Obowiązujący od 1 stycznia 2022 r. Polski Ład zlikwidował ulgę na składki zdrowotne. W poprzednich latach można je było odliczać od podatku (w większej części). Nowelizacja Polskiego Ładu (która wejdzie 1 lipca br.) przywraca ulgę, jednak w innej formie. Skorzystają z niej m.in. przedsiębiorcy na liniowym 19-proc. PIT. Dostaną dwie możliwości. Pierwsza to zaliczenie składki zdrowotnej do podatkowych kosztów. Druga to odliczenie od dochodu. W ten sposób rozliczą też składki za osoby współpracujące (najczęściej jest to najbliższa rodzina). Roczny limit wynosi 8,7 tys. zł (w następnych latach będzie waloryzowany).

Ulga przysługuje nie tylko na składki zapłacone od 1 lipca, ale także te z pierwszej połowy roku. Można je skonsumować już w lipcu, przy obliczaniu zaliczki na PIT za czerwiec.

Czytaj więcej

Polski Ład 2.0: Część firm skorzysta z ulgi na składki miesiąc później

Inaczej będzie u tych, którzy korzystają z zaliczek uproszczonych, czyli płaconych w stałej wysokości, na podstawie dochodów z poprzednich lat. Oni mogą pomniejszyć zaliczki o 19 proc. składek. – Przedsiębiorca na liniowym PIT będzie mógł po raz pierwszy odliczyć zapłacone od stycznia do czerwca składki zdrowotne od zaliczki miesięcznej opłacanej za miesiąc lipiec, czyli w sierpniu 2022 r. – wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Fiskus potwierdza też, że przedsiębiorca może jednocześnie pomniejszać uproszczone zaliczki i ujmować składki zdrowotne w podatkowych kosztach. Oczywiście do wysokości limitu.

Czytaj więcej

Przedsiębiorcy na liniówce za jednym zamachem zmniejszą PIT i wpłatę do ZUS