Od przyszłego roku wzrośnie ulga PIT na składkę zdrowotną

Minister finansów poinformował, że wzrośnie kwota ulgi na składkę zdrowotną. Teraz wynosi 8,7 tys. zł, a w 2023 r. będzie to 10,2 tys. zł.

Publikacja: 28.12.2022 14:49

Od przyszłego roku wzrośnie ulga PIT na składkę zdrowotną

Foto: Adobe Stock

Zgodnie z nowelizacją Polskiego Ładu obowiązującą od 1 lipca przedsiębiorcy, którzy są na liniowym PIT, mają dwie możliwości rozliczania składek zdrowotnych. Mogą zaliczać je do kosztów uzyskania przychodów lub odliczać od dochodu.

Na tych samych zasadach przedsiębiorcy mogą rozliczyć wpłaty na ubezpieczenie zdrowotne osoby współpracującej, np. małżonka albo rodzica.

Co ważne, odliczyć można nie tylko kwoty zapłacone od 1 lipca, ale także wcześniej.

Większość przedsiębiorców zaliczała składki zdrowotne do kosztów, gdyż to korzystniejsze rozwiązanie. Co mają z nimi zrobić, jeśli po zakończeniu 2022 r. okaże się, że lepsza od liniówki jest dla nich jednak skala i zmieniają formę opodatkowania?  – Muszą te składki z kosztów wyrzucić – mówi "Rzeczpospolitej" Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA. – Przepisy nie wskazują, jak to zrobić. Wydaje się, że najrozsądniej będzie wprowadzić minusowy zapis w rocznym podsumowaniu księgi przychodów i rozchodów. Korekta poszczególnych miesięcy może być bowiem zbyt skomplikowana. Fiskus nie powinien też kwestionować dodatkowego dowodu księgowego, w którym dokonamy zwiększenia kosztów o odliczone wcześniej składki. Najważniejsze bowiem jest, aby końcowy wynik był prawidłowy – podkreśla ekspert.

Dodaje, że podobną operację muszą wykonać ci, którzy odliczali składki zdrowotne od dochodu. – Oczywiście to, że na skali nie ma preferencji, trzeba wziąć pod uwagę już przy wyliczaniu opłacalności zmiany formy opodatkowania za 2022 r. – przypomina.

Jak przypomina w swoim artykule Przemysław Wojtasik, kwestię składki zdrowotnej należy również uwzględnić przy podejmowaniu decyzji o wyborze zasad rozliczeń na 2023 r. Jeśli zdecydujemy się na skalę, nie skorzystamy z ulgi. Nie odliczymy ze składek zdrowotnych ani złotówki. Na liniowym jest taka możliwość. Limit kwotowy powoduje jednak, że jeden przedsiębiorca odliczy wszystkie wpłaty na ubezpieczenie zdrowotne, a drugi, mający większe dochody, tylko część.

Czytaj więcej

Będzie wyższa ulga na składki. Stracisz ją, jeśli zmienisz PIT
PIT & CIT & VAT
Sprzedaż za symboliczną złotówkę daje prawo do kosztów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
PIT & CIT & VAT
Ministerstwo Finansów przypomina firmom o PIT za 2023 rok
PIT & CIT & VAT
Ustawa deregulacyjna rozszerzy katalog kosztów w ramach ulgi B+R
PIT & CIT & VAT
Część przedsiębiorców straci na reformie składki zdrowotnej. Co mogą zrobić?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
PIT & CIT & VAT
Zmiany w KSeF: tylko e-faktury będzie można zaliczać w koszty