Niezbędnik przedsiębiorcy: Kompensata składki zdrowotnej a ulga w PIT * Zdalny pracownik w innym kraju - co z podatkami * Sponsoring koni i jeźdźców * Skutki afery wizowej na rynku * Ubezpieczenie od cyberataku

• Czy nadpłacony ZUS da ulgę na składki?
• Praca zdalna za granicą - kiedy szefowi dojdą obowiązki?
• Czy opłaca się sponsorować dżokejów i konie?
• Afera wizowa - skutki dla firm
• Polisa na atak hakera
• Branża gastronomiczna ma problem
• Ważne terminy na ten tydzień i wskaźniki kadrowe

Publikacja: 01.10.2023 09:57

Niezbędnik przedsiębiorcy: Kompensata składki zdrowotnej a ulga w PIT * Zdalny pracownik w innym kraju - co z podatkami * Sponsoring koni i jeźdźców * Skutki afery wizowej na rynku * Ubezpieczenie od cyberataku

Foto: Adobe Stock

Zaległości pokryte z nadpłaty, ulga się należy

1,4 miliona przedsiębiorców zapłaciło w 2022 r. zbyt wysokie składki zdrowotne. Mieli prawo do zwrotu nadpłaty, ale jeśli o to nie wystąpili, ZUS zaliczał nadpłatę na poczet zaległych należności. Czy w razie takiej kompensaty przedsiębiorcy mogą skorzystać z podatkowej ulgi na składki?

Krajowa Informacja Skarbowa stwierdziła, że owszem, bo kompensata ze zwrotu jest traktowana na równi z zapłatą składek.

Z ulgi na składki zdrowotne mogą skorzystać przede wszystkim przedsiębiorcy na ryczałcie oraz liniowym PIT. Tu piszemy, w jaki sposób:

Czytaj więcej

Kompensata składki zdrowotnej a prawo do ulgi - co na to fiskus

Praca z innego kraju a składki i podatki

Pracownicy, którzy pracują podróżując po świecie, mogą być wyzwaniem dla pracodwacy w Polsce. Taki sposób wykonywania obowiązków może bowiem rodzić konsekwencje na gruncie ubezpieczeń społecznych i wpływać na rozliczenia podatkowe pracownika.

O tym, gdzie pracownik będzie podlegał ubezpieczeniom społecznym, decyduje miejsce wykonywania zdalnej pracy. Miejsca można z grubsza podzielić na 4 grupy:

1. kraje UE/EOG lub Szwajcaria;

2. Wielka Brytania;

3. państwa, z którymi Polska zawarła umowy bilateralne o ubezpieczeniach społecznych, np. USA, Australia, Izrael, Czarnogóra;

4. państwa spoza UE, z którymi takich umów nie zawarto, jak np. Tajlandia, Chiny czy Meksyk.

Zasadą jest, że za osoby pracujące zdalnie z terytoriów państw z grupy 1–3 składki odprowadza się tylko  w tych państwach. Natomiast w krajach z grupy 4, praca może podlegać oskładkowaniu w dwóch państwach, czyli zarówno w Polsce, jak i miejscu wykonywania pracy.

Z podatkami jest nieco prościej. Zgodnie z międzynarodowym standardem płaci się je w kraju, w którym mamy ośrodek interesów życiowych lub w którym przebywamy dłużej niż 183 dni w ciągu roku. Polska zawarła też z wieloma krajami umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Jednak praca zdalna z innego kraju, zwłaszcza np. menedżerów, kierowników i dyrektorów, może oznaczać obowiązki podatkowe za granicą także dla firmy, która ich wysyła. Więcej o tym tutaj:

Czytaj więcej

Praca zdalna z innego kraju to dodatkowe obowiązki dla firmy w Polsce

Wyścigi konne dadzą sponsorowi koszty

Firma z branży nieruchomości zapytała fiskusa, czy wydatki na sponsoring koni wyścigowych i jeźdźców, będzie mogła rozliczyć w kosztach. W zamian za wsparcie finansowe, nazwa firmy i jej logo znajdą się na koszulkach dżokejów oraz w materiałach informacyjnych, zaproszeniach, ulotkach, gadżetach czy w mediach społecznościowych. Sponsor dostanie też bilety dla pracowników oraz klientów. Będzie mógł także uruchomić na terenie wyścigów punkt informacyjny.

Fiskus nie miał nic przeciwko rozliczeniu wydatków na sponsoring jako jednej z form promocji, polegającej na skojarzeniu pozytywnego obrazu sponsorowanego ze sponsorem. Skarbówka podkreśliła jednak, że aby sponsor mógł rozliczyć wydatki w całości, świadczenia obu stron umowy powinny być ekwiwalentne. W innym przypadku wydatki na sponsoring są kosztem tylko do wysokości wartości usług reklamowych wykonywanych przez sponsorowanego.

