Wynajęte mieszkanie wolno rozliczyć w kosztach podatkowych

Lokal do nocowania w podatkowych kosztach? Tak, jeśli jest w miejscowości, w której mamy klientów.

Publikacja: 06.06.2022 12:50

Wynajęte mieszkanie wolno rozliczyć w kosztach podatkowych

Foto: Adobe Stock

Przedsiębiorca może rozliczyć wydatki na mieszkanie wynajęte przez po to, aby mieć blisko do kontrahentów. Skarbówka nie ma nic przeciwko. Pokazuje to interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 6 maja 2022 r. (0114-KDIP2-1.4011. 267.2022.3.KW).

O interpretację wystąpił przedsiębiorca zajmujący się doradztwem technicznym. Obecnie najwięcej zleceń ma w miejscowości oddalonej ponad 100 km od jego miejsca zamieszkania. Musi w niej przebywać przez kilka dni w tygodniu. Dlatego wynajął mieszkanie. Podkreśla, że przebywa w nim tylko wtedy, gdy wykonuje prace u klientów. Nie zamierza przenosić się do niego na stałe. Czy może zaliczyć wydatki na wynajem lokalu do podatkowych kosztów swojej firmy? Twierdzi, że są one związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nie jest w stanie dojeżdżać codziennie z miejsca zamieszkania do klientów, więc był zmuszony zapewnić sobie lokum, w którym może przenocować. Argumentuje, że z ekonomicznego punktu widzenia wynajem mieszkania jest rozwiązaniem tańszym niż opłacanie noclegów w hotelu. Skarbówka potwierdziła, że wydatki na wynajem mieszkania mogą być podatkowym kosztem.

Czytaj więcej

Mieszkanie w kosztach firmy? Jest furtka, ale ryzykowna

Podobnie było w sprawie informatyka. Nawiązał współpracę z kontrahentem, który ma siedzibę w mieście oddalonym o 140 kilometrów. Musi często u niego przebywać, ponieważ wykonywane zajęcia wymagają bezpośredniego kontaktu. Dlatego wynajął mieszkanie. Podkreśla, że jest to zdecydowanie tańszy wariant niż korzystanie z hoteli czy ciągłe dojazdy.

Wydatki na wynajęcie lokalu może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów (interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 stycznia 2022 r., 0115-KDIT1.4011.787. 2021.1.MN).

Skarbówka wydając interpretacje za każdym razem podkreśla jednak, że przedsiębiorca musi mieć dowody potwierdzające, iż w miejscowości, w której wynajmuje mieszkanie, faktycznie wykonuje firmowe usługi.

Podstawa prawna:

- art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r., poz. 1128 ze zm.)

Przedsiębiorca może rozliczyć wydatki na mieszkanie wynajęte przez po to, aby mieć blisko do kontrahentów. Skarbówka nie ma nic przeciwko. Pokazuje to interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 6 maja 2022 r. (0114-KDIP2-1.4011. 267.2022.3.KW).

O interpretację wystąpił przedsiębiorca zajmujący się doradztwem technicznym. Obecnie najwięcej zleceń ma w miejscowości oddalonej ponad 100 km od jego miejsca zamieszkania. Musi w niej przebywać przez kilka dni w tygodniu. Dlatego wynajął mieszkanie. Podkreśla, że przebywa w nim tylko wtedy, gdy wykonuje prace u klientów. Nie zamierza przenosić się do niego na stałe. Czy może zaliczyć wydatki na wynajem lokalu do podatkowych kosztów swojej firmy? Twierdzi, że są one związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nie jest w stanie dojeżdżać codziennie z miejsca zamieszkania do klientów, więc był zmuszony zapewnić sobie lokum, w którym może przenocować. Argumentuje, że z ekonomicznego punktu widzenia wynajem mieszkania jest rozwiązaniem tańszym niż opłacanie noclegów w hotelu. Skarbówka potwierdziła, że wydatki na wynajem mieszkania mogą być podatkowym kosztem.

2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
PIT & CIT & VAT
Fiskus zmienił zdanie w sprawie zwolnienia z VAT usług dietetycznych
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
PIT & CIT & VAT
Sprzedaż wynajmowanego mieszkania bez podatku? Co na to skarbówka
PIT & CIT & VAT
Zabezpieczenie leasingowanego auta musi być uzasadnione biznesowo
PIT & CIT & VAT
NSA: bezzwrotna pomoc z rządowego programu nie korzysta ze zwolnienia w CIT
PIT & CIT & VAT
Fiskus: najpierw prawomocne orzeczenie, później rozliczenie straty