża woli zaszczepienia się przeciwko grypie. Oczywiście, aktualnie przepisy dające możliwość powierzenia pracownikowi pracy zdalnej odnoszą się do kwestii przeciwdziałania COVID-19. Należy jednak pamiętać, że wola ograniczenia przez pracodawcę w zakładzie pracy osób niezaszczepionych na grypę, którzy mogą być bardziej podatni na zakażenia, może być w szerokim znaczeniu rozumiana właśnie jako przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się COVID-19.

Michał Zadka, radca prawny z Kancelarii SQUARE. Kancelaria jest zrzeszona w sieci Kancelarie RP działającej pod patronatem dziennika „Rzeczpospolita”.

Pytanie:

Czy pracodawca może zakazać pracy w trybie stacjonarnym pracownikom nie zaszczepionym na grypę i nakazać im tylko pracę zdalną? Koszty sczepienia są refundowane przez pracodawcę.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kadry & Płace
Od piątku nowe przepisy BHP. Przedsiębiorcy mieli pół roku na ich wdrożenie
Kadry & Płace
To już ostatnie dni na roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok
Kadry & Płace
Będą nowe obowiązki dla pracodawców. Chodzi o płodność podwładnych
Kadry & Płace
Czterodniowy tydzień pracy jako benefit dla pracowników
Kadry & Płace
Zapadł precedensowy i korzystny dla firm wyrok ws. rekrutacji pracowników