Czytaj więcej

Czy sponsoring koni wyścigowych opłaca się podatkowo

Afera wizowa uderza w rynek pracy

Zapowiedziane przez MSZ zerwanie umów z firmami, które pośredniczyły w uzyskiwaniu polskich wiz m.in. w Indiach, na Filipinach i w Ukrainie spowoduje, że nasz rynek pracy może stracić wielu specjalistów i ekspertów z zagranicy. Ewentualne nieprawidłowości w postępowaniu wizowym niosą bowiem konsekwencje dla firm i pracowników. Mogą skutkować odpowiedzialnością karną także cudzoziemca i jego polskiego pracodawcy. A unieważnienie wizy – nagłą utratą prawa pobytu i legalności zatrudnienia.

Należy też spodziewać się zwiększenia czujności i skrupulatności organów zajmujących się postępowaniami wizowymi, co wydłuży czas oczekiwania na wizę. Firmy zmuszone będą czekać nawet rok na zatrudnienie fachowców, którymi są zainteresowane.

Czytaj więcej

Afera wizowa to cios w rynek pracy i pracodawców

Ubezpieczenia od cyberataku

Ataki hakerskie już drugi rok z rzędu zajmują pierwszą pozycję wśród ryzyk dla biznesu - wynika z analizy przygotowanej przez Allianz. Ich liczba wzrosła zwłaszcza po wybuchu wojny w Ukrainie. Firmy narażone są m.in. na phishing, czyli podszywanie się pod inne osoby i instytucje w celu kradzieży danych osobowych. Uzyskanie do nich dostępu umożliwia przestępcy pozyskiwanie dalszych zasobów, w tych finansów firmy.

Towarzystwa ubezpieczeniowe już oferują polisy na wypadek ataku. Wymagają jednak wprowadzenia dodatkowych rozwiązań - stosowanie uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA), szyfrowanie danych, posiadanie procedur wykonywania kopii zapasowych czy planu ciągłości działania. Ubezpieczyciele często wykonują też skan podatności przedsiębiorstwa na zagrożenia, który zbiera publicznie dostępne dane i agreguje je w formie raportu.

Czytaj więcej

Nowe ubezpieczenia mogą pomóc przy atakach hakerów

Ludzie rzadziej jedzą na mieście

Cięcie kosztów w rodzinnych budżetach powoduje, że pizzerie i fast foody są rzadziej i na krócej odwiedzane przez klientów - wynika z analizy Proxi.cloud i UCE Research.

Tymczasem przedsiębiorcy z tej branży muszą borykać się z coraz wyższymi kosztami prowadzenia biznesu wynikającymi z wyższych cen energii, produktów spożywczych oraz podwyżek minimalnego wynagrodzenia.

Mimo to liczba otwieranych punktów w Polsce nie spada. Popularność zyskują zwłaszcza punkty mobilne, bo nie wymagają ponoszenia kosztów najmu lokalu.

Czytaj więcej

Konsumenci rzadziej zaglądają do restauracji

WAŻNE TERMINY i WSKAŹNIKI

2 października

PONIEDZIAŁEK

√ niepełnosprawni przedsiębiorcy przekazują wniosek do PFRON o refundację składek emerytalno-rentowych za lipiec 2023 r.
√ przekazanie do urzędu skarbowego zeznania CIT-CFC i PIT-CFC za 2022 r. przez podatnika, którego rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym oraz wpłata podatku należnego wynikającego z tego zeznania

5 października

CZWARTEK

√ złożenie deklaracji VAT-14 o należnych kwotach VAT w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych za wrzesień 2023 r.

WSKAŹNIKI KADROWE

176 godzin – wymiar czasu pracy w październiku 2023 r.
4,29 zł – dodatek za godzinę pracy w porze nocnej we wrześniu 2023 r.
104 proc. – wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjmowanej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w IV kwartale 2023 r.
54 000 zł (3600 zł x 15) – maksymalna odprawa z tytułu zwolnień grupowych od 1 lipca do 31 grudnia 2023 r.
208 050 zł – kwota ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w 2023 r.

Zaległości pokryte z nadpłaty, ulga się należy

1,4 miliona przedsiębiorców zapłaciło w 2022 r. zbyt wysokie składki zdrowotne. Mieli prawo do zwrotu nadpłaty, ale jeśli o to nie wystąpili, ZUS zaliczał nadpłatę na poczet zaległych należności. Czy w razie takiej kompensaty przedsiębiorcy mogą skorzystać z podatkowej ulgi na składki?

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: roczna składka zdrowotna * stawka ryczałtu i PKWiU * koszty a wydatki na psychoterapię, mieszkanie dla podwykonawcy i nowe wymogi BHP
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: składki ZUS w 2025 r. * Sejm uchwalił: wakacje składkowe i KSeF * strata przez hakerów a koszty * kontrole podatkowe * zmiany w KRS * ZUS od dodatku na przenosiny
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: rozliczenie składek zdrowotnych * kasowy PIT * ZUS kontra przedsiębiorcze matki * firmowa wycieczka a koszty * jak firmy oceniają 20 lat w UE
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: start KSeF * reforma składki zdrowotnej * kasowy PIT * prawa na platformach e-commerce * strachy polskich firm
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: korekta składki zdrowotnej * wakacje od ZUS * stancja w kosztach? * ulga na kościelną darowiznę * auta zwolnione z akcyzy * bhp z nowymi obowiązkami * certyfikat oferenta
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?