Pierwotnie Krajowy System e-Faktur, czyli centralna baza, w której trzeba raportować wszystkie transakcje, miał być obowiązkowy od 1 stycznia 2024 r. Po konsultacjach z biznesem resort finansów zapowiedział, że system nie stanie się obowiązkowy dopiero od 1 lipca 2024 r.

Nowy termin wejścia w życie obowiązku elektronicznego fakturowania to nie jedyne zmiany. Jak pisze na łamach "Rzeczpospolitej" Aleksandra Tarka, na liście poprawek, jakie mają zostać wprowadzone do projektu znalazło się też wydłużenie o dodatkowe pół roku terminu na wdrożenie KSeF przez podatników zwolnionych podmiotowo z VAT. Dla nich system ma być obowiązkowy dopiero od 1 stycznia 2025 r.

Czytaj więcej

Podatnicy dostaną więcej czasu na wdrożenie e-faktur

Resort finansów dał też zielone światło dla wyłączenia z systemu dla faktur konsumenckich (B2C) oraz biletów spełniających funkcję faktury. Te dwie grupy, w tym paragony na autostradach płatnych, mają zostać wyłączone z KSeF.

Ponadto Ministerstwo Finansów zgadza się, by faktury z kas fiskalnych i faktury uproszczone mogły być wystawiane w dotychczasowej formie do 31 grudnia 2024 r.

Zapowiedziano także modyfikacje w regulacjach dotyczących postępowania w przypadku awarii oraz sankcji. Resort zapowiada, że w przypadku awarii po stronie podatnika będzie możliwość wystawiania faktur w trybie offline poza KSeF i dostarczenia jej do systemu następnego dnia po wystawieniu poza nim. Część sankcji ma zostać złagodzonych, a ich stosowanie ma zostać odsunięte na 1 stycznia 2025 r.

Czytaj więcej

Przedsiębiorcy mają problemy z e-fakturami. Oto lista 10 największych bolączek